מתה המוזיקולוגית מיכל זמורה כהן

במשך עשרות שנים היא מילאה תפקידים מרכזיים בחיי המוזיקה בישראל, בין השאר כמנהלת האקדמיה בירושלים ומנהלת חטיבת המוזיקה של קול ישראל

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

המוזיקולוגית מיכל זמורה כהן מתה אתמול בתל אביב והיא בת 89. זמורה כהן מילאה תפקידים מרכזיים בחיי המוזיקה בישראל לאורך עשרות שנים. בין השאר היתה מנהלת האקדמיה בירושלים ומנהלת חטיבת המוזיקה של קול ישראל וגם עמדה בראש ועדות ציבוריות שונות שהיתוו מגמות ותקציבים והשפיעו על התפתחות סצינת המוזיקה הקונצרטית בארץ. הלווייתה תהיה מחר ב-13:00 בקיבוץ שפיים. עד ימים אחדים לפני מותה הקרינה זמורה, כדרכה תמיד, כושר רוחני מעולה וניסוחים חדים. השאירה בן ובת.

זמורה כהן, בעלת תואר דוקטור במוזיקולוגיה, למדה באקדמיה בירושלים ואחר כך באקדמיה באופסלה שבשוודיה. משפחתה נמנתה עם החברה הגבוהה של ירושלים המנדטורית - אביה היה משה זמורה, לימים הנשיא הראשון של בית המשפט העליון, אמה היתה פעילה בתפקידים ציבוריים. מיכל זמורה נישאה ארבע פעמים: בעלה הראשון היה הכנר אלי גורן, השני היה הוויולן גדעון רהר (אבי בתה הבכורה תמי), השלישי היה יצחק רול, מייסד המרכז לתערוכות וירידים (אבי בנה, גדי רול). בעלה הרביעי, השופט חיים כהן, היה בין השאר היועץ המשפטי לממשלה. נישואיה לו היו מלווים משבר הלכתי, משום שהוא היה כהן והיא היתה גרושה.

זמורה כהן חיברה ספרים אחדים בתחום המוזיקה, מהם הגותיים ומהם, בנימה אישית, על תולדות המוזיקה בארץ, היסטוריה שהכירה כאמור מקרוב. בראיון ל"הארץ" לרגל צאת ספרה "המוזיקה שליחות ובשורה", שיצא ב-2006 (בחיבור ספר זה השתתף איתה בתחילה המוזיקולוג הרצל שמואלי) אמרה זמורה כהן, בין השאר, כי לאחר שנים רבות (שבהן היתה אחראית על שידור שעות רבות של מוזיקה מודרנית מכל הסוגים, בתפקידה ברדיו), היא הגיעה למסקנה שהזרם האוונגרדי במוזיקה של המאה ה-20 הוא תאונה, קצר פטאלי בתקשורת: "תאר לך", אמרה, " שסופר סיני יקרא באוזניך סיפור בסינית ויצהיר שהסיפור חשוב ומרתק. אם תביע מבוכה, אם תגיד שאינך מבין, הסיני יבטיח לך שאם תתאמץ - תבין, ואם לא אתה, בדורך, אז בדור הבא יבינו".

ספר חדש של זמורה, על המוזיקה לאור הגותו של הפילוסוף שופנהאואר, יצא לאור לפני שבועות אחדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ