המלצות קלאסיות: 29.9 עד 6.10

אמיר מנדל
ג'ורג' גרשווין
אמיר מנדל

חגיגת גרשווין – אסתרית בלצן עם התזמורת הסימפונית ראשון לציון / המשכן לאמנויות הבמה, תל אביב, שישי, 30.9, 10:30 ו-14:00

ד"ר אסתרית בלצן חוגגת חצי יובל לסדרה "קלאסיקה במימד אישי", קונצרטים שמשלבים שיחה, נרטיב ותקשורת עם הקהל. זו סדרה שהצלחתה איתגרה את המסגרות ואת התפישות הרווחות על קונצרט, ועל האזנה למוזיקה קלאסית.

הקונצרט החגיגי נקרא "גרשווין והחלום האמריקאי" והוא יספר כיצד החלום האמריקאי מבטא את עצמו, בדרכים שונות, במוזיקה, וכיצד היא מטמיעה סמלים אמריקאיים. בלצן מגשימה גם חלום אישי כשהיא מנגנת בקונצרט אחד שלוש יצירות ענק אהובות של גרשווין: "Rhapsody in blue", "הקונצ'רטו בפה", ו"אמריקאי בפריז". הצצה לתוכנית אפשר לקבל בקטע יוטיוב מהופעה של בלצן עם הפילהרמונית.

זו הזדמנות טובה גם להיזכר באחת מהקלטות גרשווין המופלאות שנעשו, זו של אלה פיצג'רלד ולואי ארמסטרונג מעניקים ל"פורגי ובס", שנוגעת ישר בליבת היצירה ובלב המאזין.

לולי: פאיתון – לה טאלן ליריק; כריסטוף רוסה / ערוץ מצו, שישי, 30.9, 13:30

למי שהתלהב מביקורו של כריסטוף רוסה בארץ, או למי שהחמיץ את הביקור שזכה, בחלקו, לביקורות נלהבות, הזדמנות לצפות ברוסה מנצח על סולנים ועל הקבוצה שלו, בהקלטה מפסטיבל בון ב–2012. לולי הוא מלחין של יצירות חגיגיות, לחצרות מלכים ואצילים, שיש בהן גם תחכום ועידון האופייניים לבארוק הצרפתי. רוסה והצוות שלו במיטבם ברפרטואר הזה.

היידן: בריאת העולם – סולנים; מקהלת מונטוורדי; סולני הבארוק האנגלים; מנצח ג'ון אליוט גרדינר / קול המוזיקה, "מוזיקה ליום ראשון", ראשון, 2.10, 16:00

זו התוכנית האחרונה בקול המוזיקה בערב ראש השנה לפני שהוא נעלם לתוך איחוד רשתות מסתורי עד בוקר החג. אקורד הסיום הוא חגיגי: "בריאת העולם" של היידן, יצירה מורכבת, שחלק מאוהדיו רואים בה אחת מיצירותיו הבולטות והנפלאות, ואחרים מרגישים שעומס החגיגיות והדרמה בה קצת פוגע בחן האופייני לכתיבה שלו. בכל מקרה, הביצוע הזה עושה ליצירה שירות טוב, והסופרן סילביה מקנר זוהרת בצוות הסולנים.

"אנסמבל" / קול המוזיקה, שלישי, 4.10, 18:05

כדאי להאזין לתוכנית כולה. היא מציגה אמנים ישראלים שמשלבים גוונים, מבנים וסולמות מהמזרח התיכון, עם מבנים, עיבודים ומהלכים "קלאסיים" מורכבים, ליצירת עולם מוזיקלי אישי, מרתק ומרגש. יושמו קטעים מתוך "תהילים" של פרץ אליהו, ואפשר יהיה לשמוע את המלחין מנגן בטאר. כמו כן יהיה ייצוג לאלבום "ואהבתי" של יאיר דלאל, בהשתתפות יאיר דלאל, ליאורה יצחק, דודו טסה, יניב ד'אור, ארז מונק ושני דלאל.

פתיחת חג המוזיקה הישראלית; קונצרטים בחיפה / מוזיאון טיקוטין, רביעי, 5.10 ; 14:00; 16:00

הראשון משישה ימים של חג המוזיקה יהיה יום רביעי, 5 באוקטובר, ויתקיים בחיפה. שני הקונצרטים הראשונים מעוררים סקרנות. הקונצרט שפותח את חג המוזיקה, ב–14:00, מציג יצירות נשכחות של מלחינות ישראליות לצד מוסיקה עכשווית. בתחילתו חמישה שירים מאת ורדינה שלונסקי (1905–1990), שנחשבת למלחינה הישראלית הראשונה. בהמשך, יצירות של ירדנה אלוטין, רמי לוין, שרה פייגין ושרון פרבר, בביצועם של הזמרת רונה ישראל קולת והפסנתרן חגי יודן. קונצרט בנוי היטב שמבטיח לייצר עניין. ב–16:00, "במה מנצחת" — קונצרט ששם דגש על מבצעים צעירים זוכי תחרויות: גוליאן אבו שקארה בדרבוקה וכלי הקשה; סירין אליאס ואלישע קרביץ, בפסנתר; יוני גרמידר בגיטרה; דניאל בן קנז בקלרינט. רשימת היצירות מרשימה: "עור התף לכלי הקשה וסרט מגנטי" מאת אריק שפירא, ו"שמונה תחליפים" לגיטרה סולו מאת אותו מלחין, שהיה קול אישי, מקורי ומרתק במוזיקה הישראלית. יצירה מסקרנת נוספת, "מחווה לדו" לקלרינט סולו, מאת הילת בן קנז. אלה קונצרטים שנועדו למאזינים עם סקרנות, ונכונות להתענג על הרפתקאות חדשות במוזיקה, ולבחון אילו הרפתקאות נמצאות כאן, במגרש המשחקים הקרוב אלינו.

תגובות