לא להחמיץ: קולו של מתיאס גרנה מלטף את ברטוק

חוויה מטלטלת מזמן הבס־בריטון הנדיר של גרנה, שהופיע אמש עם הפילהרמונית ב"כחול הזקן" בת"א. הערב הופעה אחרונה בחיפה

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

היחשפות לקול הבס־בריטון של הזמר מתיאס גֶרנה היא מרכיב קריטי בחוויית הקונצרט הנוכחי בפילהרמונית, שבו מבוצעת האופרה הקאמרית "טירתו של כחול הזקן" מאת ברטוק (במקור: "א קקסאקאלו הרצג וארו"). גרנה מגלם את "כחול הזקן" האוסף נשים יפות אל טירתו, כבנות זוג, וכולא אותן לנצח. לצדו מזמרת מישל דה־יאנג בדמות "יודית", האהובה החדשה. היא זמרת מצוינת, אבל אינה שקולה לגרנה בסולם הפנומנאליות. השניים שרים בהונגרית, שפת המקור.

סופרלטיבים על מתיאס גרנה: קולו גם חזק, עוצמה שמופקת בלי שום מאמץ, גם עמוק, גם זוהר, גם חם, גם בעל צבע עשיר. כל מחמאה שעולה על הדעת. ברגע שקולו של גרנה בוקע אל חלל האולם, משתררת רמת ביצוע נדירה.

גרנה. עוצמה בלי מאמץצילום: דניאל צ'צ'יק

והתוכן: האופרה "טירתו של כחול הזקן" אינה קלה לקליטה מיידית במלוא עושרה, אבל כבר בפגישה ראשונה היא מרשימה מאוד, מטלטלת. לרוב המאזינים ברור, להערכתי, כי כבר בהאזנה שנייה (בהקלטות למשל) "טירתו של כחול הזקן" פוגעת נוגעת עמוק בשכל ובלב, הן כמוזיקה לעצמה והן כמוזיקה צמודה לעלילה — במהלכיה ובתיזמורה המרהיב והמגוון. המדהים הוא שהעלילה, כפי שכותב המוזיקולוג פרופ' שי בורשטין בתוכנייה, כמעט נטולת התרחשות, כביכול, על פני השטח אין זה אלא דו־שיח בין "כחול הזקן" המסתורי ויודית הסקרנית, אבל הדיאלוג מספר על מראות זוועה (למשל, כחול הזקן שואל: "מה את רואה?", יודית עונה: "שרשראות סכינים — ציפורי טרף לוהבות". תרגום: איתמר יעוז־קסט).

דה יאנג בתפקיד "יודית"צילום: Stenier

"טירתו של כחול הזקן" מככבת בימים אלה שלוש פעמים בפילהרמונית. ב–2010, כזכור, היא הוצגה עשר פעמים במתכונת בימתית מלאה באופרה הישראלית על רקע מיצגי זכוכית של צ'יהולי. העובדה שבפילהרמונית נקבעו לה עכשיו שלוש פעמים בלבד אומרת מן הסתם משהו עצוב על מה שהצדיקים בהנהלת התזמורת יודעים על נפש קהלם. ואכן: היכל התרבות, אמש, לא היה מלא (בדרך אגב: לפני יותר מ–45 שנה, כאשר בוצעה "כחול הזקן" לראשונה בפילהרמונית, בניצוחו של אנטל דוראטי, דיווח ב"הארץ" המבקר והקומפוזיטור אלכסנדר בוסקוביץ' כי 200 מנויים מיהרו למכור את הכרטיסים שלהם, לפני הקונצרט).

נשאר אפוא להזכיר כי הזדמנות אחרונה, הפעם, לשמוע את גרנה מלטף את "טירתו של כחול הזקן" מאת ברטוק ניתנת הערב (15.2) באודיטוריום חיפה. לא להחמיץ.

התזמורת הפילהרמונית הישראלית. מנצח: כריסטוף פון־דוהנני. סולנים: הזמרים מתיאס גרנה ומישל דה־יאנג. היכל התרבות בתל אביב, מוצ"ש, 14.2

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ