לוח קונצרטים, 21.01–28.01

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

"לה רונדינה". האופרה של פוצ'יני (בעברית: "הסנונית") מועלית בהפקה ותיקה (במאי: ניקולא ז'ואל), בכיכובם של זמרים מחו"ל ומישראל. מנצחים, חליפות: פרדריק שאזלן ואיתן שמייסר. בתפקיד הראשי מתחלפות אורליה פלוריאן ואירה ברטמן. מחר ב–20:00, וגם ביום שישי ב–13:00 ושוב במוצאי שבת, ב–20:00, במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

שלישיית ירושלים. רועי שילוח, ירון רוזנטל ואריאל טושינסקי, עם הוויולן אברי לויתן. דבוז'ק (שלישיית "דומקי") ברהמס (רביעייה אופוס 25) ועוד. מחר באולם ימק"א בירושלים.

קאמרי בפילהרמונית. אורחת התזמורת, הפסנתרנית יוג'ה ואנג, צ'לן התזמורת עמנואלה סילבסטרי ורביעיית כלי קשת שנגניה הם חברי התזמורת, ינגנו בצירופים שונים. התוכנית: סונטה לצ'לו ופסנתר אופוס 38 מאת ברהמס, רביעייה לכלי קשת מס' 2 מאת צ'ייקובסקי, שלישיית "דומקי" של דבוז'ק. שבת ב–17:00 בהיכל התרבות בתל אביב.

איאנו קימורהצילום: Tobias Schramm

התזמורת הסימפונית ראשון לציון. מנצח: אנדריאס מוסטונן (אסטוניה). התוכנית: הסימפוניה החמישית של בטהובן, "'רצוא ושוב' לזמר (יונתן רזאל) שופר ותזמורת" מאת יואב שמש, ו"זיקוקי די נור" של הנדל. ביום שלישי ב–20:00 במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

"נביאי הקווינטה". מסקרן במיוחד: קבוצת הזמרים (גברים) ובראשם הבס עילם רותם, מגישה במרכז קונצרט עם תזמורת הבארוק, מחרוזת הלחנות לפסוקי "שיר השירים", מאת רותם, כתובות בסגנון בארוקי מוקדם. בשבת ב–13:00 בכנסיית "מאר אליאס" בחיפה, ביום שלישי ב–20:00 באולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בתל אביב.

התזמורת הקיבוצית נתניה. מנצח: שלו עד־אל. סולנית: המצו־סופרן היפנית איאנו קימורה והאבובנית הילה צברי פלג. במרכז: "סטבאט מאטר" מאת בוקריני והסימפוניה המכונה "בית השטן" שלו, וקונצ'רטו לאבוב מאת צ'ימרוזה. הערב בעין השופט, מחר במוזיאון תל אביב, במוצאי שבת בנהריה, ביום ראשון בקיבוץ דורות, ביום שלישי בעין החורש.

תזמורת סימפונט. מנצח וסולן במנדולינה: שמואל אלבז. סולן: הפסנתרן רן צמח, בקונצ'רטו מס' 2 של ברהמס. עוד בתוכנית, קונצ'רטו למנדולינה מאת עודד זהבי, המארש הטורקי הידוע מתוך סונטה לפסנתר של מוצרט בעיבוד למנדולינה ותזמורת, ועוד. הערב ומחר במשכן העירוני לאמנויות ברעננה.

עוגב בבוקר. רומן קרסנובסקי ינגן מיצירות באך. בשבת ב–11:30 בעוגב הגדול החדש המותקן באולם של מרכז האמנויות "אלמא" בזיכרון יעקב. מסקרן.

"בממד אישי". בתוכנית החדשה שערכה הפסנתרנית אסתרית בלצן, ובהגשתה, משתתפים זמרת המצו־סופרן איילת אמוץ, הכנר האסטוני אנדריאס מוסטונן ורביעיית נגנים בני ארצו. הנושא: אריות ושירים, מהבארוק עד בטהובן. ביום שישי, פעמיים, ב–10:00 וב–14:00, במוזיאון תל אביב.

שמואל אלבזצילום: רפי דלויה

הנדל ופרסל. "אודה לסנטה צ'צ'יליה" מאת הנדל ושירים מאת פרסל, עם זמרים סולנים ממיטב כוחותינו ועם מקהלת המכללה ע"ש לוינסקי,  יתקיים ביום ראשון ב-19:30 (הרצאת מבוא ב-18:00) באולם מכללת לוינסקי בקרית המכללות מצפון לתל אביב. כניסה חופשית.

ארבעה על ההר. האמנים הם חברי טריו "עתר" — הפסנתרן עופר שלי, הכנרת טניה בלצר והצ'לנית מרינה כץ — עם הטנור עופר כלף. היצירות: מאת היידן, שומאן ומיכאל וולפה. ביום ראשון ב–20:00 באוניברסיטה המורמונית בירושלים.

ארבעה בצוותא. הנגנים הם רביעיית כלי הקשת "ריכטר" (כנר ראשון: איליה קונובלוב) שחבריה הם נגנים בפילהרמונית (הוקמה ביוזמת הנדבן קובי ריכטר ובעזרתו) והפסנתרן ארנון ארז. יבוצעו: הרביעייה לכלי קשת מס' 2 של צ'ייקובסקי והחמישייה של דבוז'ק. בשבת,11:11, במועדון צוותא בתל אביב.

שלושה בעין כרם. הכנר אליהו שולמן, הפסנתרן שלומי שם טוב והצ'לן שמואל מגן יבצעו את שתי השלישיות של שוברט. בשבת ב–11:00 במרכז עדן תמיר בעין כרם, ירושלים.

שוחט, שופן ורקדנים. מופע מיוחד, עם גיל שוחט בפסנתר (בעיקר שופן), ועם להקת המחול עידן שרעבי (חמישה רקדנים). ביום שישי ב–21:30 במחסן 2 בנמל יפו.

קול, גיטרה ומחול. משתתפים: הסופרן סיון רותם ובאלדי אולייר, וגם רקדנית פלמנקו. כותרת האירוע: "קסם הפלמנקו והלדינו". מחר ב–20:00 בתיאטרון הבימה בתל אביב.

מתוך "לה רונדינה"צילום: יוסי צבקר

אורית וולף. שורת מופעים בעריכתה, בהגשתה ובנגינתה בפסנתר: 1. שירים ממצרים, יפאן, איטליה וצ'כיה, עם הסופרן אינס מסאלחה, מחר ב–17:00 בהיכל התרבות כפר סבא; 2. עם הקונטרטנור יניב ד'אור ונגני האנסמבל האתני "נאיה". ביום שלישי במוזיאון תל אביב; 3. עם הכנר נתאי צרי ביצירות מאת סזאר פרנק, דביסי וראוול. ביום שישי ב–11:30 בבית התפוצות בתל אביב.

"אנסמבל "ניקל". ההרכב (בהובלת הגיטריסט ירון דויטש), שמתמחה במוזיקה חדישה, יופיע ביום שישי ב–21:00 במרכז למוזיקה ע"ש בלומנטל בתל אביב וביום ראשון ב–14:00 באודיטוריום הכט באוניברסיטת חיפה.

צ'כים בלבד. יצירות מאת מלחינים צ'כים בני המאה ה–20 יבצעו חלילנית אורחת מקרואטיה, הכנרת יבגניה אפשטיין ונגנית הצ'מבלו מרינה מינקין. במוצאי שבת במרכז למוזיקה ע"ש בלומנטל בתל אביב.

פניני אופרה. באירוע זה ישירו זמרים וזמרות, בליווי פסנתר, ובהם הסופרן אלה וסיליבצקי. ביום ראשון ב–20:00 במרכז למוזיקה ע"ש בלומנטל בתל אביב.

קונצ'רטו ליד שמאל

מוריס ראוול חיבר את הקונצ'רטו לפסנתר ביד שמאל ב–1929, להזמנת הפסנתרן האוסטרי הגידם פאול ויטגנשטיין, שאיבד את ידו בלחימה בפולין במלחמת העולם הראשונה (פאול הוא אחיו של הפילוסוף לודוויג ויטגנשטיין). היצירה, הכתובה כפרק אחד (שיש בו טמפי שונים והשפעות ריתמיות ג'זיות) נמשכת כ–20 דקות ותבוצע באחדים מן הקונצרטים הקרובים של התזמורת הפילהרמונית, בידי הפסנתרנית הסולנית יוג'ה ואנג.

קונצ'רטו זה של ראוול נהפך ליצירה מובהקת ברפרטואר של פסנתרנים שמנגנים תמיד ביד שמאל בלבד (בגלל פגיעה ביד ימין) ומבוצע גם בידי פסנתרנים ששתי ידיהם תקינות, כגון ואנג. ב–1952 ניגן פאול ויטגנשטיין את הקונצ'רטו בתל אביב, עם התזמורת הפילהרמונית בניצוח היינץ פרוידנטל. מבקר המוזיקה של "הארץ" אז, דוד רוזוליו, כתב על היצירה כי מראש היה קשה לשער "כי אכן כה גדולות הן אפשרויות של נגינה בכל הרגיסטרים ובכל השכבות של הפסנתרן — ביד השמאלית בלבד".

במקצת הקונצרטים עם הפילהרמונית כעת תנגן ואנג את הקונצ'רטו האחר לפסנתר מאת ראוול (הכתוב לשתי ידיים). במוצאי שבת, בהיכל התרבות בתל אביב, היא תנגן את שניהם.

אירוע נלווה לכך הוא מיצב וידיאו מאת האמן האלבני אנרי סאלה, שיוצג בביתן הלנה רובינשטיין של מוזיאון תל אביב, הסמוך להיכל התרבות. במיצב, הבנוי כ"לופ" של נגינת היצירה של ראוול בשלמותה, שוב ושוב, נראות ידיים של שני פסנתרנים, בשני מרקעים, מבצעים את תפקיד הסולו ביצירה. ב–2013 הוצג המיצב בביאנלה של ונציה. בתל אביב, עכשיו, הוא מוצב כחלק מתערוכה מיצירותיו של סאלה.


שורת הקונצרטים שבהם יישמעו הקונצ'רטי של ראוול, בכיכובם של המנצח הצרפתי הצעיר ליונל ברנגיה והפסנתרנית ואנג (התוכנית משתנה מעט, בכל פעם), כוללת גם את "תמונות בתערוכה" של מוסורגסקי ואת "קרנבל רומאי" של ברליוז. מחר בבנייני האומה בירושלים, במוצאי שבת בהיכל התרבות בתל אביב, ביום ראשון וביום שני באודיטוריום חיפה (התחלה ב–20:00).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ