המלצות השבוע 22.1 עד 29.1

נעם בן זאב
נעם בן זאב

חונכים אולם קונצרטים חדש

מצו, שבת, 21:30

הזדמנות למה שהוא הכי קרוב לביקור באולם הקונצרטים החדש של פריז - ועוד בשידור חי - ה״פילהרמוני״, הממוקם ב״עיר המוזיקה״. מסקרן, אם כי קצת חוצפני, להשתמש בשם של האולם הברלינאי האגדי, וגם לחקות את מבנהו הייחודי שבו הקהל יושב סביב הבימה ולא רק מולה. כמו בתל אביב, גם אולם זה לא היה חף משערוריות: האדריכל טרק את הדלת בכעס והודיע שלא יבוא לקונצרט הפתיחה; נשמעו טענות שהאולם אינו מוכן עדיין לנגינה, וגם תלונות על האקוסטיקה שלו, אבל הנה ההזדמנות לבקר בו; ומי שנבחר לחנוך אותו באחד הקונצרטים הראשונים (הפתיחה החגיגית היתה לפני שבוע) הוא יקיר עולם הניצוח בינלאומי, גוסטבו דודאמל, עם התזמורת שלו שנהפכה כבר לאגדה, תזמורת סימון בוליבאר מוונצואלה, פרי הפרויקט ״אל סיסטמה״ שנועד לקדם ילדים בסיכון. אפשר לשחק במשחק הניחושים על אודות היצירה שנועדה לחנוך את האולם, אבל חבל לבזבז זמן כי כל אחד מתאר זאת לעצמו: הסימפוניה החמישית של בטהובן. כן, יותר בנאלי מזה אין - חוץ מ״דהרת הוולקירות״, אולי, שגם היא ביצירות הפותחות, בין שאר הקטעים התזמורתיים הנבחרים מהטטרלוגיה ״טבעת הניבלונג״ של ואגנר ובה ״כניסת האלים לוואלהאלה״ מהאופרה ״זהב הריין״, ״רחשי היער״ מ״זיגפריד״, ומארש האבל ללוויית זיגפריד מ״דמדומי האלים״.

שש שמיניות

קול המוזיקה, חמישי, 18:00

המוזיקה שבחר העורך רון מרחבי לתוכניתו מיוחדת, רובה כזאת שלא נראית בדרך כלל בפוקוס הקלאסי. בתוכה: יצירות מהמאה ה-20 של וילם פייפר ההולנדי, היינו אלר האסטוני ופטריס ואסקס הלאטבי - הקונצ׳רטו שלו לכינור, עם גדעון קרמר. וכן מהמאה ה-18: מתוך ״האומות״ של קופרן עם הצ׳מבלנית יוכבד שוורץ, והקונצ׳רטו הברנדנבורגי החמישי של באך. נהדר.

אופ׳ 100

קול המוזיקה, שישי, 16:00

שלישיית ״המדע העליז״ (La Gaia Scienza) בכלים אותנטיים, שנקראת על שם מונח עממי שעיקרו הטכניקה האמנתית, תנגן בערב זה את הטריו המאוחר של שוברט, שכולל את הפרק האטי הטרנסצנדנטלי. עוד בתוכנית שתי זמרות ישראליות נהדרות, מיכל שמיר וגל ג׳יימס, הסולניות בסימפוניה ״שיר תהילה״ של מנדלסון.

רסיטל: תיאודורה גאורגיו ויהונתן ענר

מצו, שני, 22:40

קול הסופרן הנפלא של תיאודורה גאורגיו, הזמרת הרומנייה (שאין לה קשר משפחתי לכוכבת אנג׳לה גאורגיו), לא יוסווה הפעם על ידי תזמורת, אלא יובלט בנגינתו העדינה של הפסנתרן הישראלי יהונתן ענר ברסיטל שלהם, המיוחד כפי שרסיטל אמור להיות. בתוכניתם מוזיקה מאת ז׳ורז׳ אנסקו, רספיגי, ריכרד שטראוס, וראוול. הקלטה מפריז 2012.

מסיבה פסנתרנית

מצו, רביעי, 22:45

כיף גדול הוא לצפות ולהאזין לאלדו צ׳יקוליני, פסנתרן מופלא, שינגן כאן את מה שהוא יודע כל כך טוב: דביסי, ובנדיבות עם כל ספר הפרלודים השני. ועוד רפרטואר שפחות מזוהה אתו, שופן - במזורקות, נוקטורנים והסונטה השלישית ״מארש אבל״. לא להחמיץ את הרסיטל הזה שניגן ביום ההולדת ה-85 שלו, ב-2010.

כוכב הכינור. דייוויד גארט. כנר פופולרי שמאמץ את קלישאת הצעיר החותר נגד הדימוי הסטראוטיפי הקלאסי, ינגן מחווה לפריץ קרייזלר - בין היתר את ״קפריצ׳ו וינאי״. עם התזמורת הלאומית הרוסית (ארטה, ראשון, 19:30).

מפסגת הרומנטיקה. יופי של קונצרט עם יופי של מבצעים: תזמורת פריז, המנצח פאבו יארבי, הפנסתרן לייף אובה אנדסנס, וכולם מנגנים את הקונצ׳רטו השני של ברהמס ואת הסימפוניה השביעית של דבוז׳ק (ארטה, ראשון, 23:05).

תגובות