בית המשפט קבע: לא לעכב העברת כספים לתזמורת הקאמרית הישראלית

בכך נדחתה בקשת משרד התרבות ומשרד האוצר לעכב העברת 1.1 מיליון שקל לתזמורת הקאמרית הישראלית. התזמורת שרויה במשבר כספי קשה

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, איריס עבודי־לושי, דחתה היום (26.10) את בקשת משרד התרבות ומשרד האוצר לעכב העברת 1.1 מיליון שקל לתזמורת הקאמרית הישראלית. התזמורת שרויה במשבר כספי קשה ופתיחת עונת הקונצרטים החדשה שלה נדחתה לנובמבר. עצם קיומה של העונה החדשה והמשך קיומה של התזמורת מותנים בקבלת הסכום האמור. כזכור, פסקה השופטת בדיון בשבוע שעבר (18.10) כי על המדינה להעביר לתזמורת את הסכום שמדובר בו, 1.1 מיליון שקל, כהשלמת התמיכה הממשלתית בה לשנת 2015. כנגד טענת באי כוח המדינה שהתייחסו בספקנות רבה לאפשרות התאוששותה הכלכלית של התזמורת, קיבלה אז השופטת את הערכתו של הנאמן שמינתה. לפי הערכה זו, לתוכנית הבראה חדשה (לרבות הגדלת מספר ההופעות) יש סיכוי ממשי להציל את התזמורת.

את הבקשה הנגדית, לעכב את העברת 1.1 מיליון השקל, שהוגשה ביום חמישי (22.10), נימקו נציגי המדינה בכך שבדעתם לשקול, בתוך 14 יום, אם להגיש ערעור לבית המשפט העליון. אם ההקצבה תועבר, כתבו, אזי גם במקרה שהערעור יתקבל לא תוכל התזמורת מן הסתם להחזיר את הכספים למדינה ובכך ייהפך הערעור לדיון תיאורטי בלבד. כנגד טענה זו הדגיש הנאמן שמינה בית המשפט, רואה החשבון בועז גזית, כי עיכוב העברת הכספים הוא למעשה סגירת התזמורת, מפני שלוח הזמנים המאפשר את חידוש העונה קצר מאוד. "אי הפעלת התזמורת מיד היא מסמר אחרון בארונה", כתב גזית לבית המשפט. השופטת, כאמור, החליטה שלא להיענות לבקשת הדחייה והשאירה על כנה את הוראתה להעביר מיד את הסכום לתזמורת. בהחלטה כתבה, בין השאר, כי כל יום שעובר ללא הפעלת התזמורת "מנציח את המעגל השוטה" שבו נתונים הצדדים, ולבסוף יימנע (מעצם העיכוב) הסכם על תוכנית הבראה — גם אם הצדדים עדיין ירצו בו.

התזמורת הקאמרית הישראלית. תוכנית הבראה

התזמורת ונציגי משרדי הממשלה המעורבים (משרד התרבות ומשרד האוצר) קיימו היום פגישה בירושלים כדי לדון בהצעות להבראתה של התזמורת. פגישה זו התקיימה בהוראת בית המשפט. בהודעה שפירסמה נציגת התזמורת לאחר הישיבה נאמר כי השיחה הסתיימה בלי כל הסכמה, וכי נציגי הממשלה אמרו (אף שהחלטת השופטת כבר היתה ידועה להם) כי אין בדעתם להעביר את הכסף לתזמורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ