"דהרמה" של גיל שוחט: בדרך אל הרוחניות

היצירה החדשה של גיל שוחט, שבוצעה בבכורה בהיכל התרבות החדש ברחובות, היא יצירה סוחפת, מוחצנת, מתיכת סגנונות באפקטיביות - גם אמנותית וגם בידורית-מחזמרית - ובהחלט לא שווה לכל טעם

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

"דהרמה", יצירה חדשה מאת גיל שוחט, בוצעה אמש בבכורה לרגל פתיחת היכל התרבות החדש ברחובות. פירוש המושג (בלשון סנסקריט): "החוק הבסיסי, הקיומי, הפיזי והרוחני לסדר של היקום" (מן התכנייה), וגם: "מבחינה אסתטית, הדהרמה שואפת לדיאלוג בין הוויות רוחניות גבוהות".

היצירה הארוכה של שוחט, יותר משעה וחצי, כתובה לשלוש זמרות סולניות (מירה עוואד, ברכה קול והדר עטרי), עם אנסמבל כלי שכולל כלי מיתר (לרבות מנדולינה ונבל) וגם פסנתר. היא מושרת בשפות אחדות, ביניהן ערבית, לטינית ותיגרינית.

מימין: ברכה קול, גיל שוחט, הדר עטריצילום: דודו בכר

אודה כי יצירות שמצהירות על רוחניות מראש מעוררות אצלי הטיה לא חיובית, עוד לפני הפגישה אתן. בפועל, "דהרמה" של שוחט כוללת קטעים סוחפי קהל, אפקטיביים, וגם מנגינות יפהפיות, ועם זאת - ההצהרה על "הוויות רוחניות" נראית כליווי יחצ"ני מיותר.

זו יצירה שנועדה בראש וראשונה לתפוס מיד, ומצליחה בכך, בעזרת חומר קליט ובעזרת רפטטיביות עקשנית מופרזת שמכניסה אותו לאוזניים ולמוח.

במחצית הראשונה, הקטעים המעניינים היו שני פרקי "אינטרלוד" כליים, מקריני אימפרסיוניזם אקזוטי גלוי, ושניהם היו ארוכים כפליים ממה שהחומר הצדיק. המחצית הסתיימה בפרק סוער מזרחי-מערבי, פשוט ומרשים מאוד.

ואיך האקוסטיקה באולם החדש של רחובות? אי אפשר לשפוט, כי הזמרים והנגנים הוגברו בעוצמות פופיות, לטעמי - ממש מוגזמות.

כאשר שורות אלה נכתבות מתרחש החלק השני של "דהרמה", שנשמע יותר מעניין ומלהיב מהראשון. סיכום ביניים: גיל שוחט מראה שוב שהוא יכול לחבר מוזיקה בעלת עוצמות "קארל אורפיות" בריבוע. זה מוחצן, זה לפעמים מתקתק, אבל משכנע במקצועיותו וגם - חובה להדגיש - בהמצאות שלא כל מלחין יכול להנביט.

"דהרמה" מאת גיל שוחט, פתיחת היכל התרבות החדש ברחובות. המלחין מנצח על שלוש זמרות סולניות ועל אנסמבל כלי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ