המלחין יחזקאל בראון מת בן 92

בראון, בן לאם גרמנייה שהתגיירה, לחם במלחמת השחרור והיה מהקומפוזיטורים הישראלים המבוצעים ביותר. יצירתו הרחבה נעה מסימפוניות ומוזיקה לבלט ועד קולנוע ועיבודים ללחנים מסורתיים

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

בתל אביב נפטר הלילה המלחין בגיל 92. בראון, מהקומפוזיטורים הישראלים המבוצעים ביותר, נולד בעיר ברסלאו (אז בגרמניה), אמו היתה גרמנייה שהתגיירה. בן שנתיים עלה ארצה עם הוריו וגדל ברחובות, בתל אביב ובראשון לציון. בעלומיו היה חבר משמר העמק, שירת בבריגדה במלחמת העולם השנייה ואחר כך השתתף בקרבות ליד משמר העמק, במלחמת השחרור.

מלבד השכלתו המוזיקלית (בוגר האקדמיה בתל אביב, שלימים היה פרופסור בה) ומומחה למזמורים גרגוריאניים (בכך השתלם במנזר בצרפת) קיבל גם תואר מוסמך בלימודים קלאסיים, מאוניברסיטת ת"א. לפני חודשים אחדים מתה על בראון אשתו שולמית, שהיתה מעורבת מאוד בכל הקשור בפעילותו המקצועית. יחזקאל בראון השאיר שני בנים ובת. בתו היא המוזיקאית רותם לוז, אחיו הוא ההיסטוריון והמחנך מרדכי מורל'ה בראון.

בראיון ל"הארץ" לפני שלוש שנים סיפר בראון בין השאר כי בנעוריו מוזיקה לא נתפסה אצלו כמסלול החיים הטבעי האחד והיחיד המיועד לו, ועיטר זאת באמירה הלטינית: "את הרוצה בכך — אלות הגורל מנחות. את המסרב — הן גוררות".

בראון. את המסרב למוזיקה - אלות הגורל גוררותצילום: דודו בכר

היצירות הראשונות של בראון עיטרו בשנות ה–40 הצגות בקיבוץ משמר העמק, אחרות נכתבו להצגות תיאטרון ואחרי כן כעיבודים לשירי זמר. יצירתו מתפרשת על סוגים רבים, מסימפוניות ועד הרכבים קאמריים, מקהלות ואף יצירות לכלי סולו. בראון כתב גם מוזיקה לקולנוע, לטלוויזיה ולבלט, ועיבודים ללחנים יהודיים מסורתיים, פירסם אנתולוגיה של לחנים יהודיים מסורתיים, אלבום של חזנות ספרדית־ירושלמית, תרגומים לעברית של שירה יוונית קלאסית, וגם מאמרים.

כמוזיקאי במאה ה–20 הכיר בראון את נפתולי המוזיקה המודרנית, לרבות האוונגרד, אך נמנע מלנסות מסלול זה — גם בשנים שהיה אופנתי אצל מוזיקאים בעלי השפעה כאן. רעייתו שולמית הירבתה לטעון כי בעלה אף שילם על כך מחיר, בשנים מסוימות, מבחינת המקובלות בחוגי המקצוע. יחזקאל בראון חיבר יצירות שמהלכות בדרך כלל קסם על המאזין כבר בהאזנה ראשונה, דוגמא אחת מני רבות היא הקנטטה "דברי קהלת בן דוד".

גם בשנים האחרונות התמיד בראון לחבר מוזיקה, גם כשמצבו הגופני הידרדר מאוד. במקביל העלה על הכתב את זיכרונותיו שהם מסמך מרתק המיטיב לשרטט את קורותיה של משפחה מיוחדת במינה וגם את הרקע הארץ־ישראלי שבתוכו פעלה, לפני קום המדינה ומאז קומה.

הלווייתו של יחזקאל בראון תהיה ביום שישי ב–10:30 בבית העלמין "גני אסתר" בראשון לציון, שם קבורה גם שולמית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ