חג המוזיקה הישראלית

צלילים ומצלצלים

"חג המוזיקה הישראלית" מציע שיטפון צלילים אטרקטיבי, בלי תשלום. מה הצד השני של המטבע

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

זו הפעם השלישית שהמלחין והמורה בועז בן משה עורך את "חג המוזיקה הישראלית", בכיכובם של טובי המוזיקאים המבצעים בארץ, ותיקים וצעירים. בכך היתה אמורה הקדנציה של בן משה להסתיים, אבל ועדת ההיגוי של המיזם כבר אישרה כי הוא ימשיך עוד שלוש שנים. בועז, בנם של המוזיקאי רפי בן משה והשחקנית עדנה פלידל, דבק גם הפעם בגישה שמנחה אותו מאז נכנס לכהונה. עיקרה: מקסימום גיוון.

בן משה מדגיש כי הגיוון מתבטא לא רק בריבוי ז'אנרים. "אני מקפיד לכלול בתוכניות גם יוצרים שאינם מה שאפשר לכנות 'מלחיני קריירה', כלומר מוזיקאים שהלחנה אינה עיסוקם העיקרי, כמו אליעזר אלפר ושלמה עומר הפעם", הוא אומר.

בעז בן משה. בחירה של איש אחדצילום: אילן ספירא

אף שבן משה מתייעץ עם ועדת היגוי האמורה להעניק אישור לרעיונותיו - חבריה הם אבי חנני (יו"ר), מיכל זמורה, דניאלה רבינוביץ', מירה זכאי, יהואש הירשברג - קביעת הרכב התוכנית היא בחירתו של איש אחד. כך עשרות היצירות מאת עשרות המלחינים, מאלו שפעלו כאן באמצע המאה שעברה, דרך מלחינים ותיקים בני זמננו כמו מנחם צור וחיים פרמונט, ועד מלחינים בני 30 ואף פחות.

חג המוזיקה השנה הוא אירוע גדול יותר, לעומת אשתקד?

בן משה: "בהחלט, בגלל העלאת אופרה במתכונת מלאה, פעמיים ("שתיקתו של ברוך" מאת אלה שריף־מילך, בבימוי עידו ריקלין), ובגלל שיתופה של התזמורת הפילהרמונית".

מבט על התוכנית העשירה מגלה כי היא מנוערת כמעט לחלוטין מחובת מחווה לאוונגרדיזם תובעני. מי הן, בכל זאת, היצירות ה"קשות" יחסית, המיועדות מטבען לקהל מצומצם?

"יהיו כמה יצירות 'נושכות', שיבוצעו בקונצרט של אנסמבל 'מיתר'. למשל אלה שחיברו אלונה אפשטיין והילת בן קנז".

היצירה "אזור מאובק לארבעה זמרים, רקדן וששה רמקולים", מאת אמנון וולמן, אינה דוגמה ליצירה "נושכת"?

"ממש לא. זה אודיו קל לעיכול, מוזיקה נינוחה".

ומי שייך במובהק לקוטב ההפוך, הקל והקליט ביותר, מכל השפע שיישמע?

"אפשר להזכיר למשל את שלמה עומר, סטלה לרנר, אהרן חרל"פ, עמנואל ווהל".

מי מהמשתתפים מקבל תשלום?

"יצירות קיימות שמנוגנות בחג - מלחיניהן מקבלים תמלוגים מאקו"ם. אין תשלום למלחינים על הזמנת יצירות חדשות, ובחג יבוצעו יצירות אחדות כאלה".

להלכה, כמנהל אמנותי פטור בן משה מכל העניינים החומריים ארגוניים. על אלו מופקד הגוף המפיק, המכון למוזיקה ישראלית, אשר זכה במכרז שערך משרד התרבות, לראשונה בתולדות "חג המוזיקה". הפעם, אומר הוויולן יורם יונגרמן, מנהלו של המכון, התקציב של משרד התרבות לפסטיבל הוא 900 אלף שקל. העלות בפועל: 1 מיליון שקל. את ההפרש יכסה המכון. עם זאת, אילו היה מתברר שההוצאות מסתכמות בפחות, היתה ההקצבה של משרד התרבות יורדת בהתאם. במלים אחרות: המפיק אינו יכול להרוויח ואינו אמור להרוויח.

ומהו התשלום לנגנים ולזמרים?

יונגרמן: "האמנים המבצעים, כיחידים, מקבלים לא פחות מ-1,000 שקל כל אחד. תשלומים גבוהים יותר מאלו ששולמו ב'חג המוזיקה' בעבר. הסולנים מקבלים יותר".

התזמורות והאנסמבלים (לרבות הפילהרמונית, התזמורת הסימפונית ירושלים ואנסמבל "מיתר"), מקבלים על פי התעריף שלהם, המושפע כמובן מרמתם, מהמוניטין שלהם.

יש כבר מה לבשר בקשר ל"חג המוזיקה" הבא, שיתקיים ב-2015?

"המלחין המרכזי יהיה יוסף טל ובין השאר תועלה אופרה שלו, שעוד לא נבחרה, במתכונת מלאה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ