לוח קונצרטים: 11.6 עד 17.6

חגי חיטרון
חגי חיטרון

הרביעיות של בטהובן. סדרה שבה תבצע "רביעיית המיתרים האמריקאית" מארצות הברית (בארבעה קונצרטים, האחרון ב–20.6), את הרביעיות לכלי־מיתר של בטהובן. לפני הנגינה (ב–19:15) יהיו הרצאות של ענת שרון. הערב (הפעם תנוגן בין השאר רביעיית "רזומובסקי" מס' 1), וגם במוצאי שבת ב–21:00 (הפעם כוללת התוכנית גם את הרביעייה אופוס 135) וביום שני, במוזיאון ת"א.

"לה טרוויאטה" במצדה. דניאל אורן מנצח על הפקה חדשה לאופרה של ורדי, תחת כיפת השמיים, למרגלות המצדה. במאי: מיכאל זנאנייצקי. בתפקידים הראשיים: זמרים מחו"ל. מחר וגם במוצ"ש, ביום שני וביום שלישי, ב–21:30, באתר מצדה. הקונצרט של מחר יוקרן בשידור חי לכיכרות של שדרות ושל ערד וגם לעמק המעיינות ליד בית שאן.

הפילהרמונית במצדה. התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוח קנת נגנו תבצע את הסימפוניה התשיעית של בטהובן (עם זמרים מחו"ל ועם המקהלה ע"ש ברתיני ומקהלת האקדמיה הירושלמית) ואת הסימפוניה הראשונה של בטהובן. ביום ראשון ב–21:30 למרגלות המצדה.

"הפרויקט הקאמרי". קבוצת הנגנים המעולה ובראשה הכנר דניאל ברד, עם הפסנתרן אסף ויסמן, יבצעו יצירות מאת שולהוף, חצ'טוריאן ויונתן קרן, ואת חמישיית הפסנתר של דבוז'ק. מחר ב"אשכול פיס" בנצרת עלית, בשבת ב–10:30 בעין השופט, במוצאי שבת ב–21:00 באולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בת"א, ביום ראשון ב-20:00 באוניברסיטה המורמונית בירושלים, ביום שני ב–18:30 במרכז קלור בכפר בלום.

"התאהבתי באך". אירוע דו־חלקי, בניצוח ירון גוטפריד: בחלק הראשון תשיר זמרת הסופרן עינת ארונשטיין אריות של באך ושל הנדל ויבוצע הקונצ'רטו הברנדנבורגי הרביעי של באך, עם נגנים סולנים ועם נגנים חברי אנסמבל בארוקדה; בחלק השני תבוצע יצירתו של גוטפריד "הפסנתר המשווה הלא מאוזן", שחוברה בהשראת הפרלודים והפוגות של באך, לביצוע בטריו ג'אז והרכב בארוק. מחר ב–21:00 במוזיאון ת"א.

הקאמרית הישראלית. מנצח: יואב תלמי. סולנית: שחר לביא, מצו־סופרן, ב"לילות קיץ" של ברליוז. עוד בתוכנית, הסימפוניה מס' 4 של בטהובן. הערב בקיבוץ יפעת.

הסימפונית חיפה. מנצח המנהל המוזיקלי של התזמורת, ז'ונג צו, שישתתף גם כפסנתרן סולן. בתוכנית: שני קונצ'רטי ברנדנבורגיים של באך (סולנים: מקרב חברי התזמורת והמנצח) והסימפוניה מס' 4 של מאהלר (זאת עם זמרת סולנית אורחת מסין ושמה טאנג לי). הערב בבית נגלר בקרית חיים.

ארבעה צ'לנים. הנגנים הם עדיאל שמיט, שירה מני ושני נגנים צעירים, ובאמתחתם עיבודים ליצירות צ'ייקובסקי ורוסיני ועיבודים לשירים עבריים. בשבת ב–11:00 במרכז עדן־תמיר בעין כרם, ירושלים.

ישראליות ברובינשטיין. הפסנתרנית מיכל טל ועוד ארבעה פסנתרנים צעירים, יבצעו שורת יצירות ישראליות שהוזמנו במיוחד לביצוע בתחרות רובינשטיין, לאורך שנותיה. ביום שישי ב–11:30 באולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בת"א.

הסימפונית ירושלים. באירוע זה תוגש מחרוזת יצירות בניצוח עמוס טלמון, עם אמנית מפוחיות הפה מיכל אדלר. הערב ב–20:00 באולם הנרי קראון בירושלים, מחר בהיכל אמנויות הבמה בהרצליה.

לילדים. ניצה שאול ערכה ומציגה מופע שעיקרו מוזיקה למחזות של שייקספיר. הערב ומחר, בכל יום פעמיים, באכסדרה של המשכן לאמנויות הבמה בת"א.

סטודנטים בצוותא. תלמידים מצטיינים מבית הספר ע"ש בוכמן־מהטה באוניברסיטת ת"א — בצ'לו, בחליל, בפסנתר ובקלרינט, וגם רביעיית כלי קשת — ינגנו בצירופים שונים. בשבת ב–11:11 במועדון צוותא בת"א.

ארבעה פסנתרנים. ברט ברמן, מאיר ויזל ושתי פסנתרניות צעירות (רביעיית "אוקטופוס") יבצעו עיבודים לארבעה פסנתרנים על שני פסנתרים — ליצירות מאת בטהובן, גריג, שוברט ורימסקי קורסקוב, וגם יצירה חדשה להרכב זה מאת יוסף ברדנשווילי. ביום שלישי ב–19:30 באולם האקדמיה באוניברסיטת ת"א.

עלי עוגב. הנגן האורח גילן לרואה יגיש רסיטל שחרית ביום שישי ב–11:00 באודיטוריום הכט באוניברסיטת חיפה, בשבת ב–11:00 בכנסיית דורמיציון בירושלים.

מוזיקה עכשווית. מטעם "מוזיקה נובה": אירוע בהשתתפות צמד הפסנתרנים שירה לגמן ודן ויינשטין ונגנים נוספים. יבוצעו בו יצירות מאת ג'ון קייג' וגם מאת אנתוני קולמן (המבקר עתה בארץ) ועוד. מחר באולפן התיבה ביפו.

---------------------------------------------------------------------------

על אחרית ועל ראשית

בערבית ובעברית: הזמרות אינס מסאלחה ועינת ארונשטיין, מקהלת "זמרי קולגיום", אנסמבל "סולני תל אביב" והמלחין נעם סיון, בפסנתר, יבצעו בבכורה את "מוות ולידה" מאת סיון (יליד חיפה, 1978, מתגורר בארצות הברית ומלמד שם בג'וליארד ובמכון קרטיס).

"היצירה", כותב נעם סיוון בדברי הסבר קצרים בתוכנייה, "נפתחת בשאלה ששאל אותי בני מאור כשהיה בן ארבע: אבא, כשמישהו מת, באותו זמן, האם מישהו, במקום אחר, נולד?" השאלה הזאת, מפי בנו של המלחין, הולידה מסע מוזיקלי שהוא הלחנת טקסטים רבים, דו־לשוניים, 35 דקות אורכו, ונושאיו הם בריאה, לידה, הריון, עקרות, מוות, לוויה ותפילה. משולבים בו יותר מ–20 מקורות ספרותיים, גם שירים שלמים וגם שורות בודדות מתוך שירים, כמו "בן לו היה לי שחור תלתלים ונבון" ו"כל החיים הולכים אל המוות, והמוות איננו מלא". מרחל אמנו עד חליל ג'ובראן ומחמוד דרוויש וספר הזוהר וזלדה ונאווה סמל וא"ב יהושע. "מוות לידה" של סיון מסתיימת במלים "ויהי אור", מזומרות בעברית ובערבית.

עוד בקונצרט מבטיח זה, בניצוח ברק טל, שני מטעמים בטוחים והם "ריקודים הונגריים" ו"ואלסים על שירי אהבה", של ברהמס. ביום ראשון באולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בתל אביב, ביום שני באולם וייל בכפר שמריהו.

--------------------------------------------------------------

את אולי אשה

הרצאתה של ד"ר חיה מילוא מאוניברסיטת חיפה על שירים שחיברו ושרו חיילות בצה"ל תפתח את הכינוס "מי אני שיר ישראלי", שיהיה בשבוע הבא באוניברסיטת בר־אילן. את הכינוס עשיר התוכן עורך המרכז לחקר השיר הישראלי באוניברסיטה, בראשות טלילה אלירם ואיתן אביצור, בשיתוף גלי צה"ל.

עיון בשירי החיילות והצבעה על ייחודם הוא חלק ממחקר מקיף של מילוא, שסוקר ומנתח מאות שירי חיילים. שירים אלה הם פארודיות, בנויים ממלים מקוריות שהצמידו חיילות וחיילים בצה"ל, תוך כדי שירותם, למנגינות ידועות. הדוגמה שלהלן, כותבת מילוא (שיר שנעימתו היא "אהבת פועלי בניין" של נעמי שמר) היא שיר חיילות שחובר בקורס מדריכות שריון, שיר ש"נוקט אסטרטגיה של היפוך מגדרי ונכתב מנקודת ראותו של טירון שמתבונן בקנאה ובערגה במדריכה שיש לה יתרון עליו בוותק הצבאי ובמקצועיות הצבאית":

"כל יום כשאת עוברת כאן בשבע/ אנו לך שורקים מן הקניון/ ותאמיני לנו זהו פשע/ שאוסרים את הפלאפון.// עשית כפול ממני/ נהגת כבר בטנק/ ואני חייל מסכני/ עוד לא ראיתי מאג.// את אולי אשה/ אבל נראית כמו מרכבה/ וכל תיזוז שלך, אצלנו חג/ יש לך פה חשבון עם טירוני שריון/ שמקנאים בך, עד ראש הטנק".

הכינוס "מי אני שיר ישראלי" יימשך יומיים. עוד ידונו בו על יצירתם של נעמי שמר, יעקב אורלנד וסשה ארגוב ועל ביצועיו של אריק איינשטיין. בחלק הטקסי יעניק נשיא האוניברסיטה, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, אות הוקרה על מפעל חיים  ליוצרת רחל שפירא, מחברת המלים של "מה אברך", "שיר של יום חולין", "כמו צמח בר", "חלומות" ועוד. בסיום הכינוס יהיה רב שיח בנושא "חורבן הבית והפזמון — האומנם?" בהשתתפות מוטי רגב, בן שלו, דליה גבריאלי־נורי ויוני רועה. ביום ראשון וביום שני בבניין המוזיקולוגיה באוניברסיטת בר אילן ברמת גן.

תגיות:

תגובות