הסימפוניה "באבי יאר" תבוצע הערב בפריז עם התזמורת הסימפונית ירושלים

הסימפוניה מס' 13 מאת שוסטקוביץ', המכונה "באבי יאר" תבוצע הערב במרכז אונסק"ו בפריז, לרגל יום השנה ה-70 לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ, וישודר חי ברשת "קול המוזיקה"

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

התזמורת הסימפונית ירושלים תנגן הערב (יום שני) בפריז את הסימפוניה מס' 13 מאת שוסטקוביץ', המכונה "באבי יאר", באשר היא כוללת את שירו זה של יבגני יבטושנקו. "באבי יאר" הוא עמק קטן בעיבורה של קייב, באוקראינה, שבו נרצחו בירייה עשרות אלפים מיהודי העיר, בתקופת השואה.

הקונצרט יתקיים במרכז אונסק"ו בפריז, לרגל יום השנה ה-70 לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ, וישודר חי ברשת "קול המוזיקה". יינצח מנהלה המוזיקלי של התזמורת, פרדריק שאזלן, שגדל בצרפת ובסיסו בפריז. אמו של שאזלן היא ניצולת שואה. לצד התזמורת ישתתפו זמר גרמני ממוצא ארמני ושמו ארטג'ון קוצי'ניאן (Artjun Kotchinian) ומקהלת גברים המורכבת מזמרים מקצועיים ממקהלות אחדות בצרפת ושמה "האנסמבל הווקאלי של איל דה פראנס".

בקונצרט תבוצע גם, בין השאר, יצירה מאת שאזלן ושמה "אודה לשלום". מנכ"ל התזמורת יאיר שטרן אמר כי יש סמליות בעובדה שהקונצרט מתקיים בפריז, בימים שבהם גואות תופעות אנטישמיות בצרפת ובמקומות אחרים במערב אירופה. במימון נסיעת התזמורת לפריז חולקים משרד החוץ, קרן פטריק ולינה דרהי, קרן רוטשילד, הקרן הצרפתית להנצחת זכר השואה וקק"ל צרפת.

הקריינית שתלווה את השידור החי מפריז היא חיותה דביר, וטכנאי הקול יהיה ליאו פיירמן, אף הוא מהוותיקים בעובדי קול ישראל. דביר, אגב, חזרה לאחרונה לערוך ולהגיש את קונצרט "אתנחתא" השבועי החינמי שמפיק "קול המוזיקה" באולם הנרי קראון בבירה. לצדה הוחזרו לעבודה — במשרות חלקיות — עובדים נוספים מוותיקי הרשת שכבר יצאו לגמלאות ובהם דן אורסתיו. מנהל "קול המוזיקה", בתקופה זו שבה רשות השידור כולה פועלת תחת מפרק, הוא הקריין יוסי קאופמן.

המצח פרדריק שאזלן. "רקוויאם המלחמה" של בריטן עם הסימפונית ירושליםצילום: ששון תירם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ