לוח קונצרטים: 11.2 עד 17.2

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

התזמורת הפילהרמונית. ציפיות גבוהות: כריסטוף פון־דוחנני מנצח על ביצוע קונצרטי ל"טירתו של כחול הזקן" מאת ברטוק, עם שני זמרים מעולים מחו"ל, והם הזמרת האמריקאית מישל דה־יאנג והבריטון הגרמני מתיאס גרנה, ועל הסימפוניה מס' 4 של שומאן. מחר ב-20:00 בבנייני האומה בירושלים, במוצאי שבת ב-20:00 בהיכל התרבות בתל אביב, ביום ראשון ב-20:00 באודיטוריום חיפה.

הקאמרית הקיבוצית־נתניה. מנצח על התזמורת וסולן בטרומבון: כריסטיאן לינדברג. התוכנית: קונצ'רטו לקרן מאת מוצרט, בעיבוד לטרומבון, יצירה מאת לינדברג, סימפוניה מאת קרל מרייה פון ובר. הערב בעין השופט, מחר בהיכל התרבות של נתניה, במוצאי שבת בגבעת ברנר.

התשיעית בגליל. על התזמורת הסימפונית ירושלים מנצח סלים עבוד אשקר. סולנים בחלק הראשון של האירוע: הכנרים פארס משעור ויאמן סעדי (סרסטה, סן־סאנס, בהתאמה). בהמשך יחברו אל התזמורת הזמרים הדס פארן, אביטל דרי, יותם כהן ונח בריגר, וכמו כן מקהלת האיחוד והמקהלה הקאמרית כפר סבא, לביצוע הסימפוניה התשיעית של בטהובן. מחר בהיכל התרבות של מעלות תרשיחא.

מיתרים ופסנתר. הנגנים, שיופיעו בצירופים שונים, הם הכנר שאו־דונג וונג (סין/ארה"ב) והכנרת לטיצה הונדה־רוזנברג (גרמניה), הוויולן גיא בן־ציוני, הצ'לן צבי פלסר והפסנתרנית מירי ימפולסקי. במרכז התוכנית: שלישיית פסנתר של שוסטקוביץ' וחמישיית הפסנתר של ברהמס. במוצאי שבת באולם הקונסרבטוריון בתל אביב, ביום ראשון ב-20:00 באוניברסיטה המורמונית בירושלים.

"השפחה הגברת". האופרה הקאמרית של פרגולזי מוצגת בבימוי שירית לי וייס. שרים: הסופרן יעלה אביטל והמדען הבריטון פרופ' אהוד שפירא, עם הכנר גלעד הילדסהיים ועם נגן הצ'מבלו אורי קרשון. הערב באולם הקונסרבטוריון בתל אביב, ביום שישי ב-12:00 במרכז למוזיקה (משכנות שאננים) בירושלים.

"סולני תל אביב". בקונצרט זה, בניצוחו של ברק טל, מצטרפות אל האנסמבל מקהלות "מורן" לביצוע בכורה של הקנטטה "ישרא וישמע" מאת חיים פרמונט. הטקסט לקוח משיריה של המחנכת והסופרת מיריק שניר, מיהודה עמיחי, מספר ישעיהו. בלשון ההודעה הרשמית על האירוע אלה מלים שאמורות לשקף "ראייה של ילדים ישראלים – חוויותיהם, תקוותיהם, התרשמויותיהם ופחדיהם - בכל הקשור בהוויה הישראלית". עוד בתוכנית: עיבוד של "תמונות ילדות" מאת שומאן. במוצאי שבת באולם רפפורט בחיפה, ביום ראשון באולם הקונסרבטוריון בתל אביב, ביום שני באולם וייל בכפר שמריהו.

ימי מוזיקה יהודית. שורת קונצרטים והרצאות, מטעם החוג למוזיקולוגיה באוניברסיטת חיפה, יחלו ביום שני ויימשכו עד 19 בפברואר, באודיטוריום הכט של האוניברסיטה, על הכרמל. האירועים הראשונים, בפירוט חלקי: ביום שני ב-18:00, שתי מקהלות ביצירות מאת סלומונה רוסי; ביום שלישי ב-18:00, רסיטל לעוגב, האמן הוא יובל רבין; ביום שלישי ב-20:00, הזמרת אתי בן זקן ונגנים מבצעים שירים ממורשתן של עדות שונות, בעיבודו של איתן שטיינברג (אירוע זה יהיה גם מחר בבית הקונפדרציה בירושלים).

קשתניות בצוותא. רוב האמניות שמופיעות בשחרית הפעם הן חברות הפילהרמונית. הן תבצענה בין השאר את הסימפוניה הקונצרטית של מוצרט (סולניות: הכנרת יעל ברולסקי והוויולנית לוטם ביידר), לצד שוברט, בטהובן, שוסון. בשבת, 11:11, במועדון צוותא בתל אביב.

שוברט פלוס. הפסנתרנית בתיה מורביץ, הכנרת האורחת לארה אלברס והצ'לן (נגן ראשון בפילהרמונית) עמנואלה סילבסטרי יבצעו את הטריו אופוס 99 של שוברט ואת הטריו אופוס 8 של ברהמס. הערב ב-20:00 במרכז למוזיקה ע"ש בלומנטל בתל אביב.

פסנתר ומיתרים. האמנים הם הפסנתרנית עינב ירדן, והקשתנים קורדליה הגמן, שולי ווטרמן ויוני גוטליבוביץ'. במרכז התוכנית רביעיות פסנתר מאת שומאן (אופוס 47) ומאת ברהמס (אופוס 60). מחר ב-20:00 באוניברסיטה הפתוחה ברעננה, בשבת ב-10:30 בעין השופט.

רסיטל לפסנתר. האמן הוא רן צמח. התוכנית עשירה ומאתגרת ובה יצירות מאת באך, בטהובן, ברהמס, שופן. בשבת ב-11:00 במרכז עדן תמיר בעין כרם.

רסיטל לעוגב. ארין מייסקי תנגן יצירות מאת באך, בוקסטהודה ועוד. במוצאי שבת בכנסיית עמנואל בתל אביב (רחוב בר הופמן, בגבול יפו) כניסה חופשית.

עם אורית וולף. הפסנתרנית והמוזיקולוגית מקדישה את האירוע, בהשתתפות הכנר סרגיי אוסטרובסקי, לשנה אחת – 1888. יבוצעו: הסונטה מס' 3 של ברהמס, ערבסקות של דביסי, הסונטה מס' 3 של גריג ועוד. מחר ב-11:00 במוזיאון תל אביב, במוצאי שבת במוזיאון ראלי בקיסריה.

"לה וילי". מסקרן: את האופרה הקצרה מאת פוצ'יני, בבימוי אלכס כגן ישירו אירה ברטמן, סופרן, יותם כהן וגבי שדה, טנורים, בליווי פסנתר, במתכונת של מופע תיאטרלי קאמרי משולב וידיאו. ביום ראשון ב-20:00 במוזיאון תל אביב.

שבת ברמלה. בשחרית זו יישמעו קשתנים חברי הפילהרמונית והם אמנון פלק, יובל קמינקובסקי ויורם אלפרין, ביצירות שוברט, מוצרט ובטהובן. בשבת ב-11:30 בכנסיייה האנגליקנית.

הסימפונית חיפה. מנצח: רועי אופנהיים – על מוזיקה פופולרית מאת יוהן שטראוס (הפתיחה ל"עטלף"), פיאצולה, צ'ייקובסקי (הסוויטה "אגם הברבורים"). ביום ששי ב-11:00 באודיטוריום חיפה.

האנדלוסית. הזמר דוד ד'אור ושני פייטנים מופיעים עם התזמורת האנדלוסית אשדוד. ביום שני במוזיאון תל אביב.

"מוזיקה נובה". מוזיקה חדישה (ארבע יצירות), עם שמונה נגנים (ובהם שני פסנתרנים) בצירופים שונים. הערב באולפן "התיבה" ביפו.

ימי הגיטרה. מיני־פסטיבל ובו שורת קונצרטים עם אמנים מחו"ל ומישראל, בניהולו של יהודה שרייר, ובהשתתפות אנסמבל "פניקס" למוזיקה מוקדמת, יחל ביום שלישי, ויימשך ב-18 וב-19 בפברואר, במרכז למוזיקה ע"ש בלומנטל בתל אביב.

"קווארטטוקאן". הזמרת מרים טוקאן מופיעה עם נגני גיטרה, אקורדיון, צ'לו, כלי הקשה. הכותרת: "כשביאליק ופיירוז נפגשים". במוצאי שבת בבית היוצר של אקו"ם בנמל תל אביב.

לילדים. אורי לשמן מנצח על תזמורת קאמרטה, מנחת האירוע היא איריס רגב, הקונצרט מוקדש כולו ליצירות מוצרט. ביום שני ב-17:00 באולם המינהל הקהילתי בגבעה הצרפתית בירושלים, היום ב-17:00 במוזיאון תל אביב.

לילדים. חן צימבליסטה מנצח על התזמורת הסימפונית ירושלים. היום ב-17:00 באולם הנרי קראון בירושלים.

לילדים. על התזמורת הקאמרית הישראלית מנצחת עדית שכטמן, ומשתתפים השחקנית הגר ריש והגיטריסט אורי ברכה. במרכז: באך במבט ג'זי. מחר ב-18:00 ובשבת ב-11:00 במוזיאון תל אביב.

הקופה שוב מצלצלת

עולם שהקסים קהל רב בתחילת המאה הקודמת, מרופד מוזיקה קליטה מפריו של המלחין היהודי־הונגרי־וינאי אמריך קלמן, אינו נראה זר יתר על המידה גם להמוני שוחרי אופרטה היום. ההחלטה להביא ארצה את "הביידרה" של קלמן, שתוצג ממחר בתל אביב, התקבלה מן הסתם על כנפי ההצלחה של "נסיכת הצ'רדש" שלו כאן (דצמבר 2013), בביצוע אמני תיאטרון האופרטה מבודפשט, הפקה שבסך הכל נמכרו לה כ-20 אלף כרטיסים. עתה מארגנת האופרה הישראלית - שוב במיזם משותף עם האמרגן יונתן כרמי - מופע אופרטה נוסף מאת קלמן. הפעם, לצד הזמרים והרקדנים האורחים (הזמרה בהונגרית), תנגן התזמורת הסימפונית ראשון לציון.

עיקר העלילה (הסיפור, אומר הבמאי מיקלוש קאריני, עבר שיפוצים והתאמות ושינויים כדי לפשט אותו ולעשותו מתקבל יותר על הדעת): רומן בין אודט, זמרת־שחקנית פריזאית, ובין רג'מי, נסיך הודי עשיר הולל בעל השכלה מערבית, רומן הכרוך גם במאבק. בניסוחו של הבמאי: "מאבק בין מזרח למערב - באמצעות מוזיקה, מעשי קסם, הומור, מחול, וטקסי פולחן".

עוד מדברי הבמאי: "אני מאמין שכל אופרטה טובה צריכה לספר סיפור של אהבה מטורפת, מלאת תשוקה". וגם: "יכולתי להחליט שהעלילה מתרחשת באפגניסטאן שסועת הקרבות, או אולי דווקא בתחנה של המטרו בפאריס, במוזיאון הודי, באוניית מסע ובה מהגרים־פליטים רבים, או בכלל בעתיד הרחוק, בעולם הסובל מהשמדה כמעט טוטאלית לאחר מלחמה גרעינית. העיתונאים, המבקרים ואולי חמישים איש באולם היו נהנים, אילו בחרתי באחת האפשרויות האלה, אבל אני משוכנע שתפקידי הוא לביים בצורה שתחדור אל קהל רחב ככל האפשר ובחרתי בדרך שמאפשרת להציג על הבמה רבדים של יחסים ושל עומק רגשי. רציתי להקסים ולהפנט את הקהל באותה דרך שבה זוג גיבורי האופרטה, רג'מי ואודט, מנסים להקסים ולכבוש זה את זו. אני מספר על אהבה מוזרה שאי אפשר להסביר אותה, אהבה שיכולה לפגוע גם בנו, בכל רגע, בלי קשר לגילנו, מקום הולדתנו, מקצוענו, הגזע שלנו".

שבתי בן־ארויו, שהיה דובר האופרה הישראלית בימי אדיס דה־פיליפ, מעיר כי "הביידרה" הוצגה לראשונה בארץ ב-1977, פקדה את שלוש הערים הגדולות, שרו אותה אז בנוסח עברי (גם הזמרים האורחים מחו"ל) ומספר הצופים היה כ-50 אלף איש ואשה.

האופרטה "הביידרה" תוצג מחר ב-20:00, ביום שישי (ב-13:00 וב-20:00), בשבת (ב-16:00 וב-20:30), וגם ביום שני וביום שלישי, בשניהם ב-20:00, במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

תגובות