באיראן דחו את האפשרות כי בארנבוים יופיע בטהראן

הקונצרט של התזמורת הממלכתית של ברלין בניצוחו של דניאל בארנבוים הישראלי, שתוכנן להתקיים בטהראן לאחר חתימת הסכמי הגרעין, לא התקבל על ידי משרד התרבות האיראני

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי שטרן
איתי שטרן

משרד התרבות האיראני דחה את האפשרות לקונצרט של התזמורת הממלכתית של ברלין, בניצוחו של דניאל בארנבוים – בשל זהותו הישראלית, כך מדווח העיתון הגרמני ״דר שפיגל״. על פי הדיווח, עובדת היותו של בארנבוים אזרח ישראלי, מהווה בעיני השלטונות בטהרן שיתוף פעולה עם גורמים ציוניים ולכן בלתי אפשרית.

כזכור, בארנבוים אישר כי מתקיימים מגעים לקיום קונצרט כזה, שבאם אכן ייערך, יקרה בחסות שר החוץ הגרמני, בטהראן, לאחר שייחתם הסכם הגרעין. דיווחים לא רשמיים בעניין (אותם אישר בארנבוים מאוחר יותר) עוררו ביקורת מצדה של שרת התרבות מירי רגב, שקבעה כי תבקש לעצור את הקונצרט ואף ציינה כי תדבר עם שרת התרבות הגרמנית בעניין.

דניאל בארנבויםצילום: Alkan

הפעם האחרונה בה הופיעה תזמורת גרמנית בטהראן היתה ערב המהפכה האסלאמית בשנת 1979. עד כה לא התקבלה תגובתם של מרקל או בארנבוים לביטול הקונצרט אך ניכר כי הודעת השלטונות האיראנים בעניין צפויה להקשות על ביקורה הצפוי של מרקל, אותו היתה אמורה לבצע לאחר חתימת ההסכם בסוגיית הגרעין.

יש לציין כי איראן נוהגת בחומרה רבה בכל הקשור לאמנים המשתפים פעולה בדרך זו או אחרת עם ישראל. כך למשל, הודיעו נציגי משרד התרבות האיראני לפני כחודש כי שיריו של הזמר הבריטי ממוצא איראני, סמי יוסוף, לא יושמעו יותר ברדיו האיראני וזאת בשל העובדה שהופיע בנצרת, מול קהל פלסטיני ברובו.

השרה רגב מסרה בתגובה: "חבל מאוד שהאיראנים אמרו 'לא לישראל' לפני שגרמניה ידידתנו אמרה 'לא לאיראן'. מיד עם הפרסום בדבר הופעת התזמורת הגרמנית על אדמת איראן הודעתי שאפנה לשרת התרבות של גרמניה ואדרוש שתבוטל ההופעה. מתחת למסכת החיוכים האיראנית עומדת כוונה להשמיד את ישראל ולפגוע בה. העובדה שישראלי פרו פלסטיני, אפילו הוא, לא רצוי שם, היא הוכחה לכך שדבר לא השתנה בטהראן. אני מצפה מגרמניה לומר: אם 'אין חדר באיראן למנצח הישראלי' אז אין מקום לתזמורת הגרמנית כולה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ