לוח קונצרטים: 18.6 עד 24.6

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

מאה לסשה ארגוב. במלאות 100 שנה להולדתו, מגישה הפסנתרנית המוזיקולוגית אסתרית בלצן תוכנית שלמה ליצירותיו, לרבות קטעי פסנתר מן העיזבון של סשה, שלא נוגנו מעולם, וסונטה לפי נושאים של ארגוב מאת משה זורמן. ובעיקר: מבחר משירי ארגוב מפי הזמרים עינת ארונשטיין, אלי גורנשטיין ועדנה גורן. ביום שלישי, פעמיים, ב–10:00 וב–20:00 במוזיאון ת"א.

תזמורת קאמרטה. ציפיות גבוהות, בגין המבצעים והתוכנית: אבנר בירון מנצח, הזמרים הסולנים הם הטנור ג'יימס אוקסלי, הבאס פיטר הרוויי והסופרן קלייר מגנג'י, המקהלה היא "האנסמבל הקולי הישראלי". במרכז התוכנית: שלוש קנטטות בארוקיות: "אבל אתה דניאל" מאת טלמן, והקנטטות 62 ("בוא גואל הגויים") ו–131 ("ממעמקים") מאת באך. במוצ"ש (ב–21:00) וביום ראשון במוזיאון ת"א, ביום שני ב–20:00 באולם רפפורט בחיפה, ביום שלישי ב–20:00 באולם הנרי קראון בי—ם.

רביעייית "כרמל". רביעיית המיתרים (כנרת ראשונה: רחל רינגלשטיין), עם הצ'לן הלל צרי, תבצע את החמישייה לכלי קשת של שוברט ותשוחח עליה. ביום שלישי ב–20:00, במרכז למוזיקה משכנות שאננים ב"ים.

הפילהרמונית. מנצח: קנת נגנו. סולן: הפסנתרן דניל טריפונוב, בקונצ'רטו מס' 1 מאת ליסט. עוד בתוכנית, הסימפוניה מס' 7 של מאהלר. ביום שני וביום שלישי בהיכל התרבות בת"א.

רביעיות בטהובן. המשך הסדרה שבה מבצעת "הרביעייה האמריקאית", רביעיית כלי־קשת אורחת מארצות הברית (כנר ראשון: פיטר וינוגרד) את כל הרביעיות להרכב זה של בטהובן. זאת הערב, וגם ביום שישי ב–13:00, וביום שני, במוזיאון ת"א; באירוע אחר במוזיאון, בתנאים אקוסטיים וויזואליים שונים, יבצעו נגנים אלה רביעייה מאת ינאצ'ק ואת חמישיית המיתרים של שוברט (ובה תצטרף אליהם הצ'לנית איריס רגב). זאת במוצ"ש ב–21:00 בגלריה של מוזיאון ת"א.

הסימפונית ירושלים. מנצח וכנר סולן: קוליה בלאכר (אורח מגרמניה). יבוצעו: הסימפוניה המכונה "התרנגולת", מאת היידן, הקונצ'רטו המכונה "הטורקי", של מוצרט, וסימפוניית "יופיטר" של מוצרט. הערב ב–20:00 באולם הנרי קראון בבירה.

רביעייה מגרמניה. הפעם מדובר ברביעיית המיתרים "ארטמיס", שתבצע את רביעיית "המוות והעלמה" של שוברט ואת הרביעייה אופוס 131 של בטהובן. מחר באולם ימק"א בירושלים, במוצ"ש באולם רפפורט בחיפה, ביום ראשון באולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בת"א.

שלושה בעין כרם. האמנים: החלילן נועם בוכמן (נגן ראשון בתזמורת הסימפונית ירושלים), הצ'לן הלל צרי והפסנתרן תומר לב. התוכנית: שלישיות מאת היידן, מרטינו, מנדלסון (עיבוד לטריו ברה־מינור). מועד: שבת ב–11:00 במרכז עדן־תמיר בעין כרם, ירושלים.

שישי בצהריים. אף זה קונצרט קאמרי: הפסנתרנית והמנחה היא אורית וולף, עוד משתתפים כסולנים הכנר אסי מתתיאס, הגיטריסט ירון חסון והזמרת קארין שיפרין ולצדם ינגנו אחדים מחברי התזמורת הסימפונית ראשון לציון. התוכנית: יצירות ספרדיות. ביום שישי ב–12:00 בהיכל התרבות של ראשל"צ.

שניים בצוותא. הצ'לן קיריל מיכנובסקי (חבר הפילהרמונית) והפסנתרן ארנון ארז ינגנו יצירות מאת גריג, שוסטקוביץ', צ'ייקובסקי. בשבת ב–11:11 במועדון צוותא בת"א.

מוזיקה מודרנית. מדובר גם ביצירות מהקלאסיקה של המאה ה–20 (ליגטי, מסיאן) וגם ביצירות חדשות יותר, בביצוע חברי אנסמבל הנגנים "מיתר". ביום שישי ב–14:00 במועדון "לבונטין" (רחוב לבונטין 7) בת"א.

מוצרט בעכו. מטעם האופרה הישראלית: 1. את "דון ג'ובאני", עם בימוי, ישירו וישחקו זמרים ישראלים, עם התזמורת הקאמרית הישראלית. מנצח: דניאל כהן.
מחר ובמוצ"ש, בשניהם ב–21:00, בחצר אולמות האבירים. 2. את הרקוויאם של מוצרט ישירו זמרים ישראלים, וגם הפעם עם הקאמרית הישראלית. מנצח: איתן שמייסר. ביום שישי ב–21:00, שם.

זרקור על מלחינה. שירים מאת המלחינה הישראלית סטלה לרנר (רובם בסגנון "לידר") תשיר שרון רוסטורף, עם הפסנתרן ויקטור סטניסלבסקי ועם האקורדיוניסטית אתי תבל. ביום שני ב–20:00 במרכז בלומנטל בת"א.

עם אדס. כיתות־אמן להרכבים קאמריים צעירים ולמלחינים צעירים, בהדרכת המלחין הבריטי תומס אדס, יהיו ביום שלישי (ועד 26.6) במרכז למוזיקה משכנות שאננים בירושלים.

בידורי. האמנים הם הצמד אלכסי איגודסמן (כנר) וריצרד ג'ו (פסנתרן), שיופיעו בתוכנית הומוריסטית עם התזמורת הסימפונית אשדוד. ביום ראשון במרכז לאמנויות הבמה באשדוד, ביום שני בתיאטרון חיפה.

פסנתרן צעיר. הרסיטל של עדי נויהאוז, בן 18, כולל יצירות מאת באך, מוצרט וליסט. ביום שישי ב–12:30 במוזיאון ישראל בירושלים.

לילדים. אירוע זה מגישה תזמורת הבמה בניצוח רוני פורת, בהשתתפות השחקן עמנואל חנון, וכותרתו "בעקבות פטר והזאב". בשבת, פעמיים, ב–11:00 וב–12:30, במוזיאון ת"א.

לילדים. במסגרת אירועי "מוצרט בעכו": את "חליל הקסם" בנוסח מקוצר ובעברית (תרגום: אהוד מנור) ישירו זמרים מצוות האופרה הישראלית בליווי פסנתר. בשבת, שלוש פעמים, ב–11:00, ב–13:00 וב–15:00. בחצר אולמות האבירים בעכו.

שבת בבוקר. הכנר איליה קונובלוב והצ'לן אולג סטולפנר יופיעו עם תזמורת הפסטיבלים ביצירות היידן, ויוואלדי, צ'ייקובסקי ועוד. בשבת ב–12:00 באולם שליד מנזר לטרון.

-----------------------------------------------------------------------------------

תעתוע, זיכרון, מסתורין

יצירות של מלחינים מירדן, יוון, אוסטריה והולנד מרכיבות את הקונצרט המסקרן לכלי קשת של אנסמבל המאה ה–21

מארבע היצירות שיישמעו בקונצרט המסקרן והמתאגר של אנסמבל  המאה ה–21 (בהנהלת דן יוהס) שיהיה במוצ"ש בתל אביב, רק באחת נשמעים כלי מיתר שמופעלים בשיטה המוכרת. את היצירה הזאת, בת שנתיים, חיבר סאעד חדד, מלחין ערבי שנולד ב–1972 בירדן, למד גם בירושלים ועבר ללמוד ולפעול באירופה. היא כתובה לכינור סולו ועוד שלושה כלי קשת, שמה "מיראז', ממואר, מיסטר", והיא אכן נחלקת לשלושה חלקים המופרדים זה מזה בפריטות "פיציקטו" חדות, בולטות. "זו מסה על הזיכרון", כתב חדד.
שמה של יצירה אחרת בקונצרט, של האוסטרי גיאורג פרידריך האס, יליד 1953, הוא "חללים פתוחים". היא חוברה ב–2007  ומבצעים אותה 12 כלי קשת ושני נקשנים. ב״חללים פתוחים״ מיתריהם של 12 כלי הקשת מכווננים כיוונון מיקרוטונלי, כלומר משמיעים (בנגינה "פתוחה", בלי להשתמש ביד שמאל), הפרשים של פחות מחצי טון בין גובהי הצלילים.

עוד מככב בתוכנית המלחין היווני יאני כריסטו, שנולד במצרים ב–1966 ומת בתאונת דרכים ליד אתונה ב–1970, דמות חשובה במה שמכנים "הזרם האוונגרדי" של שנות ה–60". גישתו של כריסטו לקומפוזיציה מלווה "אני מאמין" הגותי שבמרכזו מושג שטבע: "ממד טרנספורמציוני". מוזיקה שנעדרת ממד זה, טען  כריסטו, עשויה להיות משוכללת מבחינה טכנית אך  נטולת משמעות ועומק. מוזיקה שחלה בה טרנספורמציה, לעומת זאת, "משחררת את המאזין מן הקונטינואום הרגיל של זמן־מרחב ומכוונת אותו אל שטחים נישאים יותר של התנסות וחווייתיות".

על היצירה ״פראקסיס לשנים עשר" (11 כלי קשת ופסנתר), שכריסטו  חיבר ב-1966, ותושמע בקונצרט, כותב יוסי פלס בתוכנייה כי היא מביאה "אוואנגרדיות אותנטית, בוטה, שלא נס ליחה", וכי השימוש בקולות" (של הנגנים) ובאמצעים אחרים יוצרים עולם צלילי דמוי־חלום, או ליתר דיוק, דמוי־סיוט".

חלק שעשוי להיות נגיש  יחסית בקונצרט הוא יצירה של לואיס אנדריסן, יליד 1939, מלחין הולנדי עטור הצלחות בינלאומיות שאינו מזוהה עם אוונגרדיזם מאתגר אלא נחשב כבעל  זיקה למינימליזם האמריקאי מיסודם של רייך וגלאס. פלס מאפיין את סגנונו של אנדריסן  כ"אנרגטי, בהיר וחד, המשתמש בחומרים מלודיים הרמוניים וריתמיים", ומזכיר גם כי "זיקה לסטרווינסקי מתגלית בכמה מאפיינים סגנוניים, בין היתר בשימוש המדויק והמתוחכם בגון הצליל ובאופייה האובייקטיבי, נטול האמוציונליות, של המוזיקה".

מאת אנדריסן תישמע יצירה שחיבר  ב–1978 וכותרתה "סימפוניה למיתרים פתוחים", באשר היא כתובה לכלי קשת המנגנים במיתרים פתוחים בלבד, מבלי שהמנגן לוחץ באצבעות ידו השמאלית את המיתר אל השחיף כדי לשנות את אורך המיתר הרוטט. האנסמבל המבצע מונה 12 כלים וכך מקיף כיוונונם של המיתרים את כל הצלילים הכרומטיים במנעד של ארבע אוקטבות. המלחין הסביר כי השתמש ביצירה בטכניקות המאפיינות מבנה סימפוני, אבל "תזמורת של מיתרים פתוחים לעולם לא תישמע כתזמורת סימפונית אמיתית, והיצירה יצאה נשכרת מן הסתירה הזאת".

אירוע זה  של אנסמבל המאה ה–21, בניצוחו  של אילן וולקוב, עם הסולנית מאיה דוניץ בפסנתר, יתקיים במוצ"ש ב-21:00 באולם החדש ("אסיא") של מוזיאון ת"א.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ