פסנתרן שקיבל ביקורת קטלנית דורש להימחק מגוגל: "עומדת לי הזכות להישכח"

הפסנתרן הקרואטי דג׳אן לאזיץ׳ טוען שהביקורת, שפורסמה ב"וושינגטון פוסט", מכתימה את תוצאות החיפושים עליו. העיתון מתנגד לדרישה

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

בין רבבות התביעות למחיקת קישורים ואף כתבות באינטרנט, בעקבות פסיקת בית המשפט האירופי ביוני בדבר ״הזכות להישכח״, הגיעה לאחרונה לעיתון "וושינגטון פוסט" דרישה יוצאת דופן מפסנתרן קלאסי, דג׳אן לאזיץ׳ הקרואטי. כשמחפשים את לאזיץ׳ בגוגל, בולטת בדף התוצאות הראשון ביקורת קטלנית שספג על רסיטל שלו במרכז קנדי בוושינגטון בדצמבר 2010 (לקריאת הביקורת לחצו כאן), ממבקרת ה"וושינגטון פוסט" אן מידג׳ט שידועה בשפתה הארסית, בה נטען כי הוא נגן מוכשר אך לא מלהיב דיו. הפסנתרן דורש מהעיתון להסיר את הכתבה מאתר האינטרנט שלו.

לביקורת הגרועה עליו, טוען לאזיץ׳, עומדת הזכות להישכח. היא מכתימה לדבריו את תוצאות החיפושים עליו כבר שנים ארוכות. הסרת הכתבה, כך הוא טוען במכתב לעיתון בסוף אוקטובר, אינה בגדר צנזורה, שיכתוב ההסטוריה או העלמת מידע, אלא ביטוי לשאיפה — ברוח פסיקת בית המשפט — למידה סבירה של שליטת האדם על הדימוי הציבורי שלו.

מעבר לכך, כפי שמוסרות סוכניות הידיעות, טוען לאזיץ' שביקורתה של מידג׳ט היא ״מוציאת דיבה, מרושעת, נגועה בדיעות קדומות, חד־צדדית, פוגענית, ולא רלוונטית בהקשר אמנותי״.

העיתון טוען מצידו שביקורתה של המבקרת אמנם פושרת, אך לא פוגענית, ומשולבים בה גם שבחים לנגינת הפסנתרן ביצירות שופן, שוברט וליסט, ולפיכך דוחה העיתון את הבקשה — זאת מעבר לטיעונים מינהליים בדבר מחיקת כתבות וקישורים במנועי חיפוש.

דיון ער עלה בהקשר זה באינטרנט, וזכה כצפוי גם לאזכור בבלוג ״פריצת דיסק״ של המבקר הבריטי נורמן לברכט: לאזיץ׳, מסכם לברכט בארסיות גדולה אף יותר מזו של מידג׳ט, קנה את הזכות להישכח בעצמו — עד שיפתח עור עבה יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ