קונצרט |

מי אתם, האנשים שהולכים ל"פילהרמונית בג'ינס"?

דאחקות רכות של המנחים עירית לינור וקובי אריאלי עם המנצח מייקל שטרן ועם הכנר ג'ושוע בל, ב"פילהרמונית בג'ינס". ומבט אל חגיגות הפילהרמונית בדצמבר

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימן: עירית לינור, קובי אריאלי, הכנר ג'ושוע בל והמנצח מייקל שטרן, בפילהרמונית בג'ינס
חגי חיטרון

עירית לינור שרה בסדר פלוס, קובי אריאלי שר טוב פלוס — אלו הממצאים העיקריים מהופעתם של השניים כמנחי קונצרט בסדרת "פילהרמונית בג'ינס". השניים, לסירוגין, זימרו קצת "או סולה מיו" (בעברית, בהתייחסות לאירוע עצמו בהומור רך, כולל חריזת "הערב" עם מירי רגב"). הישגם של השניים אינו בטל: אם מישהו מהנוכחים או הנוכחות חשב שהוא שר יותר טוב, שישאל את עצמו אם היה מעז בכלל לפצוח רינה מול כ–5000 אוזניים ובנוכחות מוזיקאים מקצועיים.

אבל השאלה החשובה באמת בקשר ל"פילהרמונית בג'ינס" אינה מוזיקלית כי אם סוציולוגית: מעניין היה לדעת "לעומק" מי הוא הקהל של הסדרה. מדובר, ככל שעיניי למדו, בצעירים למדי (ארבעים פלוס, חמישים פלוס), שמוכנים לצרוך מוזיקה קלאסית אך אולי רק במנות קטנות. כמה מהם הולכים גם לקונצרטים רגילים, לרבות חוץ־פילהרמוניים? כמה מהם יאכלסו בעוד 15 שנה את שורות הקהל הרגיל של הפילהרמונית? כמה מהם הרגישו לאחר הקונצרט, כאשר יצאו אל האכסדרה — שבה להקה (בניצוח זיו בן) ניגנה מוזיקה לריקודים — כי הנה הם שוב באלמנט שלהם?

ולמוזיקה: הכנר ג'ושוע בל ניגן את "סימפוניה הספרדית" של לאלו בווירטואוזיות המצופה ובטעם. צליל: ממושבי בגוש ב', קרוב ודי במרכז, הצליל של בל לא התקבל כמתנוסס בראש צמרת המתיקות שהפיקו כנרי צמרת בהיכל התרבות, לדורותיהם, כך ב"לאלו" וכך בהדרן המה־זה סאכאריני (מאת מלחין ששמו פונסה, כמדומני). עוד היתה באירוע שיחונת מזורזת של המנחים עם המנצח מייקל שטרן (בנו של אייזק, יליד 1959), ועם בל, שכללה כמובן נגיעה בעובדה שג'ושוע מנגן בסטראדיווריוס שהיה של ברוניסלב הוברמן, נגנב ממנו ב–1936 ונעלם, ונגאל רק לאחר 50 שנה.

מבט אל סוף השנה בפילהרמונית: דן יקיר הסב את תשומת לבי לעובדה שהתוכניות לדצמבר הקרוב (חגיגות ה–80) ולעונה הבאה זמינות כבר באינטרנט, אם כי לא באתר הפילהרמונית. הנה אחדים מצימוקיהן: בדצמבר נוחתים תשעה (9!) קונצרטים, מהם שניים קאמריים. בין המופיעים: המנצח ריקרדו מוטי, הפסנתרנים מאריי פראיה, יבגני קיסין, יפים ברונפמן, להב שני, יוג'ה ואנג. הכנר פנחס צוקרמן. יצירה ישראלית: אהרן חרל"פ. בפתיחת העונה הבאה (2016-17) יבוצע המגניפיקט של באך, בסיומה — "טורנדוט". ביניהם, בין השאר: ביקור בכורה של הפסנתרן הבריטי הנפלא פול לואיס (הלוואי שיהיה גם רסיטל שלו), הקנטטה "אלכסנדר נייבסקי" של פרוקופייב בניצוח טמירקנוב, "נישואי פיגארו" בניצוח דן אטינגר.

"פילהרמונית בג'ינס". מנצח: מייקל שטרן. כנר סולן: ג'ושוע בל. פסנתר (ליווי זמרת המנחים): ישראל קסטוריאנו. היכל התרבות בתל אביב, 2.6

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ