המלצות השבוע 18.9-12.9

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

דיטריך פישר דיסקאו שר שוברט

קול המוזיקה, שני, 19:00

העורכת ריקה בר־סלע, שפרישתה מקול המוזיקה לוותה בקינה של ממש, שבה לערוך כגמלאית במסגרת היאחזותה של התחנה בקרנות המזבח לפני סגירתה יחד עם רשות השידור כולה. בינתיים המאזינים יכולים להזכר בתכניותיה, וב״אמנות השיר״ הלילית עליה השלום בעיקר. כאן התחלפו המלים, והתכנית נקראת ״השיר האמנותי״; והיא מוקדשת לשניים שהתיאום ביניהם היה מיתי כמעט: שוברט ב״לידר״ שלו, וזמר הבריטון דיטריך פישר דיסקאו. גדולתו של פישר דיסקאו בשירת שוברט נובעת כנראה מהדרך בה הוא שר, ולמעשה משחק, ויותר מכך: מדבר, את המלים. קולות יפים יש הרבה, וזמרים מוזיקליים גם כן; אבל דיסקאו, בדומה לאריק איינשטיין, מביא משהו מעבר לשירה, והיא היכולת לספר סיפור של רגש בכל מלה. זה מה שמשאיר אותו בלבבות.

דיטריך פישר-דיסקאו עם אשתו , הזמרת יוליה ואראדי , על במת האופרה בשנות ה-70 מתוך הסרט " מסע החורף "

רבים על התקרה

ארטה, ראשון, 18:35

לפני 50 שנה זיעזע שר התרבות הצרפתי, אנדרה מאלרו, את עולם האמנות בצרפת, כשחנך את התקרה החדשה של בית האופרה של פאריז, ״ארמון גארנייה״, בציור הענק שהזמין מהצייר מרק שאגאל. ברוח הפאריזאית של השילוב המודרניסטי בארכיטקטורה הקלאסית התנפל ממש הציור הצבעוני־נאיבי על האולם המכובד ועל עיני הצופים בו, וחולל שערורייה עצומה. ״מה שגארנייה (הארכיטקט) ברא, שאגאל חילל״, טענו אז - וממשיכים לטעון גם היום. הסרט מגולל את סיפור המעשה.

גראנד אופרה

חדר חזרות, הרדיו הבינתחומי, שישי, 10:00

איך קרה שג׳קומו מאיירבר, ענק האופרה של תקופתו, מלך האופרה של פאריז במאה ה-19, מחולל שינויים והשפעות - על ואגנר בראש וראשונה: טובע מטבעות סגנוניים וז׳אנריים - נשכח? ולמה הוא חוזר עכשיו? על כך יענה אלעד אוזן בתוכניתו המסקרנת, בשילוב קטעים מהגראנד־אופרות ״הנביא״, ״ההוגנוטים״, ״רובר השטן״ ואחרות.

פותח את לוצרן

ארטה, ראשון, 19:30

לראשונה בתולדות פסטיבל לוצרן היוקרתי, תזמורת הפסטיבל, שנוסדה על ידי קלאודיו אבאדו, פתחה באוגוסט השנה את האירועים שלא בניצוח מייסדה. אבאדו מת בינואר, ומי שהחליף אותו הוא אנדריס נלסונס הלטבי בן ה-36, כבר כוכב גדול בעולם הניצוח - המנהל המוזיקלי של ברמינגהם ואורח בתזמורות החשובות. בתוכנית מיצירות ברהמס, סרנדה, הרפסודיה לאלט, והסימפוניה השנייה.

קונצרט משפחתי

קול המוזיקה, שני, 17:00

פרק בסדרת ״אתנחתא״, שנוסדה לפני שלושה עשורים על ידי חיותה דביר ונערכה והוגשה על ידה מאות פעמים, מובא בשידור חוזר מהשנה שעברה, האחרונה של דביר בתפקיד. והפעם: מפגש עם משפחת צרי, שבה רות, האחות הבכורה, היא פסנתרנית, כרמית כנרת, ושני התאומים, הלל וניתאי, מנגנים בצ׳לו וכינור. הוריהם, לאה והמוזיקאי והמורה צבי צרי, הקשיבו לילדיהם בתוספת אורחים מנגנים מיצירות מנדלסון, בטהובן ודבוז׳ק.

קסם צף בלילה

ארטה, בין שני לשלישי, 01:50

״חליל הקסם״ של מוצרט קיבלה ממדים קרקסיים ממש בהפקה הזאת של פסטיבל ברגנץ בשנה שעברה, שחזרה השנה. פסטיבל זה מתרחש על המים, מעל במה צפה, וכאן העניקו הנסיבות הקסומות האלה השראה לקסם אופראי אף גדול יותר - עם מיני חיות ענק כמו דרקונים וצב, צבעוניים וילדותיים, ויש לומר מכוערים במיוחד, ששימשו לאופרה תפאורה. ביים דייוויד פאונטני, שגם בישראל זכור מבימותיו הבעייתיות.

״קלאסי ג׳ז״. סטן גץ, ארט בלייקי, אוסקר פיטרסון, סטפן גרפלי - העורכת נאוה פסטרנק מביאה את השמות האגדיים האלה, מאבני הבניין של הג׳ז ואכן קלאסים בדרכם, בתכנית אחת של לקט מהופעות חיות (קול המוזיקה, חמישי, 15:00).

''הערב מחזמר''. צמד היוצרים האמריקאים רוג׳רס והמרשטיין הראו שגם בז׳אנר האייסקפיסטי מכל, המיוזיקל, אפשר לדון באופן נוקב בסוגיות חברתיות - בעיקר בגזענות שתמיד נכחה בחברה האמריקאית. והערב: "דרום פסיפיק" שלהם, בהפקה המקורית מברודווי 1949 עם אנצו פינצה (קול המוזיקה, חמישי, 21:00).

מקוננים ושרים. ״קינת אריאנה״ של מונטוורדי, לפתיחה במקור העתיק כאריה מסוגננת ולסיום כמדריגל, ממסגר ערב קינות בארוקי משגע בשידור חוזר, עם הפוגות בטוקטות לכלי מקלדת (קול המוזיקה, שישי, 19:00).

חלון למאה שעברה. ״המאה שעברה״ בסדרה של אמיר ארניה היא המאה ה-20, ותוכניתו מוקדשת לה ולמוזיקה הנועזת והפחות ידועה שלה. והפעם מיצירות ראוול ושלסי הידועים, שוורץ, רודנבאך וזוטר הידועים פחות, והישראלי ארנון זימרה (קול המוזיקה, שלישי, 20:05).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ