מנהלה המוזיקלי של הסימפונית ראשל"צ מוכן לעבוד בחינם בשל מצב התזמורת

"אני מקדיש עצמי להישרדות התזמורת הנפלאה", כתב ג'יימס ג'אד להנהלת התזמורת ולנגניה. מנכ"ל התזמורת ויתר על רבע משכרו

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
חגי חיטרון

מנהלה המוזיקלי של התזמורת הסימפונית ראשון לציון, ג'יימס ג'אד, כתב במכתב גלוי ששיגר אל ההנהלה הציבורית של התזמורת, אל מנכ"לה ואל נגניה, כי הוא המום נוכח מה שנודע לו על מצבה של התזמורת: תמיכה ממשלתית לא מספיקה, ירידה במספר ההופעות עם האופרה הישראלית, משכורות שלא עודכנו זה שנים וקשיים בהשגת תרומות. כל אלה מסכנים, לדבריו, את עצם קיומה של התזמורת ואת פרנסתם של נגניה המסורים.

ברגע קריטי זה, סיכם ג'אד, "אני מקדיש עצמי להישרדותה של התזמורת הנפלאה שלנו, מוותר על שכרי וממשיך עם זאת למלא כל המתחייב מהתפקיד" (ניצוח וניהול מוזיקלי). ג'אד שלח את המכתב ממקום מושבו בארצות הברית.

ג'יימס ג'אד מנצח
ג'יימס ג'אדצילום: אילן ספירא

בתגובה מסר מנכ"ל התזמורת, אריאל כהן, כי גם הוא עצמו תורם את חלקו, ויוותר על כ–25% משכרו. כהן הוא פסנתרן ותיק ואיש חינוך, ועונת 2015–2016 היא עונתו השלישית בתזמורת. לדבריו, אין זה נכון כי התזמורת שרויה במשבר קשה, אך נכון ש"עליה לאזן את תקציבה". השנה השוטפת אכן הסתיימה בגירעון תקציבי, "גירעון שהיה יכול להיות גדול יותר אילולא ננקטו צעדי התייעלות. עכשיו יש לדאוג שהעונה החדשה לא תהיה גירעונית". התזמורת, הדגיש כהן, ממשיכה לפעול כרגיל, עיריית ראשון לציון ממשיכה לתמוך בה כתמיד, וכך גם משרד התרבות. עוד ציין כי בשנתיים האחרונות השיגה התזמורת גידול ניכר בהכנסות ממכירת כרטיסים לקונצרטים שלה.

כהן נמנע מלדון בחיסכון שיושג בסעיף עלות העסקתו של המנהל המוזיקלי ג'אד, לאחר שוויתר בהתנדבות על שכרו. גורמים מעורים בנושא העירו כי עלות העסקתו של ג'אד מורכבת, במידה משמעותית, גם מההוצאות על טיסותיו ועל איכסונו במלון בתקופות שבהן הוא שוהה בארץ.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ