לוח קונצרטים: 7.9 עד 13.9

חגי חיטרון
התזמורת הקאמרית הישראלית
חגי חיטרון

בשקירובה תנגן. נמשך הפסטיבל הבינלאומי למוזיקה קאמרית בירושלים שיזמה ומנהלת הפסנתרנית אלנה בשקירובה. משתתפים: נגנים וזמרים מצטיינים מאירופה. הפסטיבל יימשך עד מוצאי שבת, הכל באולם ימק"א בירושלים. להלן איזכור צימוקים אחדים (יצירות פופולריות יחסית) מתוך אחדים מן הקונצרטים: בקונצרט הערב, ב–19:30, יישמעו בין השאר טריו מאת מוצרט והטריו המכונה "הצועני" של היידן; בדומה, מחר ב–19:30, טריו הקרן של ברהמס, הסונטה "ארפג'ונה" של שוברט (עיבוד לחליל), החמישייה לפסנתר וכלי נשיפה של בטהובן ועוד; ביום שישי ב–21:00, מחזור הלידר "שירת הברבור" של שוברט מפי הזמר מתיאס גרנה; בשבת ב–11:30, אנדרש שיף ינגן סונטות עם רעייתו הכנרת יוקו שיקאווה (הוא לבדו יבצע גם פרטיטה מאת באך); בסיום במוצאי שבת, ב–20:15, יבוצעו בין השאר הטריו האהוב של מנדלסון וחמישיית הפסנתר של דבוז'ק.

המיסה הגדולה של באך. היצירה האלמותית מתייצבת כאתגר פתיחת העונה החדשה של התזמורת הקאמרית הישראלית, בניצוחו של מנהלה המוזיקלי אריאל צוקרמן ובהשתתפות מקהלת האקדמיה בירושלים והזמרים הסולנים קלייר מגנאג'י, אביטל דרי וריימונד נולטה. ביום שלישי במוזיאון תל אביב.

הסימפונית ראשון לציון. ג'יימס ג'אד, מנהלה המוזיקלי של התזמורת (המנהל הכללי הוא אריאל כהן) מנצח על קונצרט פתיחת העונה, הסולנים הם חבר התזמורת אלכסנדר גורפינקל ובניו התאומים דניאל ומיכאל, שיבצעו את "פסיפס" לשלושה קלרינטים ותזמורת מאת שלמה גרוניך. עוד באירוע, הסימפוניה "מן העולם החדש" של דבוז'ק. הערב (7.9) בהיכל התרבות של רחובות, מחר וגם במוצאי שבת (ב-21:00) בהיכל התרבות של ראשל"צ, ביום ראשון ב-20:00 במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

הסימפונית ירושלים. פרדריק שאזלן, מנהלה המוזיקלי של התזמורת (מנהלה הכללי הוא יאיר שטרן) מנצח על קונצרט פתיחת העונה, הכנר אסי מתתיאס יהיה הסולן בקונצ'רטו "הטורקי" של מוצרט. עוד בתוכנית, "השיר על הארץ" של מאהלר עם זמרת אורחת מרוסיה וזמר אורח מחבל הבאסקים בספרד וגם "חורים בזמן" מאת המלחין הצעיר דניאל מרקוביץ', יצירה שחיבר לזכרה של שירה בנקי שנרצחה במצעד הגאווה בירושלים אשתקד. מחר ב–20:00 באולם הנרי קראון בבירה.

הפילהרמונית הצעירה. מנצח צבי כרמלי. תוכנית: מוצרט (דיוורטימנטו), גרשווין (הסוויטה "פורגי ובס" בעיבוד לארבע מרימבות), הסימפוניה החמישית של בטהובן. במוצאי שבת ב–21:00 במרכז "אלמא" זכרון יעקב.

תזמורת סינפונייטה. מנצח: משה זורמן. היצירות: "למדבר" מאת זורמן (בכורה) ו"דיוקן אמי" — שירים מאת המלחין והזמר אריאל הורוביץ (בנה של נעמי שמר). זמרת סולנית: כרמי שימרון. ביום שישי ב–12:00 במשכן לאמנויות הבמה בבאר שבע.

"אוקטופוס", אבני, קפקא. אל ההרכב המיוחד "אוקטופוס", שבו ארבעה פסנתרנים (ברט ברמן ומאיר ויזל הוותיקים והצעירים יפעת זיידל ותבור גוכמן) מצטרף נגן העוּד תייסיר אליאס לביצוע יצירה חדשה של צבי אבני ושמה "הגלגול". כותב אבני על יצירתו: "כאשר ביקש ממני מאיר ויזל לכתוב יצירה לארבעה פסנתרנים עם נגן עוד תהיתי איך יוכל הכלי האינטימי להתמודד עם ארבעה פסנתרנים. אלא שבמקרה קראתי אז את 'הגלגול' של קפקא ועלה בדעתי קשר פסיכולוגי מוזיקלי: הצבת הכלי האינטימי כמייצג את גרגור סמסא, הצעיר שמתעורר ורואה שהפך לחרק רב־רגליים, והצבת הפסנתרנים כבני המשפחה שלו. עם זאת, אין זו יצירה תוכניתית בעלת רצף עלילתי אלא שורת מפגשים, לפעמים מתוך ניסיון להבנה הדדית ולפעמים תוך ויכוחים. במקביל לסיפור, המוזיקה דועכת והולכת עם דעיכתו של גרגור, על רקע ביטויי התהייה של בני המשפחה". עוד בקונצרט: עיבודים ליצירות מאת באך, ברהמס וליסט וקריאה ממכתבי ברהמס בפי אלכס אנסקי. במוצאי שבת במוזיאון תל אביב.

שניים בצוותא. שני פסנתרנים צעירים, אלמוג סגל ומוטי פנג־בנטוב, תלמידיו של תומר לב, ינגנו (איש בתורו) מיצירות היידן, שוברט, מנדלסון ורחמנינוב. בשבת, 11:11, במועדון צוותא בתל אביב.

שלושה בשני מקומות. החלילן נועם בוכמן האבובן דמיטרי מלכין והפסנתרנית פזית גל מגישים זר יצירות, ממוצרט עד סמואל בארבר. בשבת ב–10:00 בעין השופט, ביום ראשון ב–20:00 באוניברסיטה המורמונית בירושלים.

כינור ופסנתר בחיפה. אדריאן יוסטוס ואריאל הלוי ינגנו לחוד וגם יחדיו. היצירות: מאת באך, ברהמס, דבוז'ק, פגניני. בשבת ב–11:00 במוזיאון טיקוטין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות