משבר כספי חריף בתזמורת הקאמרית הישראלית

אחדים מחברי הוועד המנהל התפטרו, לרבות היו"ר, ולעובדים נודע כי אין אפשרות לשלם את משכורתם. המנכ"ל היוצא: עברנו לרווח תפעולי אבל הממשלה לא עוזרת לדחות פירעון של חובות עבר

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

התזמורת הקאמרית הישראלית, הוותיקה בארץ מכל התזמורות הקאמריות (הוקמה ב–1965), גוף שרמתו האמנותית גבוהה, שרויה במשבר כלכלי קשה. מקורות בתזמורת מוסרים כי אין בקופתה כסף כדי לשלם לנגנים ולעובדי המינהלה משכורת, לפני החגים.

המנכ"ל היוצא, אלי עדות, הודיע על התפטרות עוד באפריל אבל הסכים להמשיך לעבוד עד סיום העונה. לדברי עדות, הוא התפטר לאחר שהתברר לו שהגורמים הציבוריים התומכים בתזמורת ושתמיכתם קריטית לקיומה — בראש וראשונה משרד התרבות — אינם מספקים לה את העזרה הכספית השוטפת. עדות הדגיש כי עמדה זו של משרד התרבות ננקטת למרות שהתזמורת בהנהלתו (הוא נכנס לתפקיד בסוף 2013) סיימה את העונה ברווח תפעולי של כ–120 אלף שקל. עוד מסביר עדות כי מה שמעיק על התזמורת הוא החזרי חובות שצברה בעבר, וכי הוא ציפה שהממשלה תעזור לתזמורת לקבל דחייה חיונית של כשנתיים בפירעונם. חוגים המעורים במצב הוסיפו כי תוכנית ההבראה לתזמורת מקובלת הן על הנהלתה והן על משרד התרבות, אבל היא תקועה במשרד האוצר.

הקאמרית הישראלית עם המנהל האמנותי החדש, המנצח אריאל צוקרמןצילום: מקסים ריידר

איתן אור, בעל חברת "טאק" (Tack) לייעוץ אסטרטגי, ניאות לכהן כיו"ר הוועד־המנהל החדש, לאחר שהשבוע התפטרו אחדים חברי הוועד־המנהל, לרבות היו"ר עו"ד צבי פירון. לשאלת "הארץ" בדבר הדרך שבה הוא רואה את משימתו אמר אור כי לפי שעה הוא בודק את כל ההיבטים הקשורים ביכולתה של התזמורת להמשיך להתקיים: התמיכה הציבורית, התנאים הכספיים והאמנותיים של הפעילות השוטפת, תמיכת נדבנים פרטיים. הוא ומועמדים אחרים לוועד המנהל החדש, אמר עוד, רואים בהשגת תרומות מנדבנים פרטיים חלק מהותי מתפקידם.

יו"ר הוועד המנהל החדש, איתן אור. תמיכה הכרחיתצילום: אייל טואג

התזמורת הקאמרית הישראלית מעסיקה כיום 28 נגנים, כמחציתם בחוזה קיבוצי. כל אחת מהתוכניות שלה מבוצעת פעמיים, במוזיאון תל אביב, ולקראת כל תוכנית מתקיימות בדרך כלל שלוש חזרות, שלוש שעות בכל פעם. מספר מנוייה של התזמורת עולה על 600 אשה ואיש. המנהל האמנותי החדש שלה (אשר נבחר מבין מועמדים רבים) הוא המנצח אריאל צוקרמן, שלזכותו קריירה מרשימה בחו"ל.

את התגובה המפורטת של משרד התרבות לא היה אפשר להשיג לפי שעה. ככל הידוע, האנשים במשרד הממונים על עזרה למוסדות המוזיקה בארץ, אינם סבורים כי כיום אין הצדקה לקיומה של התזמורת הקאמרית הישראלית, בנוף המוזיקה הקלאסית בארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ