פסטיבל זלצבורג יעלה לראשונה את האופרה "שרלוטה סלומון"

האופרה מבוססת על יומנה המצויר של האמנית היהודייה־גרמנייה שרלוטה סלומון, שנספתה בשואה. כתב אותה המלחין הצרפתי מארק אנדרה דלבאווי והפיק הבמאי השוויצרי לוק בונדי

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

בפסטיבל זלצבורג שבאוסטריה תעלה החל מהערב (28.3) ועד ה–14.8, האופרה החדשה "שרלוטה סלומון", מאת המלחין הצרפתי מארק אנדרה דלבאווי (Dalbavie). האופרה מבוססת על יומנה המצויר של האמנית הרב־תחומית היהודייה־גרמנייה שרלוטה סלומון, שנספתה בשואה בהיותה בת 26. סלומון יצרה את היומן בשנים 1940 עד 1942, כאשר חיתה כפליטה בעיירה בדרום צרפת. שם היא נלכדה לבסוף, עם בעלה, בהיותה בהריון, ב-1943. השניים נשלחו לאושוויץ ושם נרצחו. חייה ועבודתה של שרלוטה סלומון הונצחו בתערוכות (הציורים הגיעו לידי אביה, ששרד את המלחמה), וגם בספרים ובסרטים.

את הליברטו לאופרה של דלבאווי התקינה סופרת ציירת ושמה ברברה הוניגמן, אשר שילבה בו גם טקסטים של סלומון עצמה, אשר צורפו לציורים שלה (700 ציורים בצבעי מים) והוכתרו כיצירה רב־תחומית בשם "חיים, או תיאטרון" (כלומר בחירתה של האמנית שברחה ממולדתה בין חיים ליצירה).

הציורים והטקסטים משחזרים בגישה פיקטיבית וריאליסטית גם יחד את חייה של שרלוטה סלומון כילדה, כנערה וכאמנית במשפחה אמידה ומתבוללת בברלין (אביה גם השתתף במלחמת העולם ה-1). לטקסטים צירפה סלומון גם הוראות האזנה ליצירות מוזיקליות.

את הפקת האופרה של דלבאווי הכין הבמאי השוויצרי לוק בונדי. היצירה מושרת בצרפתית ומשתתפת בה גם שחקנית מדברת, בגרמנית. המלחין דלבאווי, בן 53, היה תלמידו של פייר בולז ועבד בין השאר במרכז המוזיקה האוונגרדית "אירקאם" בפריז. באופרה "שרלוטה סלומון" הוא שילב ציטוטים מיצירות ידועות, לרבות "הקלע החופשי" של ובר ו"כרמן" של ביזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ