יהדות על פי היידו

המופע שאנדרה היידו ועמיתיו לאנסמבל "האומן ח"י" הרכיבו ממבחר צלילי שבת ששמעו בירושלים אינו ייצוג אותנטי של זמרת מתפללים בני עדות שונות, אלא מבט של מוזיקאים אירופים על העושר הנ"ל. התוצאה נפלאה

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

היהדות כפי שהיא משתקפת במבחר מסוים ומעובד של צלילי שבת בירושלים מאת אנדרה היידו היא מהות מתוקה מאוד, דבש לאוזניים ולנשמה, התעלות, תוגה נעימה, כיסופים רבי קסם.

כחימום אוזניים נפתח המופע של אנסמבל "האומן ח"י" הערב (יום חמישי, 10 ביולי), עם היידו ליד הפסנתר, בקטעים אחדים מתוך יצירתו הוותיקה "משניות", שמציצה אל טפח מתוך קטעים מרהיבי לב ב"ארון הספרים היהודי" תוך כדי עיטורם בצלילים כובשי לב. לאחר מכן קיבלנו את "רזא דשבת — מסע ליל שבת בירושלים", שהוא מעשה מרכב עיבודי חד של היידו ומבוסס על חווויתיו הירושלמיות הוותיקות, שהחלו בביקורים בלילות שבת בחצרות שונות של חסידים בירושלים שסביב אזור מאה שערים: סלונים, ה"אהרל'ך", קרלין, בויאן.

חברי "האומן ח"י". משמאל לימין: אנדרה היידו, איתן קירש, ברוך ברנר, יונתן ניב ויאיר הראל

את המנגינות ששמע אצל חסידי סלונים, למשל, הוא מכנה "לחנים שברחו תמיד כלפי מעלה בלי עוגן לאוזניים ערלות", ומדגיש גם ש"למלים לא היתה חשיבות, רק למנגינות, היה נדמה לי שהם שטים בעולמות עליונים שאליהם איני יכול להתקרב". כל אלה, הוא מוסיף, התקיימו במזרח התיכון אך לבם נשאר מבחינה מסוימת במזרח אירופה; מי שרצה ורוצה לשמוע את ירושלים היהודית של המזרח התיכון צריך לשים פניו לנחלאות, לבתי כנסת של עדות המזרח, לשירת הבקשות, ו"כאן שמעתי כל הברה, בעברית המובנת לי".

המופע שהיידו ועמיתיו לקבוצה הרכיבו מכל הנ"ל, ממנגינות מזרח אירופה, ממנגינות הבקשות, אינו — במוצהר — ייצוג אותנטי של זמרת מתפללים בני עדות שונות, אלא מבט של מוזיקאים אירופים, בעצם, על העושר הנ"ל. על התוצאה, כפי שמומשה במופע, אגיד רק שבאוזני היא נפלאה מאין כמוה. בזכות המוזיקה ובזכות הטקסטים העבריים הקלאסיים שהמוזיקה נקשרה להן. ירושלים של פנטזיה.

"שיטוטים", מסע ליל שבת בירושלים, ועוד, עם המלחין אנדרה היידו בפסנתר וחבריו לאנסמבל "האומן ח"י" בזמרה ובנגינה: ברוך ברנר, יונתן ניב, איתן קירש ויאיר הראל. מוזיאון תל אביב, 10.07

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ