פתיחת העונה של סימפונט רעננה: מבטים על אמונה

קונצרט פתיחת העונה כלל שתי יצירות שמביטות אל האמונה, אחת ישראלית — מבט אוהד אבל "מבחוץ", ואחת אירופית

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

ההישגים של הקונצרט שפתח את העונה החדשה של תזמורת סימפונט, תחת ידו המלהיבה של מנהלה המוזיקלי עומר מאיר ולבר, הם שתי יצירות שמביטות אל האמונה, אחת ישראלית — מבט אוהד אבל "מבחוץ", ואחת אירופית — מבט מזדהה: "בין קודש לחול" מאת נועם שריף (שהושמעה בבכורה) והסימפוניה מס' 5 של מנדלסון, שכינויה הוא "הרפורמציה" יען כי חוברה לציון 300 שנה להולדת הלותראניות.

היצירה הקצרה של שריף נפתחת בפרק קצר שכותרתו "קינה" (על החיילים שנפלו ב"צוק איתן") למלים "קול ברמה נשמע, נהי בכי תמרורים, רחל מבכה על בניה". באוזניי, נימתו של פרק זה היא זעקה עזה, יותר מאשר קינה. שאר הפרקים מרשימים לא פחות, שניים בסגנון נעימות לדינו, אחד ליתורגי אשכנזי, ואחד — מקפיץ מרקיד — בסגנון ליתורגי יהודי עיראקי. יניב ד'אור תרם להצלחתה של היצירה את הקונטרטנור המיוחד שלו, רב ההבעה, אם כי לא תמיד גם בהיגוי ברור די הצורך. היה גם משפט קצר שד'אור זימר/ דיבר בקולו הבריטוני, כלומר ה"אזרחי", וזו הברקה (של שריף).

הקונצרט הסתיים בביצוע רב תנופה אבל לא רב ניואנסים לסימפוניה של מנדלסון. הדינמיקה (הבדלי עוצמות) יכלה להיות מעניינת יותר, לחרוג יותר (אפילו בניגוד להוראות) ממידות שונות של "פורטה". כלי המיתר של הסימפונט (בשורותיהם מנגנים אחדים מוותיקי הפילהרמונית ובראשם הצ'לנית הראשונה נעמי אנוך) השמיעו מדי פעם צלילים יפים במיוחד, וכך גם החלילן הראשון והאבובים.

תחילת הקונצרט היתה "אופרה" שונה. עומר ולבר תיפקד בחלק זה כמנצח וכסולן בפסנתר גם יחד, בקונצ'רטו ברה־מינור ק' 466 מאת מוצרט. בביוגרפיה הרשמית של ולבר לא נזכרות הופעות כלשהן כפסנתרן קונצרטים, והוא אכן לא נשמע כ"פסנתרן במשרה מלאה". ביצועו כלל הצעות אישיות, מקוריות, מהן מעניינות ומהן תמוהות (למשל רובאטי, כלומר "השהיות" נטולי הצדקה לטעמי, של צליל בודד), ופה ושם גם מעידות. בכל זאת היה נחמד לשמוע איך מוזיקאי מחונן שאינו אשף מקלדת מבין את היצירה האלמותית הזאת. עוד יש להזכיר כי קונצרט זה של הסימפונט יצטלצל גם הערב ובמוצאי שבת, באותו מקום.

תזמורת סימפונט רעננה. מנצח: עומר מ' ולבר. נגן ראשי: נתאי צרי. סולנים: יניב ד'אור (זמר) ועומר ולבר (פסנתר). המשכן העירוני לאמנויות ברעננה. 29.10

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ