מחאה על אי שילובה של יצירה ישראלית בקונצרט של התזמורת הסימפונית ירושלים

בירושלים יכלול קונצרט פתיחת העונה את יצירתה של אביה קופלמן, "בין עזה לברלין", אך במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב העדיפו לקיים אותו בלעדיה. חנה מוניץ מנהלת המשכן: "היצירה של קופלמן מעולם לא היתה חלק מתוכנית הקונצרט"

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
חגי חיטרון

המוזיקאי נורי יעקובי פתח ב על אי כלילת היצירה "בין עזה לברלין" מאת אביה קופלמן בקונצרט שיתקיים ב–27.10 במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב. היצירה החדשה של המלחינה הישראלית חוברה בקיץ זה, לשם קונצרט פתיחת העונה של התזמורת הסימפונית ירושלים בניצוח פרדריק שאזלן. קונצרט זה, אשר במרכזו הסימפוניה השנייה של מאהלר, יתקיים פעמיים: בראשונה בירושלים ב-23.10 ואחר כך במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב. הקונצרט בתל אביב, כך החליטה הנהלת המשכן לאמנויות הבמה בראשות חנה מוניץ, לא יכלול את היצירה של קופלמן.

"אני יכול לתאר את המחשבות שעברו בראשם של המפרסמים", כתב יעקובי בעמוד המחאה. "יצירה הישראלית בוודאי תבריח את המאזינים... השם של היצירה נשמע... רלוונטי?, לא טוב! אולי עדיף לבצע אותה רק בירושלים (המינימום ההכרחי) בתל אביב – מאהלר בלבד!". עמוד הפייסבוק כבר זכה לתמיכה של המלחינים עודד זהבי, מיכאל וולפה, רון וידברג ורבים אחרים.

המשכן לאמנויות הבמה פירסם לפני ימים אחדים מודעה בתשלום על הקונצרט (המודעה הזכירה גם את הקונצרט בירושלים, אך לא ציינה את היצירה של קופלמן כלל). "במודעה זו פירסמה האופרה הישראלית את הקונצרט הראשון בסדרה הליתורגית ובו הסימפוניה השנייה של מאהלר", כתבה מניץ בהתייחסותה לעניין, לבקשת "הארץ": "בימים האחרונים מגיעים אלינו קולות הטוענים נגד העובדה כי לא פורסמה גם היצירה 'בין עזה לברלין', של אביה קופלמן. זה המקום להדגיש כי היצירה של קופלמן מעולם לא היתה חלק מתוכנית הקונצרט שאנו מציעים למנויים שלנו, ומכאן שכלל לא תוכננה לעלות בבית האופרה בתל אביב".

אביה קופלמןצילום: תומר אפלבאום

הנהלת התזמורת הסימפונית ירושלים מספקת הסבר דומה, לפיו היצירה של קופלמן מעולם לא היתה מיועדת לביצוע גם בתל אביב. הנהלת התזמורת מסרה בתגובה: "התזמורת הסימפונית ירושלים אינה יכולה לכפות על האופרה הישראלית (הנהלת המשכן לאמנויות הבמה, ח"ח) רפרטואר שמבוצע במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב".

ראוי להוסיף כי היצירה של אביה קופלמן, לעדותה של המחברת עצמה, היא מוזיקה מופשטת לחלוטין. היצירה חוברה אמנם בימי "צוק איתן" ונושאת כותרת שנראית רומזנית מובהקת, אך לא נשמעת ביצירה או משתמעת ממנה התייחסות קונקרטית לאירועים אקטואליים או איזושהי עמדה פוליטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ