לוח קונצרטים, 1—7 באוקטובר

חגי חיטרון
חגי חיטרון

חג המוזיקה הישראלית. נשארו יומיים לאירועי הפסטיבל השנתי (שנמשך ארבעה ימים), בעריכתו של המלחין והמורה בועז בן משה ובהפקתו של הוויולן יורם יונגרמן (מנהל המכון למוזיקה ישראלית), ובו יצירות רבות מאת מחברים ישראלים בני דורות שונים, בהשתתפות עשרות מבצעים (נגנים וזמרים) ממיטב הכוחות המקומיים. רוב הקונצרטים מתקיימים במוזיאון תל אביב. הכניסה חינם, אבל יש להזמין כרטיסים מראש, כי במקצת המקרים צפוי לכאורה עודף מתעניינים על קיבולת האולם. הנה האירועים, בפירוט חלקי: היום ב-12:00 באולם רקנאטי במוזיאון, הזמרת אתי בן־זקן במבחר שירי עדות ישראל, בשבע שפות, עם אנסמבל כלי; היום ב-14:00 באולם קאופמן שם, יצירות להרכבי חליליות ולהרכבי מנדולינות, לרבות מאת יחזקאל בראון, מנחם צור, עודד זהבי ושם טוב לוי, ולעומתם צעירים כמו סיון שנהב־שב ואלון שב. על אחד מפרקי היצירה "אינטרמצו" של זהבי כתב נגן המנדולינה יעקב ראובן כי עולה בו "תמונה של ארץ ישראל היפה, ולרגעים אפשר לחשוב שמעל עמק יזרעאל מטייל לו זיכרון של קרבות העבר ומלחמות העתיד"; היום ב-16:00 באולם רקנאטי: שלוש מקהלות ובהן "האנסמבל הקולי הישראלי" וכן הזמרת רונה ישראל־קולת יבצעו יצירות מאת בראון, צבי אבני, שרה שוהם ("בת יפתח"), נטע אלוני, אייל באט, עומר אביטל, רפי קדישזון (שירי "אי־גיון", למלים של לואיס קרול בתרגומה של רנה ליטוין); היום ב-18:00, באותו מקום: יצירות שכותרתן — בניסוחם של מארגני החג — היא "תגליות מן העבר", מאת יהושע לקנר (רובן נכתבו באמצע המאה שעברה, להרכבים שונים) ורביעיית פסנתר מאת פאול בן־חיים; היום בשעה 20:00 באולם אסיא, וגם מחר בשעה 12:00, באותו מקום, האופרה "שתיקתו של ברוך" מאת אלה שריף־מילך (ראו הרחבה בנפרד בהמשך); מחר בשעה 18:00 באולם אסיא, יצירות מאת מחברים בני דורות שונים, מהן יצירות אוונגרדיות יחסית, בביצועם של נגני אנסמבל "מיתר". מלחיני היצירות: הילת בן־קנז, מנחם צור, סמיר עודה־תמימי (נולד בג'לג'וליה, חי כיום בברלין), מיכאל וולפה, אלונה אפשטיין וסטיב הורנשטיין; מחר ב-20:30, במשכן לאמנויות הבמה (אולם האופרה), עם הפילהרמונית בניצוחו של ירון גוטפריד, יצירות מאת אלכסנדר בוסקוביץ' (הסוויטה "שרשרת הזהב" וגם שירים, בפיה של קרן הדר, לרבות "דודו" המיתולוגי), וגם מאת יוסף טל ומאת יוסף קמינסקי (קונצ'רטו לכינור, עם ארז עופר).

"שתיקתו של ברוך" בחג המוזיקה הישראלית. במרכז אירועי חג המוזיקה הישראלית הוצבה הפעם הפקה אופראית שלמה — "שתיקתו של ברוך" מאת אלה שריף־מילך, בבימוי עידו ריקלין.

כשהיתה בת 13 מצאה אלה מילך בביתה בנהריה ספר שכתב אביה, ד"ר ברוך מילך, בפולנית, ועניינו — אירועים נוראים שהיה עד להם בימי השואה במזרח פולין (כיום, מערב אוקראינה). לראשונה היא למדה אז לדעת כי לאביה היו אשה וילד שנספו, וכי אמא שלה ושל אחותה שוש (לימים שוש אביגל) היא אשתו השנייה.

מקורה של האופרה "שתיקתו של ברוך" הוא אפוא השתיקה המעיקה ששררה בבית מילך, ועלילתה אוטוביוגרפית למחצה. בתמונה הראשונה שולט נוסח חדש ל"עשרת הדיברות", מושרות בפי רוחות, ובו הלקחים המרים והציניים שהסיק ברוך מילך ממה שעבר עליו. ארבעה מתוך הציוויים: "לא יהיו לך אלוהים אחרים על פני עצמך; עשה רק מה שמועיל לך עצמך ואל תקריב עצמך למען הזולת; אהוב את עצמך מעל לכל; הקשח את לבך ואל תקשיב לו".

"שתיקתו של ברוך" הועלתה בראשונה בבית האופרה של בראונשווייג בגרמניה, ב-2010. המלים נכתבו במקור בעברית (יעל רונן), תורגמו לגרמנית לשם ההעלאה בגרמניה והולחנו בהתאם. עכשיו חוזרת האופרה לשפת המקור, בשינויים טקסטואליים ומוזיקליים מתחייבים. אפשר לראות בה מעין המשך לקנטטה המצמררת "ואולי השמים ריקים" של שריף־מילך, באשר שתיהן קשורות בזוועות שחווה הרופא ברוך מילך בשנות השואה בפולין (שריף־מילך אומרת שאין שום קשר מוזיקלי בין שתי היצירות). בביצוע חולקים תשעה זמרים, הנגנים הם חברי "אנסמבל המאה ה-21". מנצח: נעם צור. ההצגות יהיו ביום רביעי ב-20:00 ושוב ביום חמישי ב-12:00. בשתי הפעמים באולם אסיא במוזיאון תל אביב.

התזמורת הפילהרמונית. פתיחת העונה, בניצוחו של זובין מהטה. סולן: הפסנתרן דניס מטסוייב. התוכנית: "חיי גיבור" של ריכרד שטראוס, הקונצ'רטו מס' 3 של רחמנינוב, "על השחיטה" מאת אבנר דורמן. ביום שני בשעה 20:00 וביום שלישי ב-19:00 בהיכל התרבות בתל אביב.

"דהרמה". יצירה חדשה של גיל שוחט (השם, בלשון סנסקריט העתיקה, מרמז על החוקיות הנצחית האוניברסלית) תבוצע בקונצרט הראשון בהיכל התרבות החדש ברחובות. זו יצירה ארוכה שמשלבת ז'אנרים שונים, לרבות מוזיקת עולם, ואמורה – בניסוחם של היוצר ושל המארגנים – לעצב "חוויה שמחברת בין דתות, אנשים וקבוצות בתקופה שבה כולם מדגישים את הגבולות, השונה והמפריד". זמרות סולניות: מירה עוואד, ברכה קול והדר עטרי. נגנים: אנסמבל כלי קשת, עם פסנתר, מנדולינה ונבל. ביום שלישי ב-20:30.

ארגוב פלוס. מקהלת הנשים "נעמה" בניצוחה של פנינה ענבר תזמר משירי סשה ארגוב, מהם בעיבודים חדשים וגם שירים רוסיים ושאנסונים צרפתיים (המוגדרים בפי המארגנים: "מסע אל שורשיו של ארגוב"). ביום ראשון בשעה 20:00 באוניברסיטה המורמונית בירושלים.

מבחר לידר. שירים מאת מנדלסון, ברהמס ושומאן ישירו יעל לויטה ויסמין יצחק, עם הפסנתרנית יעל קרת. ביום שלישי ב-20:30 במרכז למוזיקה על שם בלומנטל בתל אביב.

תגיות:

תגובות