לוח קונצרטים: 18.2 עד 24.2

חגי חיטרון
חגי חיטרון

פסטיבל טאלין - תל אביב. המנהל המוזיקלי של פסטיבל זה, שכולל מופעים בסגנונות שונים (קלאסי, ג'ז, רוק ובארוק) הוא הכנר אנדריאס מוסטונן ומשתתפים נגנים מאסטוניה (אנסמבל "הורטוס מוזיקוס" מיודענו), מקהלות מאסטוניה ומוזיקאים ישראלים. הנה אחדים מהאירועים שיהיו במתחם התחנה בת"א, בפירוט חלקי: מחר ב-20:00, קונצ'רטי ברנדנבורגיים של באך במבט ג'אזי; ביום שישי ב-21:00 המופע המסקרן "נבואת דניאל", שהגדרתו "מחזה מוזיקלי מימי הביניים"; בשבת יהיו שלושה אירועים, ב-11:00, ב-15:00 וב-20:00, עם המקהלות מאסטוניה; ביום ראשון ב-20:00 "כרמינה בוראנה" של ימי הביניים לצד יצירות מאת איתן שטיינברג, ארבו פרת, יוסף ברדנשווילי ועוד, עם הזמרות אתי בן־זקן וקלייר מגנג'י ועם רביעיית כלי הקשת "כרמל". עוד פרטים: www.tallintlv.com.

תזמורת קאמרטה. מנצח: צ'רלס אוליבירי מאנרו, אורח מקנדה. סולן: נגן החצוצרה סרגיי נקריאקוב. התוכנית: קונצ'רטו (במקור לקרן) מאת מוצרט, סוויטה מתוך האופרה "בדנהיים" של גיל שוחט (לפי הסיפור של אהרן אפלפלד), הסימפוניה מס' 5 של שוברט ועוד. מחר בכרמיאל, ביום שישי ב-13:00 במרכז התרבות "אלמא" בזכרון יעקב, במוצאי שבת ב-20:00 במוזיאון תל אביב, ביום שני ב-21:00 בקונסרבטוריון בעכו, ביום שלישי ב-20:00 באולם הנרי קראון בירושלים.

רביעייה אורחת. חברי רביעיית כלי הקשת "קזאלס", מספרד, עם הפסנתרן הישראלי מתן פורת, יבצעו את החמישייה של שומאן. עוד בתוכנית, ארבע פוגות מתוך "אמנות הפוגה" של באך והרביעייה מס' 2 של שוסטקוביץ'. הערב באולם רפפורט בחיפה, מחר באולם ימק"א בירושלים, ביום ראשון באולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בתל אביב; בתוכנית אחרת, מבטיחה לא פחות, תבצע "קזאלס" רביעיות מאת היידן (אופוס 20 מס' 5), מאת מוצרט ("הדיסוננסים") ומאת ברהמס (הראשונה). ביום שישי ב-11:30 באולם הקונסרבטוריון בת"א.

הסימפונית ירושלים. אנדריאס מוסטונן מנצח על זמרים סולנים מחו"ל ומישראל (לרבות הילה בג'יו, נעמה גולדמן ועודד רייך) ומקהלה מאסטוניה, שחוברים לביצוע המתיאוס פסיון של באך. ביום שלישי ב-20:00 במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

הסימפונית ירושלים. הפעם כלולים בתוכנית בכורה ל"תעתועי מלחמה" מאת יצחק ידיד, שחוברה בימי "צוק איתן" (כתובה ל-24 כלי קשת), ושתי סימפוניות: מס' 2 של שומאן ומס' 1 מאת ברהמס. מנצח: יובל צורן. הערב ב-20:00 באולם הנרי קראון בבירה.

התזמורת הקאמרית הישראלית. מנצח: רוברטו פטרנוסטרו (אוסטריה, לשעבר מנהלה המוזיקלי של התזמורת). סולן: הפסנתרן אוהד בן־ארי, בקונצ'רטו ק' 453 מאת מוצרט. עוד בתוכנית, שתי סימפוניות: מס' 89 של היידן וזו המכונה "פראג", של מוצרט. הערב ומחר במוזיאון תל אביב.

תזמורת הבארוק. מנצחת: הכנרת קאתי דברצני, ישראלית שבסיסה בבריטניה (מופיעה בין השאר ככנרת הראשונה בתזמורתו של ג'ון אליוט גרדינר). סולן: הבריטון גיא פלץ. התוכנית מעניינת במיוחד ובה יצירות של בני משפחת באך, לפני ואחרי יוהן סבסטיאן, וגם יצירות שלו. מחר ב-20:00 באולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בתל אביב, במוצאי שבת ב-20:00 באולם ימק"א בירושלים.

"חגיגה על נהר הסן". את היצירה הנהדרת של ויוואלדי מבצעים זמרים מטובי כוחותינו עם אנסמבל בארוקדה. מנצח: אנדריאס מוסטונן. ביום שני במוזיאון תל אביב, ביום שישי בכפר בלום (ראו גם להלן).

הסימפונית חיפה. מנצח: דורון סלומון. סולנית: הפסנתרנית ברניקה גליקסמן בקונצ'רטו מס' 1 מאת שופן. עוד בתוכנית, הסימפוניה מס' 4 מאת ברהמס. במוצאי שבת באולם קריגר בחיפה, ביום ראשון באודיטוריום חיפה.

טריו. הקלרניטן טיבי צייגר, הצ'לן הלל צרי והפסנתרן נעמן וגנר יבצעו יצירו מאת שומאן, ברהמס ושולמית רן. מחר ב-21:00 במרכז לאמנויות "אלמא", בזכרון יעקב.

צ'לו ופסנתר. כריסטינה רייקו קופר ועמית דולברג ינגנו יצירות מאת בטהובן, שופן ועוד. ביום ראשון ב-20:00 באוניברסיטה המורמונית בירושלים.

רסיטל לפסנתר. אלכסיי וולודין, אורח התזמורת הסימפונית ראשון לציון, ינגן מיצירות סקלרטי, פרוקופייב, שופן ושומאן (ה"קרנבל"). ביום שלישי ב-20:20 בהיכל התרבות של ראשל"צ.

בצוותא. בשחרית יופיעו הפעם הפסנתרנית נדיה ויינטראוב, עם רביעיית קשתנים חברי הפילהרמונית (כנרת ראשונה: ילנה טישין), וינגנו מיצירות דבוז'ק. בשבת, 11:11, במועדון צוותא בתל אביב.

בגליל העליון. סופשבוע מוזיקלי בכפר בלום ובו אירועים אחדים: עם התזמורת הקאמרית הקיבוצית, בהובלת הנגן הראשון שלה, הכנר גלעד הילדסהיים, תבצע קונצ'רטי מאת מלחינים שונים וגם את הסימפוניה מס' 40 של מוצרט. מחר ב-21:00 בבית העם; ביום שישי ב-17:00 ירצה ד"ר איתן אור־נוי על מלחינים מערביים והתבוננותם במזרח; זאת באולם של מלון "פסטורל"; ביום שישי ב-21:00, "חגיגה בנהר הסן" מאת ויוואלדי, עם זמרים ועם אנסמבל בארוקדה, בבית העם; בשבת ב-11:00, יצירות מאת שומאן וברהמס ביצוע טיבי צייגר בקלרינט, מיכל קורמן בצ'לו ויעל קרת בפסנתר, באולם המלון.

אנסמבל המאה ה-21. מנצח: ז'ולט נאג'. סולנים: יוון לו, Yiwen Lu נגנית "ארהו" כלי פולקלורי סיני (אורחת מסין), האבובן דוד כרמל, הוויולן עמית לנדאו, הנבלנית יוליה רובינסקי. היצירות: מאת ארז הולץ, הוליגר, שטוקהאוזן, ומאת קומפוזיטור סיני. במוצאי שבת במוזיאון תל אביב, ביום ראשון ב-20:00 במרכז למוזיקה ("משכנות שאננים") בירושלים; וגם: מוזיקה סינית, מסורתית ועכשווית, עם שלושה נגנים מסין ולצדם נגנים חברי אנסמבל המאה ה-21, תישמע בקונצרט שיהיה מחר באולפן התיבה ביפו.

רסיטל לעוגב. אלכסנדר קושל, אורח מגרמניה, ינגן בעוגב הגדול החדש המותקן במרכז האמנויות "אלמא" בזכרון יעקב, בשבת ב-11:30 בבוקר.

שבוע הגיטרה. המשך הפסטיבל השנתי, בניהולו של יהודה שרייר. הערב ומחר, בשניהם ב-21:00, יהיו הופעות סולו של גיטריסטים, מהם אורחים מחו"ל, וכמו כן ביום שישי ב-16:00, ובמוצאי שבת ב-19:00 (הפעם האמן הוא יוסי לוי). מופע שבו ישתתפו גם שני זמרים יהיה ביום שישי ב-17:30, ובמוצאי שבת ב-21:00 יהיה מופע בשיתוף קלרינט ופסנתר. הכל במרכז למוזיקה ע"ש בלומנטל בתל אביב.

ה"סופרנוס". הסופרן הילה פליטמן מתארחת בסדרה שמצעידה בסך זמרות סופרן בעריכת הפסנתרן והסטייליסט חגי יודן. היא תשיר, בליוויו, יצירות קלאסיות וגם מבחר משיריה של ברברה סטרייסנד. מחר בסטודיו של יודן ברחוב שוקן בתל אביב (טל' 0544811697).

זמרת וכלים. הסופרן יעלה אביטל, דורט פלורנטין בחליל, עירא גבעול בצ'לו וגיל עברון בגיטרה, יבצעו יצירות בארוקיות ויצירות ישראליות. מחר ב-17:30 באולם הספרייה הלאומית בגבעת רם, ירושלים.

פסנתרנים בכפר סבא. מדובר בתחרות לפסנתרנים צעירים (44 מתמודדים, בני 7 עד בני 25, בארבע קטגוריות גיל) על שם פנינה זלצמן, בניהולו של עפר עין־הבר, מנהל קונסרבטוריון כפר סבא. שופטים: רון רגב, ואדים מונסטירסקי, אירית רוב, עדי רוזנקרנץ. השלבים הראשונים יתקיימו מיום ראשון עד יום שלישי, בכל יום מ-10:00, בקונסרבטוריון בכפ"ס.

ה"ביידרה". זמרים, מקהלה, רקדנים ואקרובטים של תיאטרון האופרטה מבודפשט, עם התזמורת הסימפונית ראשון לציון, מעלים את האופרטה מאת אמריך קלמן. הערב ב-20:00, מחר ב-20:00, ביום שישי ב-13:00 ובמוצאי שבת ב-20:00 במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

עם אורית וולף. שתי תוכניות: באחת היא תנגן עם יוני פרחי, כדואו פסנתרנים, יצירות מאת שוברט, מוצרט וברהמס. ביום שישי ב-11:30 בבית התפוצות בתל אביב; באחרת יצטרפו אליה הכנר חגי שחם והצ'לן הלל צרי לקונצרט שכולו שוברט. ביום שלישי במוזיאון תל אביב.

תזמורת סימפונט. תוכנית קלאסית־פופית עם המנצח והפסנתרן הסולן גיל שוחט ועם הזמרת המלחינה קרן פלס. יבוצעו: שירים שלה, בביצועה, וגם קונצ'רטו "הקיסר" של בטהובן. מחר באולם הקימרון בבית שאן.

כינור וירטואוזי. אדריאן יוסטוס מנגן בליווי קבוצת נגנים חברי הסימפונית ראשון לציון. התוכנית: פגניני ועוד. במוצאי שבת במרכז ענב בת"א.

תערוכה מצלצלת. עבודות סאונד משולבות במיצגים, מאת המלחין החדשן אמנון וולמן, יוצגו במרכז לאמנות דיגיטלית בחולון, ממחר.

"פרויקט תדרים". קונצרט של מוזיקה חדשה, מאת חברי קבוצת הצעירים של אנסמבל מיתר והמרכז למוסיקה חדשה בקונסרבטוריון התל אביבי ובביצועם. ביום שלישי ב-17:00 במרכז למוזיקה (משכנות") בירושלים. כניסה חופשית.

לילדים. שני אירועים בהנחיית חברי אנסמבל "מיתר", ב-10:30 לבני 3 עד 5, ב-11:30 לבני 6 עד 9, יהיו בשבת באולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בתל אביב.

לילדים. אמנית כלי ההקשה נועה שליין מופיעה עם תזמורת הבמה. בשבת, פעמיים, ב-11:00 וב-12:30, במוזיאון תל אביב.

מוזיקה יהודית

שורת שורת אירועים באודיטוריום הכט באוניברסיטת חיפה, מטעם החוג למוזיקה באוניברסיטה. הנה אחדים מהם, בפירוט חלקי:

הערב ב-18:00, מבחר יצירות מאת מלחיני "אסכולת פטרבורג" (שני זמרים וכינור); הערב ב-20:00, "עבודת הקודש" מאת מארק לברי. עם חזן ועם המקהלה הפילהרמונית בניצוח ליאונטי וולף; מחר ב-20:00, "עבודת הקודש" הפעם מאת ארנסט בלוך, עם זמר סולן ועם מקהלת האקדמיה מירושלים בניצוח סטנלי ספרבר. בנוסף יהיה מחר, מ-09:30, סימפוזיון עשיר תוכן על מוזיקה יהודית, מזוויות שונות, ובו בין השאר הרצאה של יובל רבין על היצירות "עבודת הקודש", הרצאה של לירן גורקביץ' על פאול בן־חיים ושל עירית יונגרמן על טריו של ברדנשווילי. בסיום יום העיון (16:45) ישוחח המלחין עודד זהבי (עם הדגמות) על מקומו של הפיוט המסורתי ביצירותיו.

זהבי: "כמי ששייך לדור שחווה את ההתפכחות מההגמוניה של הזרם הים־תיכוני בטיפול במוסיקה של עדות ישראל, החזרה שלי בשנים האחרונות אל מלות הפיוטים המסורתיים נבעה גם מכמיהה אמיתית ל'שורשים', גם מחיפוש דיאלוג אישי עם מוזיקה עממית יהודית, ובכללה מוזיקה של יהודי המזרח, וגם מהשפעת הזמינות האפשרית כיום לפיוטים רבים (באמצעות אתר 'זמרשת' ואתרים אחרים) שיצרה אצלי צורך בהטמעה אמיתית של מסורות אלו בשפה המוזיקלית שלי. העובדה שאני רואה עצמי חף מאידיאולוגיה חוץ מוזיקלית (דתית, לאומית, 'מנכסת'), העמידה את החיפוש הזה על מדרגה אישית מאוד. אני מוצא עצמי בתוך קבוצה מעניינת של מלחינים ילידי הארץ שאפשר אולי לכנותם 'מלחיני האסכולה הים־תיכונית השנייה' (איתן שטיינברג, בטי אוליברו, עמי מעייני). כולם תרמו, איש בדרכו, ליצירת מוזיקה ישראלית מוּנעת ליטורגיקה. את ההרצאה אייחד לשני פיוטים שהלחנתי במיוחד בשביל הזמרת מירב אלדן (דנינו), ובסיום דברי היא תבצע את שניהם".

תגובות