לוח קונצרטים: 14.1 עד 20.1

חגי חיטרון
חגי חיטרון

הפילהרמונית. מנצח: מנפרד הונק (אוסטריה). משתתפים זמרים סולנים מחו"ל והמקהלה ע"ש ברתיני. במרכז: הרקוויאם של מוצרט והסימפוניה מס' 93 של היידן. הערב ומחר, בשניהם ב-20:00, וגם ביום שישי ב-14:00, במוצ"ש וביום ראשון, בהיכל התרבות בת"א.

"לה רונדינה". האופרה הנחמדה של פוצ'יני (בעברית: הסנונית") מועלית בהפקה ותיקה (במאי: ניקולא ז'ואל), בכיכובם של זמרים מחו"ל ומישראל. מנצחים, חליפות: פרדריק שאזלן ואיתן שמייסר. בתפקיד הראשי מתחלפות אורליה פלוריאן ואירה ברטמן. הערב ב-20:00, ביום שישי ב-13:00, וגם במוצ"ש, ביום ראשון וביום שני, בכל אלה ב-20:00, במשכן לאמנויות הבמה בת"א.

הרביעייה הירושלמית. לא להחמיץ: הרביעייה תנגן רביעיות מאת היידן (אופוס 74 מס' 3), ברטוק (מס' 4) ושוברט ("העלמה והמוות"). הערב ב-20:30 במוזיאון ת"א (הרצאת מבוא של ענת שרון, ב-19:45). מחר ב-20:00 במרכז האמנויות החדש "אלמא" בזכרון יעקב.

הקאמרית הישראלית. מנצח ג'ון נלסון, וכסולנית תופיע הכנרת אלינא גורביץ' (נגנית ראשונה של התזמורת), בקונצ'רטו מאת סמואל בארבר. עוד בתוכנית: סימפוניית "לונדון" מאת היידן והסימפוניה מס' 5 של שוברט. מחר במוזיאון ת"א.

הסימפונית ירושלים. מנצח: פרדריק שאזלן. התוכנית: "נדודים" מאת גילעד הוכמן (עם נגן המנדולינה אלון שריאל), הסימפוניה הרביעית של ברהמס, ו"בריאת העולם" מאת דריוס מיו. הערב ב-20:00 באולם הנרי קראון בירושלים.

מיני־שוברטיאדה. שני אירועים לקראת אירועי השוברטיאדה השנתית הגדולה שתתקיים בסוף החודש. רביעיית "ראשונים" (הכנרת ז'אנה גנדלמן וקשתנים חברי הסימפונית ראשון לציון), תבצע שתי רביעיות: אופוס 74 מס' 6 של היידן ו"המוות והעלמה" של שוברט. ביום שישי ב-16:00 במוזיאון ראלי בקיסריה, ביום ראשון באולם של מלון פסטורל בכפר בלום.

תזמורת קאמרטה. תוכנית מעורבת: החצוצרן יגאל מלצר (חבר הפילהרמונית) והפסנתרן ירון קולברג ינגנו עם התזמורת את הקונצ'רטו השובב של שוסטקוביץ'; שלומי שבן , בפסנתר, ינגן איתה את החלק האטי מתוך הקונצ'רטו המכונה כיום "אלווירה מדיגן", של מוצרט; שבן ישיר וינגן, עם התזמורת, שירים של בוב דילן, לאונרד כהן ושלו עצמו. מנצח: אבנר בירון. מחר ב-21:30 במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

"מעבר לקשת". המשך הסדרה שבה חברי רביעיית כלי הקשת "כרמל" מנגנים וגם משוחחים על היצירות. הפעם, יצירות במבנה של פוגה, ובהן "הפוגה הגדולה" של בטהובן, "קונטרפונקטים" אחדים מתוך "אמנות הפוגה" של באך, "אדאגו ופוגה" מאת מוצרט וגם קינוח משובב אוזן. הערב ב-20:00 (בפעם זו השיחה באנגלית) במרכז למוזיקה ("משכנות שאננים") בירושלים, מחר ב-20:00 במוזיאון טיקוטין בחיפה, ביום שישי ב-11:30 באולם "שטריקר" בת"א, ביום שלישי בבניין המוזיקה באוניברסיטת בר אילן.

"סולני תל אביב". קונצרט זה, בניצוח ברק טל, כולל את קונצ'רטו "האביב" מתוך "העונות" של ויוואלדי (סולנית: הכנרת הדס פבריקנט), עיבוד לרביעיית מיתרים מאת מוצרט, "מוזיקת לילה זעירה" שלו ועוד. ביום שלישי ב-20:00 בתיאטרון חולון.

תזמורת רמת גן. מנצח: אלכס וסרמן. סולנית: הצ'לנית ענבל שגב, בקונצ'רטו מס' 1 מאת שוסטקוביץ', עוד תנוגן הסימפוניה "ארואיקה" של בטהובן. ביום שלישי בתיאטרון היהלום בר"ג.

עוגב על הבוקר. אישטוון אלה, אורח מהונגריה, יבצע מיצירות באך. בקונצרט תשתתף גם רעייתו, זמרת סופרן. הרצאת מבוא (מפי ז'ראר לוי) ב-10:15, הקונצרט עצמו ב-11:00. ביום שישי באודיטוריום הכט באוניברסיטת חיפה. אותה תוכנית תוגש בשבת ב-12:00 בבוקר בכנסיית "הגואל" בירושלים העתיקה.

מיתרים מאסטוניה. קבוצת קשתנים אורחים, בניצוח אנדריאס מוסטונן, תבצע יצירות מאת מלחינים בני ארצם, לרבות ארבו פארת. הערב ב-20:00 במרכז בלומנטל בת"א.

שלושה על ההר. האמנים הם הכנר גיא פיגר, נגנית הקלרינט נועה פיגר והפסנתרן רון טרכטמן. היצירות: מאת מוצרט, סטרווינסקי ועוד. ביום ראשון ב-20:00 באוניברסיטה המורמונית בירושלים.

שוברט בלבד. הזמרות שמרית כרמי ואילונה טויביס, עם קבוצת נגנים קטנה ובה הפסנתרנים עינת פבריקנט ואילן לוין, יבצעו יצירות לדואו פסנתר, מבחר שירים ועוד. בשבת ב-17:00 במרכז בלומנטל בת"א.

שלישיות בצוותא. בקונצרט שחרית זה יופיעו הפעם גיא פיגר בכינור, אנה קייסרמן בפסנתר ויותם ברוך בצ'לו ויבצעו שלישיות מאת בטהובן, רחמנינוב ומנדלסון. בשבת, 11:11, בצוותא ת"א.

שלישיות בעין כרם. בשחרית זו יבוצעו שלישיות מאת בטהובן. מנגנים: יונתן זק בפסנתר, סעידה בר-לב בכינור ושמחה חלד בצ'לו. בשבת ב-11:00 במרכז עדן תמיר בעין כרם, ירושלים.

רסיטל לפסנתר. מיכאל צלקה, פסנתרן ישראלי שבסיסו בשוודיה, יגיש תוכנית מסקרנת שכותרתה (בניסוחו) היא "שורשי הרומנטיקה", ובה יצירות של מחברים לא מפורסמים מתחילת המאה ה-19 וגם סונטה של שוברט. ביום שלישי במרכז בלומנטל בת"א.

"בא־רוק". נוסח מבוים ל"קנטטת הקפה" המבדרת (והגאונית) של באך יבצעו הזמרת יעלה אביטל, המדען (הבריטון) אהוד שפירא, עם הכנר גלעד הילדסהיים ועם נגן הצ'מבלו יזהר קרשון. הערב באולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בת"א, ביום שישי ב-12:00 במרכז למוזיקה (משכנות שאננים") בירושלים.

סופרן ופסנתר. אירוע זה הוא מחרוזת שירים - ממצרים, יפאן, איטליה וצ'כיה, עם הסופרן אינס מסאלחה והפסנתרנית (ועורכת המופע) אורית וולף. מחר ב-11:00 בבוקר במוזיאון ת"א.

טובה ופסנתר. אביטל הנדלר והפסנתרן רביב לייבזירר ינגנו יחד ולחוד. בשבת ב-12:00 במרכז בלומנטל בת"א.

טיול עם מוזיקה. קשתני אנסמבל "מילניום" (חברי הפילהרמונית) ינגנו ויוואלדי ופיאצולה. בשבת ב-12:30 במנזר בית ג'מאל, ליד בית שמש.

שבת ברמלה. מקהלת "שחר" בניצוח גילה בריל תגיש תוכנית שכותרתה "תהלים מבאך עד היידן", בשבת ב-11:30 בכנסייה האנגליקנית בעיר.

לילדים. באירוע זה חוברים תזמורת הבמה ומקהלת "העפרוני", והמנצח המנחה רוני פורת, ומגישים מחרוזת יצירות. בשבת, פעמיים, ב-11:00 וב-12:00, במוזיאון ת"א.

לילדים. תזמורת סינפונייטה תנגן בניצוח חן צימבליסטה, ומשתתפים רקדנים וסולנים בכלי הקשה. מחר, פעמיים, ב-17:00 וב-18:30, במשכן לאמנויות הבמה בבאר שבע.

------------------------------------------------------------------------

זוכרים את יחזקאל

נגנים, זמרים סולנים ומקהלות, מיטב כוחותינו, יבצעו מבחר יצירות מאת המלחין הנערץ יחזקאל בראון, וגם שישייה למיתרים ושמה "אדאג'טו ליחזקאל" מאת חיים פרמונט.

"מילדותי אני מאזין למוזיקה הווקאלית של יחזקאל בראון, המושרת בפי כל מקהלות ישראל לדורותיהן", כותב פרמונט. "מוזיקה שובת לב זו מותאמת באופן מסתורי ומושלם לשפה העברית ולהוויה העברית, ומעניקה את ההרגשה כי נהגתה ונכתבה בשבילך — המבצע והמאזין. יחזקאל בראון השכיל ליצור מוזיקה עמוקת הבעה, קומוניקטיבית ומובנת לכל, שמשתמשת במודאליות בטעם טוב מבלי לגלוש לקלישאות לאומיות־עממיות־ים־תיכוניות, מבלי ללקות בפתולוגיה של החדשנות והאוונגרד, מבלי להתכופף במחיר פופולריות. אני אסיר תודה על שזכיתי להימנות עם חוג ידידיהם של יחזקאל ושולה ז"ל. חוג ידידים זה מסמל בעיני את כל שאני אוהב בארץ הזאת – הנופים, השפה, המוזיקה,ההיסטוריה, הקשר לתנ"ך.

"נעניתי ברצון", ממשיך פרמונט, "לבקשתו של רפי, בנו של יחזקאל, לחבר יצירה – קצרה וצנועה ככל האפשר –המוקדשת ליחזקאל. ביצירה אפשר להבחין בציטוט קצר מתוך אחד השירים הידועים והאהובים של יחזקאל, הטקסט המלווה ציטוט זה אומר את מה שכל אחד המכיר את האיש ויצירתו אכן חש".

האירוע לזכרו של יחזקאל בראון, שנפטר לפני חודשים אחדים, יתקיים ביום ראשון ב–20:00 באולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בתל אביב.

תגיות:

תגובות