אייפד זוהר אחד בערב שהוקדש לעולם של אתמול

הפסנתרנית יוג׳ה ואנג אמנם מנגנת מתווים באמצעות האייפד, אבל הביצוע שלה ליצירה של ראוול נעדר כל ביטוי ריתמי

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

האם לפנינו מדרון חלקלק? היום הפסנתרנית יוג׳ה ואנג מנגנת קונצ׳רטו מתווים באמצעות האייפד שלה, מחר, חס וחלילה, עלולה החדשנות לחלחל לרפרטואר עצמו, ועוד נשמע בפילהרמונית גם מוזיקה מהאלף השלישי לספירה! זה היה קצת פתטי, האייפד - קודם כל כי לא היה אפשר להימנע מהמחשבה על הנסיבות שהביאו את ראוול להלחין יצירה לפסנתר יד שמאל בלבד: היא הוקדשה לפסנתרן שאיבד את יד ימינו במלחמה, ולכן כל דפדוף של ואנג באצבע אחת של יד ימינה בטאבלט שלה תוך כדי נגינה - והיו הרבה דפדופים כאלה, כל שנייה כמעט, כי המסך קטן ומחזיק מעט תווים - היה כסטירת לחי לאותו פסנתרן גיבור, פאול ויטגנשטיין שמו.

הטכנולוגיה הגבוהה הזאת גם זהרה בתוך ערב שהיה ספוג בעולם של אתמול. ושלא ינופף מישהו בראוול כמלחין בן המאה ה-20: כן, כרונולוגית הוא בן המאה, ואפילו כבר בתוך תוכה - את שני הקונצ׳רטי שנוגנו בערב זה, זה בסול בנוסף לקונצ׳רטו ליד שמאל, הוא הלחין סביב 1930; אבל סגנונית המוזיקה שלו מהדהדת מהקולוריזם והאקזוטיקה והאוריינטליזם של המאה ה-19, ובערב זה באה לידי ביטוי רק הטרחנות שלה, ואילו הצבעוניות המשגעת, המקצבים, ההמצאה שעוד אפשר לחלץ ממנה - אלה נעלמו לגמרי.

ולמה - כי גם ואנג, ובעיקר המנצח בערב זה, ליונל ברנגייה, נעדרו לגמרי כל ביטוי ריתמי בביצוע שלהם. הדהרות של הקונצ׳רטי, ומקצבי המחול ביצירה אוריינטליסטית שלישית בערב זה, ״רפסודיה ספרדית״, הותירו את הגוף רופס במושב, לא זז, ואת כפות הרגליים אדישות לקצב. משורה 5 באולם נדמה היה שגם הנגנים עצמם משתעממים, יושבים בחוסר מעש כל פעם שהסולנית פוצחת באחד מקטעי הסולו בלי ליווי שכתב ראוול, מול מנצח תקוע במקומו גם כן. ברנגייה הוא גם צעיר וגם צרפתי - לכאורה שילוב מושלם למוזיקה הצרפתית של הערב. אבל שוב הוכח שלא גיל ולא לאומיות ולא אתניות משחקים תפקיד במוזיקה קלאסית.


התזמורת הפילהרמונית הישראלית. מנצח: ליונל ברנגייה. סולנית: יוג׳ה ואנג, פסנתר. מיצירות ברליוז וראוול. היכל התרבות תל אביב, 24.1 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ