שיר תהילה לפסנתר מאת עינת פבריקנט

אחרי שנים רבות בנכר חזרה הפסנתרנית ל"צוותא" והשיקה את סדרת רסיטלי הפסנתר הקיציים. הנגינה חשפה את נפלאותיהן של היצירות הקצרות שביצעה, אבל הציפייה היתה לגישה אישית נועזת יותר

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

הפסנתרנית עינת פבריקנט, שחזרה ארצה לאחר שנים לא מעטות בנכר, לרבות סין (וכבר הספיקה להקים כאן שלישייה ושמה "אפסיונטה", עם אחותה הכנרת הדס פבריקנט ועם הצ'לנית איריס יורטנר), השיקה אתמול (שבת) את סדרת רסיטלי הפסנתר הקיציים במועדון "צוותא". התפוסה באולם היתה גבוהה, מעין הפרכה לטענה שהקהל הישראלי מפגין חוסר התלהבות נבער כלפי רסיטלים (בהשוואה לקונצרטים קאמריים בהשתתפות נגנים אחדים).

מי שבא יצא נשכר ומועשר ומן הסתם גם מאושר, בדקות רבות, לשמע שכיות חמדה של ספרות הפסנתר מידי מוזיקאית מובהקת. הרסיטל בכללו היה מין שיר תהילה לכלי, שהרפרטואר שלו יכול להזין עונה שלמה ולא רק סדרה קיצית של חמישה רסיטלים. את הפרטיטה מספר 828 של באך הגישה פבריקנט בצליל חזק למדי ובהקפדה סגנונית. היה גיוון בצבע בצליל בין המחולות, אך לטעמי ייתכן גיוון רב הרבה יותר גם בתוך כל אחד מהם.

קבוצת מומנטים מוזיקליים של שוברט סיפקה את האושר הצפוי לשמע שירת הקלידים שלו, ביצירות שלרוב אינן נופלות, למרבה הפלא, במידת הזמרתיות, מה"לידר" שלו. הנגינה חשפה את נפלאותיהן של היצירות הקצרות האלה, אבל ציפיתי לגישה אישית נועזת יותר: יתר ליריות, יתר התרפקות, יתר חופש ריתמי, יתר "שופניות". בפנטסיה אופוס 17 של שומאן היה רושם שהאמנית והמוזיקה חד הם, בעיקר כך בפרק הראשון הנחשב כמבטא או ככתוב בהשראת ייסורי הפרידה הכפויה של המלחין מקלארה אהובתו.

לאחר פתיחה מצוינת זו ראוי להזכיר כי ציפיות גבוהות צמודות גם לרסיטלים הבאים בסדרה, בשבתות הבאות בבוקר: בשבת הבאה תופיע אנה קבלרובה הצעירה, רוסייה עטורת פרסים בתחרויות שמשתלמת עתה באקדמיה בתל אביב אצל עמנואל קרסובסקי. קבלרובה מציעה תוכנית חלומית מאתגרת שתחילתה סקרלטי וסופה הסונטה הכבירה של ליסט (יצירה שייחודה הוא בכך שסתם נגינה טובה מאוד שלה, בלי מה שאפשר לכנות "טירוף ביצועי יצירתי" אינה מספקת); בשבת שלאחר מכן תופיע נדיה ווינטראוב בתוכנית חלומית לא פחות - ממוצרט הפשוט לכאורה, אך המבשר את שופן (הרונדו ק' 511) עד גרשווין, דרך ברהמס; הרביעית בסדרה היא הווירטואוזית המובהקת דוראל גולן, עם שופן, ותחתום אורית וולף עם שופן ועם שוברט ועם חריג: היא תשתף גבר בקונצרט! מדובר ביוני פרחי, שיחבור אליה בפנטסיה האהובה של שוברט, לפסנתר בארבע ידיים).

עינת פבריקנטצילום: אבנר שול

פתיחת סדרת הרסיטלים לפסנתר של "צוותא" בסדרת 11:11. עורך ומפיק: חנוך חלסון. מועדון "צוותא" בתל אביב, 16.8

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ