המלצות השבוע: 28.5 עד 3.6

נעם בן זאב
נעם בן זאב

המלך ארתור בשידור ישיר מפריז

מצו, שלישי, 20:30

אם שואלים את חובב האופרות הסביר מהי האופרה שנכתבה בסוף המאה ה-19, שנמשכת כארבע שעות, שהנושא שלה הוא מיתי - במקרה זה סיפור המלך ארתור והגביע הקדוש, ושהמוזיקה שלה רומנטית, סמיכה, אינסופית במלודיה, קורעת את המערכת הטונאלית מבחינה הרמונית, עשירה עד כדי בשלות יתר בתזמור שלה, וקורעת לב בהבעה רגשית מופרזת עד כדי סנטימנטליות שלא לומר קיטש, עם רגעים עדינים עד כאב, הוא יאמר בלי היסוס "פרסיפל של ואגנר, כמובן!". התשובה הזאת - שהיא טעות במקרה זה, כי כאן האופרה היא "המלך ארטוס" (ארתור) של המלחין הצרפתי ארנסט שוסון - משקפת את ההשפעה העצומה של ואגנר על כל מה שנעשה באירופה אחריו, בוודאי בצרפת שהשתגעה לגמרי מהמוזיקה שלו כבר בתחילת דרכו. האופרה הנדירה של שוסון מועלית בימים אלה באופרת הבסטיליה בפריז, וההקלטה שלה במלואה בתשעה חלקים - באיכות גרועה - כבר חילחלה ליוטיוב ומשקפת את הביצוע המעולה והבימוי האקספרסיוניסטי של גרהאם ויק . היא תובא בערב בשידור ישיר. פיליפ ז'ורדן ינצח, ובין הזמרים כוכבים גדולים כמו סופי קוך, תומס המפסון, ורוברטו אלניה.

זהב הריין

מצו, שבת, 21:30

בספטמבר 1869 עלתה הבכורה של יצירה שהותירה חותם עמוק בתולדות המוזיקה ובאמנות בכלל עמוק לתוך המאה ה-20, "טבעת הניבלונג" מאת ריכרד ואגנר. המבוא ליצירה הזאת, מחזור של שלוש אופרות - ואגנר סירב לכנותן "אופרות" כדי להבדילן מהז'אנר האיטלקי ובחר בכמה כינויים אחרים - הוא אופרה בפני עצמה, "זהב הריין" שתשודר בערב זה כמבוא לסידרה כולה בהפקת המטרופוליטן אופרה ניו יורק. ג'יימס לוויין ניצח לפני חמש שנים על סוללת וגנרייאנים ובראשה הבריטון ברין טרפל.

ואגנר והבלתי גמורה 1

מצו, ראשון, 21:30

המנצח איוון פישר ותזמורת הפסטיבל של בודפשט הם שמות חמים בתחום ההקלטות היום, ובתוכניתם בערב זה שתי סימפוניות: התשיעית של ברוקנר, והשמינית של שוברט, הידועה בכינויה "הבלתי גמורה" בגלל המבנה המיוחד שלה בן שני פרקים במקום הארבעה המקובלים. שתי התופעות הסימפוניות האלה משלימות זו את זו - ברוקנר באשדות ענק מוזיקליים כאקורד אחרון של התקופה הרומנטית, שוברט ביופי שיש בו קדושה בתחילתה של אותה התקופה. ובהמשך הערב (23:00): זרקור על ואגנר, בפתיחה ל"טנהויזר", ובתמונה האחרונה של "דמדומי האלים", האופרה שמביאה לתומה את המחזור "טבעת הניבלונג".

ואגנר והבלתי גמורה 2

מצו, שני, 21:30

ואגנר מככב השבוע במצו, ובערב זה הפרלוד לאופרה "טריסטן ואיזולדה" ותמונת הסיום שלה, "מות אהבה" כפי שנהוג לתרגם את המונח החמקמק Liebes Tod שבגרמנית יכול לשקף יחסים והייררכיות שונות בין "מוות" ל"אהבה". קנט נגאנו מנצח על קונצרט שכמעט כולו ברוח אקספרסיוניסטית־מורבידית שצופה אל השנה 1900 משני צידיה הכרונולוגים, הכולל גם את "ליל הוד" של שנברג ו"ארבעה שירים אחרונים" של ריכרד שטראוס. זוהרת בו "הבלתי גמורה" של שוברט ביופיה שכולו זכות. מיה פרשון תשיר.

"טמפרה". תומר יריב בכלי הקשה, יגאל מלצר בחצוצרה, גן לב בסקסופון ועמית דולברג בפסנתר מרכיבים את רביעיית "טמפרה" הייחודית. את המוזיקה הקצבית והצבעונית שלה הם יציגו בפגישה עם אריה ורדי ב"אינטרמצו" (ערוץ 1, שישי, 16:00 וכן בראשון).

שומאן וברהמס במונטריאול. ארבלה שטיינבאכר, כנרת צעירה מהעולם הישן, תנגן את הקונצ'רטו של ברהמס בקונצרט זה עם התזמורת הסימפונית של מונטריאול בניצוח רוג'ר נורינגטון בהקלטה מהחודש שעבר. סימפוניית "האביב" האהובה תפתח (מצו, שני, 22:15).

תגובות