מת המנצח האוסטרי ניקולאוס הרנונקור

הרנונקור, בן 86 במותו, היה ממובילי הגישה האותנטית, הדוגלת בביצוע מוזיקה בכלים תקופתיים

גל אפלרויט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניקולאוס הרנונקור
גל אפלרויט

המנצח האוסטרי ניקולאוס הרנונקור מת בשבת והוא בן 86. הרנונקור היה ממובילי הגישה האותנטית, הדוגלת בביצוע מוזיקה בכלים תקופתיים, ובניסיון לשחזר את צורת הביצוע של יצירות שנכתבו בעיקר בתקופת הבארוק והקלאסיקה.

הוא למד מוזיקה בגראץ שבאוסטריה, שם גדל, והצטרף לתזמורת הסימפונית של וינה בתחילת שנות החמישים של המאה הקודמת. הוא ניגן תחת שרביטם של הרברט פון קראיאן, ברונו ואלטר ואוטו קלמפרר והחל לגלות עניין במורשת ואמנות בשלב מוקדם בקריירה שלו. אחרי מבצע הצלה לכלים עתיקים מחנויות יד שנייה החל ללמוד את אופי הנגינה עליהם ובסופו של דבר הקים עם המנצח גוסטב לאונהארט את אנסמבל "קונסנטוס מוזיקוס וינה". יחד אתם הקליט הרנונקור את כל הקנטטות של י.ס.באך, פרויקט שערך כמעט עשרים שנה, ויצא על גבי תקליטים של חברת טלדק. ביצועיו זכו לתשבחות אך גם עוררו תגובות נגד מצד אלו שלא הורגלו לצליל המיוחד של הכלים התקופתיים, ולאופן הביצוע המאופק יותר של יצירות הענק שביצע.

אף שהתמחה בניצוח על יצירות מתקופת הבארוק, הרנונקור הרחיב את הרפרטואר שלו בשני העשורים האחרונים והחל לבצע אופרטות וינאיות, אך גם אופרות רציניות יותר, כמו האופרות של מוצרט לדוגמה. הוא הקליט את כל הסימפוניות של בטהובן בכלים תקופתיים ובכך הרחיב את גבולות האותנטיקה מעבר לתקופת הבארוק והקלאסיקה אל תוך המאה ה-19, ואף נגע ברומנטיקה המאוחרת עם ההקלטה שלו של הסימפוניה התשיעית של ברוקנר. אחת ההקלטות האחרונות שלו, ואחת המיוחדות שבהן, היא האינטרפרטציה שלו לאופרה "פורגי ובס" של גרשווין שהוקלטה ב-2009.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ