לוח קונצרטים: 4.11 עד 10.11

חגי חיטרון
"נישואי פיגארו" בביצוע בית האופרה הלאומי של וילנה
חגי חיטרון

"נישואי פיגארו". בית האופרה הלאומי של וילנה (מבקר בארץ כאורח האופרה הישראלית, במלוא צוותו) מעלה את יצירת המופת של מוצרט בגרסתו של הבמאי הספרדי אמיליו סאחי. הערב ומחר, וגם במוצאי שבת, ביום ראשון וביום שלישי, בכל אלה ב-20:00, וכמו כן ביום שישי ב-13:00, במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

התזמורת הקאמרית הישראלית. אירוע בעל נופך דרמטי: התזמורת תפתח את העונה — לאחר שבית המשפט העליון פסק לטובתה, במחלוקת על העברת כספי התמיכה הממשלתית — תחת שרביטו של מנהלה המוזיקלי החדש, המנצח אריאל צוקרמן. סולן: הפסנתרן אמיר כץ (שבסיסו בגרמניה). בתוכנית: הקונצ'רטו מס' 2 של שופן, הסימפוניה השביעית של בטהובן ו"שאלה בלי מענה" של צ'רלס אייבס. ביום רביעי הבא (11.11) וביום חמישי (12.11) במוזיאון תל אביב.

פסנתר פלוס. במין פסטיבל פסנתר קצר מטעם עמותת ארתור רובינשטיין יתקיימו שלושה קונצרטים בהשתתפות שני זוכים לשעבר בתחרות הבינלאומית ע"ש רובינשטיין — הפסנתרנית צ'ינג יון הו והפסנתרן איגור צ'טוייב, ובהשתתפות קשתנים מעולים. מחר: יצירות מאת שוברט וראוול (פסנתר סולו), וגם שלישיית "הארכידוכס" של בטהובן (צ'טוייב עם הכנר סרגיי אוסטרובסקי ועם הכנר צבי פלסר); ביום שישי ב-11:30: "תמונות בתערוכה" מאת מוסורגסקי (צ'טוייב), הקונצ'רטו מס' 1 של שופן (צ'ינג, עם הרכב קאמרי במקום תזמורת); במוצאי שבת: סונטה של מוצרט (אוסטרובסקי וצ'ינג), וגם השלישייה הנערצת של שוסטקוביץ' (צ'טוייב, אוסטרובסקי, פלסר), וכמו כן ברהמס — "ואלסים על שירי אהבה", עם "זמרי קולגיום" בניצוח ישי שטקלר ועם שני הפסנתרנים. הכל באולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בתל אביב.

עוגב בבוקר. יובל רבין ישוחח על אמנותם של קומפוזיטורים בארוקיים צפון-גרמניים ויבצע מיצירותיהם (לרבות באך). ביום שישי ב-10:15 בעוגב נעים הצליל של אודיטוריום הכט באוניברסיטת חיפה.

התזמורת הסימפונית חיפה. מנצח: בנימין יוסופוב. סולנית אורחת: נגנית הוויולה אנה סרובה, בקונצ'רטו מאת יוסופוב. עוד בתוכנית: הסימפוניה מס' 3 של בטהובן. ביום ראשון וביום שני באודיטוריום חיפה, ביום שלישי בהיכל התרבות של אשקלון.

על ההר. האמנים הם נגן הקלרינט עלי אבן ורביעית היידן הישראלית (כנר ראשון: אייל קלס). התוכנית מושכת במיוחד ובה רביעיית "הקווינטות" של היידן וחמישיית הקלרינט של ברהמס. ביום ראשון ב-20:00 באוניברסיטה המורמונית בירושלים.

"ראשונים" בצוותא. בשחרית הפעם שתי יצירות מופת: אל חברי רביעית כלי הקשת "הראשונים" (הכנר הראשון הוא ירון פרנסקי ולצדו עירית לבנה, רז כהן ודותן נטל) תצטרף הוויולנית שולי ווטרמן בחמישייה ק' 516 הנשגבת מאת מוצרט. עוד בקונצרט: רביעיית "רזומובסקי" מס' 2 מאת בטהובן. בשבת ב-11:11 במועדון צוותא בתל אביב.

"ישרא וישמע". את הקנטטה עטורת השבחים שחיבר חיים פרמונט למלים שכתבה מיריק שניר יבצעו מקהלת "מורן" ואנסמבל סולני תל אביב. הערב באולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בתל אביב.

התזמורת הקאמרית היהודית החדשה, דרזדן. האנסמבל האורח מגרמניה מונה 23 קשתנים (רובם לא יהודים), בניצוח מייקל הרשל, ומתמחה בעיקר בביצוע יצירות של מלחינים יהודים שהוחרמו בתקופת השלטון הנאצי. בקונצרט בארץ הם ינגנו יצירות מאת זמלינסקי, מיקלוש רוזה, מנדלסון (קונצ'רטו לכינור ברה־מינור, שאינו מבוצע רבות, הסולן הוא סרגיי אוסטרובסקי) וקורנגולד. ביום שלישי ב-20:00 במרכז "משכנות שאננים" בירושלים.

שני פסנתרנים. אוקסנה יבלונסקאיה ויורי לוגצ'וב ינגנו יחד ולחוד. היצירות הן מאת מוצרט, שוברט, שופן וראוול. מחר ב-20:00 במרכז ע"ש בלומנטל בתל אביב.

אנסמבל "מיתר". חברי האנסמבל, המתמחה בדרך כל במוזיקה בת זמננו, מגישים הפעם תוכנית מעורבת ובה שתי יצירות מאת שומאן ("סיפורי אגדה" ו"קטעי פנטזיה, לצ'לו ופסנתר), ו"הרביעייה לאחרית הימים" של אוליביה מסיאן (אמצע המאה ה-20). משתתפים: הפסנתרן עמית דולברג, הקלרניטן גלעד הראל, הצ'לן יוני גוטליבוביץ' והכנר משה אהרונוב. בשבת ב-11:00 במוזיאון טיקוטין בחיפה.

"בטהובן ההרואי". פתיחת סדרה חדשה של "קלאסיקה בממד אישי" בעריכת אסתרית בלצן, בהגשתה והפעם גם בנגינתה כפסנתרנית סולנית עם תזמורת סינפונייטה בניצוח דורון סלומון. היצירות: קונצ'רטו "הקיסר" והסימפוניה השביעית, של בטהובן. ביום שישי ב-10:00 במוזיאון תל אביב, ביום ראשון באולם הנרי קראון בירושלים וביום שלישי באולם רפפורט בחיפה.

באך, כינור. האמן האורח סמי שטלהאמר, כנר בכיר בשוודיה, מופיע ברסיטל (שלישי, מבין שלושה) שבו הוא מבצע את כל היצירות לכינור סולו של באך. הערב ב-20:00 במרכז ע"ש בלומנטל בתל אביב.

"הטנור". סרט מבוים, מבוסס על סיפור אמיתי: פרשת מחלתו (סרטן) של זמר טנור קוריאני שניבאו לו גדולות, הניתוח שעבר, הפגיעה במיתרי הקול, ולבסוף התאוששותו בעזרת מנתח יפני. הסרט יוקרן ממחר בסינמטק תל אביב ובאולמות קולנוע נוספים בארץ.

התזמורת הסימפונית רמת גן. מנצח: אלכס וסרמן. סולנית: הפסנתרנית דוראל גולן בקונצ'רטו מס' 1 של צייקובסקי. עוד באירוע: הסימפוניה "הקלאסית" של פרוקופייב, ועוד. ביום שלישי בתיאטרון היהלום ברמת גן.

תגובות