פרס לאופרה "שונמית" בתחרות בבוסטון

האופרה שהלחין יורי ברנר, לליברית שחיברה אסתר אטינגר, נבחרה לביצוע ב"בוסטון מטרו אופרה"

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

האופרה "שונמית" שהלחין יורי ברנר, לליברית שחיברה אסתר אטינגר, נבחרה לביצוע ב"בוסטון מטרו אופרה", מבין מאות מועמדות בקטגורייה של "אופרה במתכונת קונצרטית". בית אופרה זה, מספר המלחין ברנר, מתמחה ביצירות בנות זמננו ומאז 2009 העלה יותר מ-100 הפקות חדשות.

את הליברית של "שונמית" חיברה אטינגר לפי הסיפור על אלישע הנביא והאשה השונמית במלכים ב' פרק ד'. אטינגר אומרת כי בכתיבת הסיפור הסתמכה גם על מדרשים, וציינה כי סיפור אלישע והשונמית מקושר לפרשת עקדת יצחק, והפרק בספר מלכים הוא ההפטרה הצמודה לסיפור העקדה (פרשת "ויירא") בספר בראשית.

אורכה של היצירה בגירסה שנשלחה לתחרות הוא כחצי שעה, והמלחין מתכוון להרחיבה בפרקים נוספים. ברנר שלח אותה לאופרה של בוסטון באוקטובר האחרון, ואתמול התבשר במפתיע על הזכייה, באיחור של חודשים רבים מהמועד המובטח של קבלת ההחלטה. לדבריו, המוזיקה שיצר ל"שונמית", מבוססת על מוטיבים ליטורגיים מזרח־אירופיים וגם על מוזיקת רוק, ועדיין אינה מתוזמרת. הגירסה של היצירה שהוכנה לשם המשלוח לבוסטון (ארבעה זמרים, מקהלה ופסנתר ממוחשב, במקום תזמורת) זמינה לשמיעה באינטרנט. עוד ציין ברנר כי "שונמית" היא אופרה אורטורית, כלומר מתאימה (בשל התפקיד החשוב של המקהלה) לביצוע קונצרטי, כאורטוריה, אך עשויה להיות מועלית גם במתכונת מבוימת, כאופרה עלילתית לכל דבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ