המלצות קלאסיות 6.10 עד 12.10

אמיר מנדל
אריק שפירא. יצירה שלו תנוגן בחג המוזיקה הישראלית
אמיר מנדל

באך: קנטטה מס' 106, "אקטוס טרגיקוס" — קונסורט ריצ'רקר בניצוח פיליפ פיירלו / קול המוזיקה, "קשת של צלילים", שישי, 7.10, 19:00

קונסורט ריצ'רקר ומנהלו המוזיקלי פיליפ פיירלו, מקליטים קנטטות של באך בקצב איטי. בין אלבום לאלבום הם לוקחים זמן ומתעמקים ביצירה הבאה. התוצאה, עד כה, היא סדרה די קטנה ובה מבחר קנטטות בביצועים נפלאים. מס' 106, קנטטת האבל "אקטוס טרגיקוס", היא יצירה מוקדמת, מן האהובות והמוקלטות ביותר בין הקנטטות. פיירלו הקליט אותה כבר ב–2004 עם צוות חזק של סולנים: הסופרן קתרין פיוג, הקונטרה־טנור קרלוס מנה, הטנור יאן קובוב וזמר הבאס סטפן מקלאוד. המנצח מאמץ את הגישה של "זמר לקול", כלומר אין מקהלה נפרדת, אלא צוות סולנים, ששרים ביחד גם את תפקידי המקהלה. זו גישה שחותרת לבהירות מרבית של היחסים בין הקולות, בקטעי המקהלה. פיירלו משיג בהירות כזו מבלי לאבד את עוצמת ההבעה של מקהלה, בזכות שילוב הקולות בין הסולנים, וגם בעזרת הצבע הנפלא והאופי הלירי של האנסמבל הכלי. זו היצירה האחרונה והמלהיבה ביותר בשעה מהנה שמוקדשת לבאך.

ברהמס: שלוש הסונטות לפסנתר — פרנסואה־פרדריק גי / ערוץ מצו, שבת, 8.10, 17:30

הפסנתרן פרנסואה־פרדריק גי, זוכה בשנים האחרונות לתשומת לב ולביקורות חיוביות, בעיקר בזכות ביצועיו לסונטות וליצירות קאמריות מאת בטהובן וברהמס. ערוץ מצו משדר קונצרט לא שגרתי, ובו שלוש הסונטות של ברהמס לפסנתר, בזו אחר זו. ההקלטה נעשתה באולם גאבו בפריז במארס השנה, חודשיים אחרי שגי הקליט את אותן סונטות באלבום מוצלח.

סטרווינסקי: פולחן האביב — להקת המחול של מוריס בז'אר / ערוץ מצו, שבת, 8.10, 20:45

אין לי זיקה חזקה למחול ושום יומרה למומחיות. עם זאת, הכוריאוגרפיה שיצר מוריס בז'אר ב–1959 ל"פולחן האביב" מצטרפת למאגר הזיכרונות המיוחדים הקשורים ליצירה זו, אחת המשמעותיות והמרגשות ביותר, לטעמי, במוזיקה בכלל. היא איננה זקוקה, בעצם, לתמיכה ויזואלית, אבל המחול המסוים הזה, מתחבר אליה בדרך שלטעמי יוצרת עוד רובד של ריגוש.

חג המוזיקה הישראלית / מוזיאון תל אביב, שישי, 7.10, 16:00; "אלמא", זכרון יעקב, שני, 10.10, 16:00, 18:00, 20:00

חג המוזיקה הישראלית נמשך, ויש בו, באמת, שפע של הרפתקאות ומגוון אפשרויות לטעמים מוזיקליים שונים. בין כמה וכמה מופעים מעניינים שיתקיימו במוזיאון תל אביב ביום שישי 7.10, בולט הקונצרט של אנסמבל מיתר באולם רקנאטי ב–16:00. אבישי שלום מנצח, והסולנים יהיו תום בן ישי, סופרן, איילת אמוץ־אברמסון, מצו־סופרן, ורועי סרוק, בריטון. שילוב היצירות מרתק: "מסעות אאורידיצ'ה" המיתולוגי מאת אריק שפירא; "ירח" מאת הילת בן קנז; שני שירים לשני זמרים ואנסמבל מאת יונתן רון; "לחץ אוויר" לאנסמבל מוגבר של סיוון כהן־אליאס, וגם "WAVE 2.1" מאת גל פרנקל. יום הסיום ב"אלמא" מלא באטרקציות. קונצרט שכולו מוזיקה קאמרית באולם אלמא הנהדר, ב–16:00, עם שלישיית אפסיונטה ורביעיית כרמל. בין היצירות, שלישיית פסנתר מס' 2 מאת יוסף ברדנשווילי ורביעיית מיתרים מס' 3 מאת ינעם ליף. ב–18:00, בחלל הקיוב, שילוב של מוזיקה לחליל ונבל עם מוזיקה קולית. יבצעו, אנסמבל הסירנות בהדרכת שוש לגיל, ליאור איתן בחליל ויוליה רובינסקי בנבל. שילוב המלחינים מגוון ביותר, וכולל, בין שמות רבים ומעניינים, את יחזקאל בראון לצד פרץ אליהו. ב–20:00, קונצרט סיום חגיגי כולל טקס חלוקת פרסי ראש הממשלה, עם שלוש יצירות מעניינות, נגישות ונוחות לכל אוזן: הקונצ'רטו למנדולינה מאת אבנר דורמן; "קדיש" מאת מרק קופיטמן; "שירי אהבה ויין" של יוסף ברדנשווילי. קרן הדר, סופרן, יניב ד'אור, קונטרה־טנור, יקי ראובן, מנדולינה, צבי פלסר, צ'לו, יהיו הסולנים, עם הקאמרטה הישראלית ירושלים בניצוחו של אבנר בירון.

תגובות