קונצרטים: 25.3 עד 31.3

חגי חיטרון
חגי חיטרון

התזמורת הקיבוצית נתניה. מנצח: סלים עבוד אשקר, והסולנים הם האקורדיוניסטית הרוסייה־לטבית קסניה סידורובה והכנר פאבל לוין (חבר התזמורת). התוכנית: קונצ'רטו לצ'מבלו מס' 1052 של באך, בעיבוד משובב אוזן לאקורדיון, הסימפוניה "הסקוטית" של מנדלסון, יצירה מאת פיאצולה ועוד. מחר בעין השופט, במוצאי שבת ב-21:00 במוזיאון ת"א.

הסינפונייטה. סדרת קונצרטים מיצירות מוצרט, כולם במשכן לאמנויות הבמה בבאר שבע: בראשון, המנצח והפסנתרן הסולן הוא יוסטוס פרנץ (מנהלה המוזיקלי של התזמורת), סולן נוסף הוא הפסנתרן האורח כריסטיאן טיינטון (בנו הבוגר של פרנץ), וינוגנו הקונצ'רטו לשני פסנתרים וסימפוניית "יופיטר", זאת הערב; בקונצרט אחר, מחר, הסולנים הם אסתי רופא וסיון מגן, בקונצ'רטו לחליל ונבל של מוצרט; במוצאי שבת הסולנים יהיו הכנרת קסניה דוברובסקאיה (רעייתו הנוכחית של פרנץ) ונגני כלי נשיפה מקרב חברי התזמורת. בקונצרט הסיום של הסדרה הסולנים הם דוברובסקאיה והוויולן יורי בשמט וינוגנו הסימפוניה הקונצרטית לכינור וויולה, סימפוניית "לינץ" ועוד. ביום שני (לפני הנגינה, ב-19:00, תהיה הפעם הרצאה של יוסי שיפמן על מורשתו של מוצרט).

הסימפונית ראשון לציון. מנצח: אמיל טבקוב (בולגריה). ינוגנו: הסוויטה "פר גינט" של גריג, יצירה חדשה לארבעה צ'לי ותזמורת מאת דורון טויסטר (עם רביעיית הצ'לנים "רסטרלי", מרוסיה), ו"שחרזדה" של רימסקי קורסקוב. הערב בהיכל התרבות של רחובות, מחר וגם במוצאי שבת (בפעם זו ב-21:00) בהיכל התרבות של ראשל"צ.

הסימפונית חיפה. מנצח שו ז'ונג, מנהלה המוסיקלי של התזמורת. משתתפים מקהלת "בת שיר" (בביצוע הרקוויאם של כרוביני), ונגנים סולנים, גרג וול בטרומבון (בקונצ'רטו מאת בלוך) וג'מפיירו סוברינו בקלרינט (אורח מאיטליה, בקונצ'רטו של מוצרט). ביום ראשון וביום שני באודיטוריום חיפה.

"אמריליס". שתי תוכניות: באחת תבצע הרביעייה האורחת מגרמניה רביעיות מאת שוברט (ד' 173), דביסי, שומאן (41 מס' 1), ביום שישי ב-11:30 בבוקר; באחרת יישמעו רביעיות מאת מוצרט (ק' 499, כינויה "הופמייסטר"), שומאן (אופוס 41 מס' 3), אלבן ברג, בטהובן (אופוס 135), זאת ביום ראשון. שני הקונצרטים יהיו באולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בת"א. את התוכנית השנייה יגישו האורחים גם במוצאי שבת באולם רפפורט בחיפה.

"הווינאים". אורחת הסדרה, שנערכת מטעם האקדמיה הירושלמית, היא תזמורת קאמרטה בניצוח אבנר בירון. יבוצעו: הקונצ'רטו מס' 2 של בטהובן (סולן: הפסנתרן רון רגב), סימפוניה מאת יוהן כריסטיאן באך והסימפוניה מס' 40 של מוצרט. הערב באולם וייז בגבעת רם, ירושלים.

אנסמבל "פניקס". האנסמבל, כהרכב כלי קשת, בהדרכת מירנה הרצוג, יבצע מבחר יצירות "שאקון", גם בארוקיות, גם מאת ליגטי ומאת הולסט, וגם שני שאקונים חדשים, האחד מאת אורי ברנר והאחר מאת יונתן קרן. מחר ב"תיאטרון הסטודיו" במרכז הכרמל בחיפה.

כלי קשת. הכנר חגי שחם וקשתנים נוספים יבצעו את הברנדנבורגי השלישי של באך, את השישייה המכונה "הנאהבים" (בזכות הסרט של לואי מאל) של ברהמס ואת השמינייה של מנדלסון. ביום שלישי ב-20:30 במוזיאון ת"א (ב־19:45 תהיה הרצאת הסבר של ענת שרון). 

כלי קשת בצוותא. בשחרית יופיעו הפעם שמונה קשתנים חברי הפילהרמונית ובראשם הכנרת ילנה טישין, וגם הכנר נתן טישין, בנה בן ה-15. הם ינגנו את השמינייה של מנדלסון, את הקונצ'רטו לשני כינורות של באך ועוד. בשבת ב-11:11 בצוותא בת"א.

חליל וכלי קשת. החלילן אייל עין הבר והקשתנים יגאל טונה, רוברט מוזס ועמנואלה סילווסטרי (חברי הפילהרמונית) יבצעו את שתי רביעיות החליל של מוצרט. בשבת ב-12:00 בסלון של גלריה שלוש בת"א.

נשים מבצעות. משתתפות: הפסנתרנית נדיה ויינטראוב, 12 קשתניות (חברות תזמורות ישראליות מרכזיות), שתי זמרות. מנצחת: טליה אילן. היצירות: מאת באך, פאני מנדלסון, בטהובן, שוסטקוביץ' ועוד. מחר באולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בת"א.

טריו "אפסיונטה". חברות השלישייה הן האחיות הדס ועינת פבריקנט, בכינור ובפסנתר, ואיריס יורטנר, צ'לו. יחברו אליהן הפעם הסופרן קארין שיפרין והשחקן שלומי ברטונוב. התוכנית: יצירות מאת קלארה שומאן ומאת רוברט שומאן בשילוב פרקי קריאה ממכתביהם של בני הזוג. בשבת ב-12:00 במרכז למוזיקה ע"ש בלומנטל בת"א.

באך ובארוקדה. הזמרים הם יעלה אביטל ועודד רייך, עם אנדרס מוסטונן בכינור, שי קריבוס באבוב, ז'נבייב בלנשאר בחליל ויזהר קרשון בצ'מבלו. התוכנית: "קנטטת הקפה", הקונצ'רטו הברנדנבורגי החמישי, קונצ'רטו לאבוב. הערב במוזיאון ת"א, מחר באולם וייל בכפר שמריהו, בשבת ב-12:00 בכנסייה הגדולה הצופה על אבו גוש.

תזמורת הבארוק. מנצח דוד שמר, והסולנים הם שתי זמרות צעירות והחלילנית עדית שמר. התוכנית: סוויטה מס' 2, קנטטה 209, מאת באך, ויצירות בארוקיות אחרות. הערב ב-20:00 באולם ימק"א בירושלים.

כינור ופסנתר. הכנרת האורחת ג'לה פרגו ( גרמניה) והפסנתרן רביב לייבזירר ינגנו יחד ולחוד. בתוכנית, בין השאר: הסונטה מאת סזאר פראנק וסונטת "ליל ירח" מאת בטהובן. ביום שני ב-20:00 במרכז למוזיקה ע"ש בלומנטל בת"א.

צ'לו ופסנתר. שמחה חלד ואורית וולף ינגנו יחד ולחוד, המלחינים הם בטהובן, שומאן, רחמנינוב. הערב ב-20:00 בבית "יד לבנים" בראשון לציון.

צ'לו ופסנתר. שניים מקרב בני משפחת המוזיקאים צרי, והם הצ'לן הלל צרי והפסנתרנית רות צרי, יבצעו יצירות קלאסיות לצד פניני מוזיקה חסידית. ביום שישי ב-21:00 באולם של "קשת אילון" בקיבוץ אילון.

צמד קלרינטים. התאומים גורפינקל, בקלרינטים, עם אלכסנדרה נמירובסקי בפסנתר, ינגנו עיבודים ליצירות הנדל, ובר ומנדלסון (טריו הפסנתר הפופולרי שלו). בשבת ב-11:00 במרכז עדן תמיר בעין כרם, ירושלים.

קאמרי בשישי. הנגנים הם אקרט לורנצן (כנר ראשון של הסימפונית ראשון לציון), הפסנתרנית בתיה לורנצן (רעייתו), רביעיית הצ'לנים הרוסית האורחת "רסטרלי", החלילנית מרגלית גפני ונגנים בכלי הקשה. היצירות (עיבודים) הן מאת גרשווין, פוצ'יני, פרוקופייב. ביום שישי ב-12:00 בהיכל התרבות של ראשל"צ.

סדרת "שירה־שיר". הכותרת היא "שירי נישואין ובגידות". מחרוזת שירים אמנותיים קלאסיים ועבריים - ממוצרט ושומאן ועד סשה ארגוב ויוני רכטר - עם זמרות הסופרן עינת ארונשטיין וטל גנור ועם הפסנתרן עידו אריאל, עורך הסדרה. במוצאי שבת במרכז למוזיקה ע"ש בלומנטל בת"א.

באסונים. ארבעה נגנים, מבכירי נגני הכלי בארץ, מגישים תוכנית מגוונת של עיבודים, בליווי פסנתר ובליווי צ'מבלו. ביום ראשון במרכז למוזיקה ע"ש בלומנטל בת"א.

זמרת ומלחין. טקס ההשקה של ספר הדיאלוגים "דלתות נפתחות", שיחות בין מירה זכאי לאנדרה היידו, בהנחיית דוד ויצטום, כולל קונצרט קצר בכיכובם של חברי להקת "קולמוס הנפש" והזמר השאנסונייר יאיר היידו, בנו של אנדרה, יהיה מחר ב-20:00 בבית אריאלה בת"א.

דוקמנטרי מוזיקלי. שני סרטים שהוקרנו באחרונה בפסטיבל הסרטים "אפוס" והם "נכתב בידי גב' באך", אשר עוסק בהשערה השנויה מאוד במחלוקת שלפיה אנה מגדלנה באך היא שחיברה אחדות מן היצירות המיוחסות לבעלה, ו"שבילים במבוך", על המלחין קז'ישטוף פנדרצקי, יוקרנו בסינמטק חיפה. פנדרצקי ביום שישי ב-21:30, אנה מגדלנה בשבת ב-18:30.

ה"סווינגל סינגרס". בהרכבו הנוכחי מונה האנסמבל שמונה זמרים וזמרות בריטים, ובאמתחתו הפעם מחרוזת של מוזיקה קלאסית ומוזיקה קלה. במוצאי שבת ב-21:00 במשכן לאמנויות הבמה בת"א, ביום ראשון ב-20:00 ב"מצודה" בעכו.

"הדיוות". מופע הומוריסטי שבו מספרות ושרות הזמרות הילה בג'יו וקרן הדר, בליווי תזמורת סימפונט בניצוחו של עורך המופע, דוד זבה, על ההווי של זמרות אופרה בישראל. ביום ראשון וביום שלישי במשכן העירוני לאמנויות ברעננה.

באך ביהודה. אריות מתוך קנטטות של באך ועוד, עם הזמרת יוליה פלקחין, עם הכנר רוברט קנטי, עם קשתנים נוספים ועם פסנתרנית, יישמעו בקונצרט צהריים בשבת ב-12:30 באולם של מנזר בית ג'מאל (ליד בית שמש).

אופרה קאמרית. רונה ישראל, סופרן רך עשיר, עם אור בן נתן, בס עמוק עשיר, מגישים נוסח קאמרי סלפסטיקי ל"דון פסקואלה" של דוניצטי, בליווי פסנתר. ביום חמישי ב-20:00 במוזיאון יהדות איטליה בירושלים.

לילדים. תזמורת קאמרטה בניצוח נעם זילברברג תנגן מבחר קטעים מתוך יצירות של בטהובן בשילוב קטעי וידיאו על חייו. ביום שני ב-17:00 בבית המינהל הקהילתי בגבעה הצרפתית בירושלים.

לילדים. לבני 4 עד 6: "המופע "אבא עושה בושות" לפי מאיר שלו, עם השחקן גבריאל הדר ועם שלושה נגני כלי נשיפה חברי הפילהרמונית יהיה ביום ראשון, ב-16:30 וב-17:45, באכסדרה של היכל התרבות בת"א.

לילדים. באירוע זה מופיעים השחקן ניצן זיצר ותזמורת הבמה. בשבת, ב-11:00 וב-12:30, במוזיאון ת"א.

לזכר ברתיני

לפני עשר שנים, בהיותו בן 78, לאחר מחלה אלימה מהירה, מת המנצח והמלחין גארי ברתיני, חתן פרס ישראל, שמילא תפקידים מרכזיים בהתפתחות המוזיקה האמנותית בישראל. ברתיני, ניצול שואה (שרד מהגטאות בטרנסניסטריה), עלה ארצה ב-1946 ונסע מכאן להשתלם בפריז. שני המפעלים החלוציים העיקריים שלו בארץ היו הקמת מקהלת "רינת", ב-1955, שחוללה מהפך בתרבות הווקאלית בארץ, והקמת "האנסמבל הקאמרי" ב-1965 (כיום התזמורת הקאמרית הישראלית). מלבד זאת גם חיבר מוזיקה לעשרות הצגות תיאטרון. בראש "רינת" ובראש "האנסמבל הקאמרי" חולל ברתיני שינויים מבורכים בתוכניות הקונצרטים והביא גיוון ומודרניזציה לחיי המוזיקה בארץ. עם תלמידיו נמנים רבים מהמוזיקאים הישראלים הנחשבים ביותר.

הקריירה הבינלאומית של ברתיני כללה את ניהול תזמורת הרדיו בקלן, משרת מנצח־אורח קבוע באופרה הלאומית הסקוטית וניהול האופרה בפרנקפורט, כמו גם הופעות עם תזמורת נחשבות רבות נוספות והקלטת כל הסימפוניות מאת מאהלר בחברת אי־אם־איי. באופיו היה דינמי חסר מנוח, מאוהב בניצוח, סקרן ופתוח כלפי כל הזרמים המוסיקליים של המאה ה-20, בן בית בתרבות אירופה על רוב גוניה. שלט ברהיטות בשפות רבות, לרבות רוסית, צרפתית ואיטלקית, וידע אפילו מעט יפאנית. כל זאת לצד עברית מלוטשת שקיבל מאביו, המשורר ק"א ברתיני.

באירוע ארוך, ראשון בסדרת אירועים, שמתקיים בשבוע הבא במלאות עשור למותו של ברתיני, יופיעו המקהלה ע"ש ברתיני בניצוח רונן בורשבסקי, מקהלת האקדמיה הירושלמית בניצוח סטנלי ספרבר, ותיקי מקהלת "רינת" והתזמורת הקאמרית הקיבוצית. מוזיאון תל אביב, יום שני, החל ב-18:30.

תגובות