בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לוח קונצרטים: 26.11 עד 2.12

תגובות

תזמורת קאמרטה. מנצח: אבנר בירון. סולנית: חברת התזמורת הכנרת סופיה קירסנובה. הרצאה (הנושא "עקרון הוואריאציה"): אריאל הירשפלד. התוכנית: הסימפוניה מס' 85 מאת הייידן, השאקון לכינור סולו של באך, "ואריאציות על נושא של תומס טאליס" מאת ווהן-ויליאמס. ביום ששי ב-11:00 במוזיאון תל אביב.

"הספר מסוויליה". פתיחת העונה באופרה הישראלית: האופרה של רוסיני מועלית בניצוחם של עומר מ. ולבר ודוד זבה (חליפות) ובבימוי קתרינה טלבאך (חידוש הפקה שהוצגה לפני שנים ב"דויטשה אופר" בברלין). שרים זמרים מחו"ל ומהארץ. ביום שישי ב-–13:00, וגם מחר, במוצאי שבת וביום שלישי, בכל אלה ב–20:00, במשכן לאמנויות הבמה בת"א.

יוסי צבקר

הרקוויאם של ורדי. נוסח קאמרי שהכין מנצח גרמני בן ימינו. משתתפים ארבעה זמרים סולנים (ישראלים, ממיטב כוחותינו), מקהלה קאמרית — "האנסמבל הקולי הישראלי" — וארבעה נגנים. מנצח: יובל בן עוזר. בשבת ב–13:00 בכנסייה האורתודוכסית (רחוב הפרסים פינת אלנבי) בחיפה.

תזמורת הבארוק. אל התזמורת חוברת, בחלק מהתוכנית, רביעיית החליליות "הינשופים" (דרורה ברוק, עדית שמר, אלון שב ועדית פז). בין השאר יבוצעו "קונצ'רטו ברנדנבורג" מדומיין של באך, בנוי ממוטיבים מיצירות אחרות שלו, מעשה ידי האבובן בן־ימינו ברוס היינס, ויצירות מאת גבריאלי, טלמן ועוד. ביום שלישי ב–20:00 באולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בת"א.

רביעיית כרמל. רביעיית כלי הקשת פותחת את סדרת "מעבר לקשת" שבה חברי ההרכב (כנרת ראשונה: רחל רינגלשטיין, מרצה מרכזי: הוויולן והמוזיקולוג ד"ר יואל גרינברג) גם מנגנים וגם מדברים ומסבירים. הפעם חובר אליהם נגן הקלרינט רון זלקה והנושא הוא שתי חמישיות הקלרינט החשובות, זו של מוצרט וזו של ברהמס. הערב ב–20:00 באולפן המרכז למוזיקה "משכנות שאננים" בירושלים (הפעם הדיבורים באנגלית), מחר ב–20:00 במוזיאון טיקוטין בחיפה.

רביעיית אשר. הרביעייה האורחת מארה"ב (Escher) תנגן ארבע פוגות מתוך "אמנות הפוגה" של באך, את הרביעייה אופוס 131 של בטהובן ואת החמישייה של דבוז'ק (זאת עם פסנתרנית מחו"ל ושמה ביאטריס ברוט. Beatrice berrut). מחר במוזיאון ת"א (דברי הסבר, מפי ענת שרון, ב–19:45).

הקאמרית הישראלית. מנצח וסולן בפסנתר: דוד גריילסהאמר, בקונצ'רטו ק' 456 של מוצרט. תבוצע גם הסימפוניה מס' 44 של היידן ויצירה חדשה מאת יונתן קרן. דברי הסבר, מפי הכנרת הראשונה של התזמורת, אלינא גורביץ', ב-19:45. הערב במוזיאון ת"א.

סולני תל אביב. תוכנית זו של האנסמבל, בניצוח ברק טל, עם זמרת הסופרן הדס פארן, כוללת בעיקר מוצרט ("אקזולטטה יובילאטה" ועוד), וגם את "ריקודים רומניים" של ברטוק. מחר באולם "שטריקר" בת"א.

הקאמרית הקיבוצית נתניה. מנצח: דניאל בויקו. סולנית: הכנרת אנוש ניקוגוסיאן. התוכנית: שורת יצירות יצירות בהשראה צוענית, מאת קודאי, ראוול, סן־סאנס. מחר באריאל, במוצ"ש בקבוצת שילר, ביום שלישי בעין החורש.

"העטלף". זמרים ישראלים, עם תזמורת סינפונייטה, מגישים נוסח בימתי (בימוי: שירית לי וייס), בלי תפאורה ותלבושות, לאופרטה של יוהן שטראוס. הזמרה בגרמנית, הדיאלוגים בעברית. מנצח: יוסטוס פרנץ. במוצ"ש, ביום שני וביום שלישי במשכן לאמנויות הבמה בבאר שבע.

צ'לו ופסנתר. מבחר מהסונטות ויצירות אחרות להרכב זה, מאת בטהובן, ינגנו הצ'לן רלף קירשבאום הוותיק והפסנתרן שי ווזנר.  מחר באולם ימק"א בירושלים; מבחר אחר מאת בטהובן יבצעו השניים ביום שני ב-20:00 באולפן של המרכז למוזיקה משכנות שאננים בירושלים. בדומה הם יגישו שתי תוכניות שונות באולם הקונסרבטוריון בתל אביב, האחת ביום ששי ב-11:30 והשנייה במוצאי שבת.

בארוק בעינב. האמנים הם הזמרת שרון רוסטורף וקבוצת נגנים ובהם החליליתנית דורט פלורנטין. ביום ראשון באולם עינב בת"א.

בארוק בצוותא. קונצ'רטי מאת באך ומאת ויוואלדי מבצעים קשתני אנסמבל מילניום (כינור ראשון: יבגניה פיקובסקי). בשבת, 11:11, במועדון צוותא בת"א.

עם אורית וולף. הפסנתרנית תשוחח, תחבור לשני עמיתים, הכנר חגי שחם והצ'לן הלל צרי, בשלישייה מאת מנדלסון, ותנגן גם יצירות מאת שופן ומאת שומאן. מחר ב–11:00 במוזיאון ת"א.

שלושה בעין כרם. בשחרית יופיעו הפעם כנרת וצ'לן מפינלנד עם הפסנתרנית הישראלית בתיה מורביץ, ויבצעו את "ליל זוך" של שנברג, את הטריו אופוס 8 מאת ברהמס ועוד. בשבת ב-11:00 במרכז למוזיקה עדן־תמיר בעין כרם, ירושלים, ביום ראשון ב–20:00 באוניברסיטה המורמונית בירושלים.

מירושלים לעמק. מקהלת האקדמיה הירושלמית בניצוח סטנלי ספרבר תגיש תוכנית מגוונת. הערב ב–20:00 בקיבוץ מזרע.

מקהלת "שחר". המקהלה, בניצוח גילה בריל, מגישה קונצרט חגיגי מגוון במלאות 20 שנה לייסודה, בהשתתפות חמישיית כלי נשיפה ("חמישית המתכת"). ביום שישי ב–11:00 בהיכל התרבות החדש של רחובות. כניסה חופשית.

פסטיבל עוגב. פסטיבל זה, בארגונה של הקסטודיה הפרנציסקאנית בישראל, מקיים קונצרטים במקומות אחדים בארץ, בכיכובם של נגנים אורחים. היום ב–18:00 בבזיליקת הבשורה בנצרת, מחר ב–18:00 בכנסיית סן סלווטורה בירושלים העתיקה. כניסה חופשית.

לילדים. היכרות עם כלי נשיפה. ד"ר מאיר ויזל מסביר, אביטל הנדלר מנגנת, בטובה. ביום שלישי ב–17:00, אולם בלומנטל בתל אביב.

לילדים. הנושא: ילדותו של ברהמס. ניצה שאול ערכה ומגישה, ומשתתפים רקדנים, זמרת וכלי מיתר. ביום שני, ביום שלישי, פעמיים, ב–17:00 וב–18:30, באחד האולמות של המשכן לאמנויות הבמה בת"א.

----------------------------------------------------------------------------

אלקטרוניקה, מחול וים האש במרתון "התיבה

"מרתון התיבה" שיתקיים באולפן "התיבה" ביפו, מחר (20:30), ביום שישי (ב-–14:00 וב–16:00) ובמוצאי שבת (20:30), מציע שפע לא נתפס כמעט של יצירות מסקרנות בנגינתם ובזמרתם של אמנים מעולים. מחר יתרחש הערב האלקטרוני, בהנחיית אסף תלמודי, ובו שורת יצירות של מלחיני מוזיקה אלקטרונית ישראלים וגם יצירה של אדגר וארז שחוברה (ב–1958) להשמעה ב–254 רמקולים, ותישמע הפעם בנוסח שבוקע מחמישה רמקולים בלבד. עוד בערב זה: הקרנת סרטו הדוקומנטרי למחצה "אדמה בלי לחם" (או "הארץ הלא־מובטחת") של לואיס בונואל, מ–1933, שצולם באיזור המצוקה "לאס הורדס" במערב ספרד. הסרט (כ–30 דקות) מלווה קריינות חיה (באנגלית), הוקרן בשעתו משום מה על רקע הסימפוניה הרביעית של ברהמס — אולי כניגוד אירוני. הפעם ילוו אותו צלילים שונים מאוד — מוזיקה עכשווית שאפשר לכנותה "אקוסטית־אלקטרונית־מרחבית" מאת המלחין הארגנטינאי מרטין מטלון, מבוצעת חי בוויולה ובמכשור אלקטרוני המעבד את צלילי הוויולה.

ללא קרדיט

ביום שישי ינוגנו ויירקדו ארבע יצירות ישראליות חדשות שחוברו מראשיתן כשילוב של הלחנה וכוריאוגרפיה; במוצאי שבת יתרחש אירוע ארוך, בהנחיית דורי מנור, שכותרתו "הציפורים" וייפתח בהרצאה של חוקר הספרות נסים קלדרון על הציפור כסימבול בספרות העולם. בחלק המוזיקלי יככבו בין השאר ראוול ("סיפורים מהטבע"), בזמרתה של איילת אמוץ, ון־אייק (ברכה קול, הפעם בחליליות), מסיאן (יובל צורן בפסנתר), אליוט קארטר (דני ארדמן וטיבי צייגר, בקלרינטות). יהיו גם בכורות ליצירות חדשות מאת איתן שטיינברג (שתי זמרות), אבי בנימין (עם זמרת, בעקבות "העורב" של אדגר אלן פו) ורון וידברג (הזמרת ברכה קול).

וידברג: "היצירה שלי היא שיר קטן למלים 'כל שושנה' של זלדה (שיר שהלחינו גם אחרים, בסגנונות שונים) שמדבר על השלום הנצחי. זו הפעם הראשונה שאני כותב למלים של זלדה, לאחר חמש שנים של לבטים, שהרי מלים אלה הן ענוגות ורב־משמעיות כל כך וכל נגיעה בלתי זהירה בהן עלולה לשבור אותן": "כל שושנה היא אי/ של השלום המובטח,/ השלום הנצחי.// בכל שושנה מתגוררת/ ציפור ספירית/ ששמה 'וכיתתו'.// ונדמה/ כה קרוב/ אור השושנה,/ כה קרוב/ ניחוחה,/ כה קרוב/ שקט העלים,/ כה קרוב/ אותו אי —/ קח סירה/ וחצה את ים האש".

 

 

 



תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו