פתיחת העונה החדשה של התזמורת הקאמרית הישראלית עומדת בספק

התזמורת, שסבלה בשנים האחרונות מחילופי מנהלים תכופים, תיאלץ להיסגר אם לא יפתר המשבר התקציבי בו היא מצויה

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

בית המשפט המחוזי בתל אביב נענה לפנייתה של התזמורת הקאמרית הישראלית, השרויה במשבר תקציבי חריף, והוציא צו זמני להקפאת הליכים שעלולים להינקט נגדה. הצו הוא זמני, עד ה–8 באוקטובר. פירושו: נושי התזמורת מנועים מהגשת תביעות לפירוקה.

התזמורת הקאמרית הישראלית,שנוסדה לפני 50 שנה, סבלה בשנים האחרונות גם מחילופים תכופים של המנהל האמנותי ושל המנהל האדמיניסטרטיבי. המנהל האמנותי החדש, אשר אמור לכהן מהעונה הנוכחית, הוא המנצח הישראלי אריאל צוקרמן, בעל מוניטין באירופה. היו"ר החדש של ההנהלה הציבורית הוא איתן אור, בעל חברה לייעוץ אסטרטגי. כיום אין לתזמורת מנהל אדמיניסטרטיבי, לאחר פרישתו של המנהל הקודם, אלי עדות.

אריאל צוקרמןצילום: Antoni Hoffman

המממנים הציבוריים של התזמורת הם משרד התרבות ועיריית תל אביב, העברת תמיכות שוטפות מהם היא תנאי קריטי לקיומה, בכך אגב, אין התזמורת שונה מגופי תרבות אחרים. בהודעה שפירסמה ההנהלה הציבורית, לאחר קבלת צו ההקפאה הזמני, נאמר כי אם צו זה לא יהפוך לקבוע התזמורת תיאלץ להיסגר. עוד נכתב בהודעה כי"מדינת ישראל ועיריית תל אביב לא העבירו לתזמורת את התקציבים שנקבעו לה, בשל מחלוקת פנימית בין משרד התרבות ומשרד האוצר". עוד מצויין בהודעה כי בשנה האחרונה פעלה התזמורת תוך איזון תפעולי, וכי "חלק ניכר מתשלומי השכר השוטפים שהיא חייבת בהם מוקדשים למימון שכרו של החשב המלווה שמונה לה מטעם המדינה", במסגרת תוכנית הבראה שכבר מיושמת. עוד מציינת ההודעה כי פניות לשרת התרבות מירי רגב, בקשר למצבה של התזמורת, לא נענו.

תמיכת משרד התרבות מותנית, כמקובל, בכך שהתזמורת תשיג במקביל עזרה כספית מנדבנים פרטיים, וכי תציג מספר מינימלי של מנויים, המעוניינים בתוכנית הקונצרטים של העונה החדשה.

איתן אורצילום: אייל טואג

במכתב ששיגר אור לשרת התרבות, לפני קבלת צו ההקפאה, כתב בין השאר, כי התזמורת נקלעה לקשיים פיננסיים והמדינה נחלצה לעזרתה באמצעות הלוואה של שני מיליון שקל, הלוואה שמחציתה כבר הוחזרה. "התזמורת זקוקה עכשיו לזמן ולהמשך תמיכת המשרד", הוסיף אור, "על מנת לגבש תוכנית הבראה אמיתית איכותית".

משרד התרבות מצדו, פירסם נוסח מתומצת של עמדתו בו נכתב בין השאר כי "לצערנו הרב, התזמורת לא עמדה ביעדי תוכנית ההבראה כפי שהתחייבה בפני החשב הכללי והמשרד בסעיפים הבאים: עמידה ביעדי גיוס תרומות, מספר מינויים ותשלום החזרי ההלוואה כפי שהתחייבו". משרד התרבות והספורט, נאמר עוד בהודעה, "לא יפעל בניגוד לחוקי התקשי"ר ובניגוד להמלצת החשב המלווה — על התזמורת לעמוד ביעדי תוכנית ההבראה משום שכספי ציבור אינם הפקר".

המנצח אריאל צוקרמן, שמכהן כאמור כמנהל האמנותי החדש של התזמורת, אמר ל"הארץ" כי אינו מעלה בדעתו שהתזמורת הקאמרית הישראלית תיסגר. צוקרמן אמר כי המשך הפעילות הוא מימוש המומנטום המוזיקלי החיובי שהתזמורת מצויה עכשיו בעיצומו. ולהערכתו, היו"ר החדש של ההנהלה הציבורית, איתן אור, ישכיל להציג לבית המשפט את כל הנדרש להבטחת הבסיס החומרי של קיום הקונצרטים — לשם קבלת צו הקפאת הליכים קבוע.

עוד ציין צוקרמן כי השבוע סגר הוא עצמו שבע התקשרויות חדשות של התזמורת, לקונצרטים מחוץ לתוכנית המנויים, לרבות הופעה בפסטיבל פליציה בלומנטל והופעה בפסטיבל בכפר בלום.

גורמים המעורים במצב בתזמורת הזכירו בנוסף, כי יתכן שקונצרט פתיחת העונה, שהיה אמור להתקיים ב–14 באוקטובר, יידחה לתחילת נובמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ