המנצח ישראל ינון מת במהלך קונצרט בשוויץ

ינון, שנודע באירופה בזכות החייאת יצירות נשכחות מהמאה ה-20, לקה בהתקף לב כשניצח על קונצרט בלוצרן. בשנים 2005-2006 אף זכה ב"דיסק השנה" בגרמניה על הקלטות מיצירות מלחינים ישראלים

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

המנצח ישראל ינון, בן 59, מת ביום חמישי (29.1), כל הנראה מאוטם שריר הלב, בעיצומו של ניצוח על "סימפוניית האלפים" של ריכרד שטראוס בקונצרט בלוצרן, שווייץ. ינון, שלמד באקדמיות בתל אביב ובירושלים אצל נועם שריף ואצל מנדי רודן, עשה לעצמו שם באירופה בזכות הקלטות של מלחינים נשכחים בני המאה ה-20, בעיקר מלחינים שהיו עצורים במחנה טרזין בתקופת הנאצים.

ינוןצילום: מתוך יו טיוב

כאמור, ינון התמוטט על דוכן המנצחים, בעיצומו של הקונצרט שכותרתו, המסתברת כבעלת אירוניה מרה, היתה "האלפים המבריאים". רופא שהיה באולם טיפל בו מיד, והוזעק אמבולנס, אך ינון מת בבית החולים. הוא השאיר בת, שיר רן ינון, נגנית ויולה שפעילה כיום בברלין. אף הוא עצמו התגורר שם, מזה כעשרים שנה.

ישראל ינון נולד במושב חניאל בשרון, ניגן בילדותו באקורדיון, ובשנותיו האחרונות אסף אקורדיונים כתחביב. הכרה בינלאומית השיג כאשר הדיסק הראשון שהקליט, מיצירותיו התזמורתיות של ויקטור אולמן, זכה בפרס מבקרי התקליטים הגרמניים (1993).
בעקבות הפרס הגיעו הזמנות ניצוח מטעם ה-בי.בי.סי, בית האופרה הממלכתי בפראג ובית האופרה בוושינגטון (הפרמיירה המתוקשרת של האופרה "חלומו של הדוד" מאת האנס קראסה, לפי דוסטוייבסקי), חברת התקליטים קוך-שוואן בגרמניה וחברת דקה.

 לצד הרפרטואר המקובל ולצד החייאת מוזיקה שנשכחה בעקבות השואה, ינון היה גם מבצע מובהק של מוזיקה ישראלית, הקליט לא מכבר לרדיו מערב-גרמניה יצירות מאת יוסף טל, עודד זהבי, נועם שריף ומשה רסיוק - על הקלטות אלה זכה בפרסי דיסק השנה בגרמניה בשנים 2005 ו- 2006.

הפסנתרנית המוזיקולוגית אסתרית בלצן – ינון הופיע כמנצח לפני שנתיים בתוכנית מיוחדת שלה על ברהמס, במסגרת "קלאסיקה בממד אישי" – אומרת כי ינון היה מוזיקאי אמיתי, מנצח שירד לעומק בכל יצירה שטיפל בה והשקיע המון בכל פרט. לדבריה, הצלחתו לסמן ולכבוש מסלול שאיש לפניו לא הלך בו – הקלטת יצירות של מלחינים חשובים שנשכחו – היתה הישג גדול.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ