בית המשפט העליון פסק לטובת הקאמרית הישראלית

כמו השופטת המחוזית לפניה, דחתה גם השופטת דפנה ברק־ארז את בקשת משרדי התרבות והאוצר לעכב העברת 1.1 מיליון שקל לתזמורת, וקבעה כי עיכוב פירושו פירוק התזמורת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שופטת בית המשפט העליון, דפנה ברק־ארז, דחתה בהחלטה ביום שישי (30.10) בקשה של המדינה לעכב ביצוע העברת כספים לתזמורת הקאמרית הישראלית. המדינה חויבה להעביר לתזמורת סכום של 1.1 מיליון שקל מכוח החלטה של שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, איריס עבודי־לושי, לפני שבועיים.

התזמורת הקאמרית הישראלית, שהיתה בשעתה חלוצת התזמורות הקאמריות המקצועית בארץ (כאשר ייסד אותה גארי ברתיני לפני 50 שנה), עברה בשנים האחרונות משברים כספיים ואמנותיים ועם זאת הראתה בקונצרטים בסיום העונה הקודמת — תחת ידו של מנהלה המוזיקלי החדש, המנצח אריאל צוקרמןאת רמתה הגבוהה.

הפגנה למען הקאמרית הישראלית בעת הדיון בבית המשפט במחוזי, ב-8 לאוקטובר השנהצילום: תומר אפלבאום

נציגי המדינה (משרד התרבות ומשרד האוצר) פנו לבית המשפט העליון בבקשה לעכב את העברת הכספים לתזמורת (סכום שמשלים את תקציב התמיכה הממשלתית בה לשנת 2015). עיקר נימוקם: לתוכנית ההבראה הכלכלית שהציגה התזמורת אין סיכויי היתכנות ולכן הכסף שיועבר לה יירד לטמיון.

השופטת ברק־ארז הסכימה, כמו השופטת עבודי־לושי, לטענת התזמורת כי עצם גיבושה של תוכנית הבראה בעלת היתכנות מותנה בקבלת הסכום האמור, כך שהתזמורת תשרוד ותוכל לפתוח את עונת הקונצרטים החדשה. השופטת ברק ארז כתבה בהחלטתה כי היא מקבלת את הטענה שעיכוב העברת הכסף פירושו פירוק התזמורת.

המנהל האמנותי אריאל צוקרמן עם התזמורת הקאמרית הישראלית. דרך חדשהצילום: מקסים ריידר

"הסכום שבו עסקינן" כתבה השופטת, "אינו זעום, אבל דומה שאין זה אחד מאותם מקרים שיש להם השלכות משמעותיות על הקופה הציבורית". כנגד זאת, המשיכה, מצדה של התזמורת "מדובר בסכום חיוני קריטי לעצם קיומה". השופטת חייבה את המדינה גם בהוצאות, בסך 7,500 שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ