המלצות קלאסיות: 13.10 עד 20.10

אמיר מנדל
פייר בולז
אמיר מנדל

פיטר גארי: פסיון למאה ה–20 — סולנים; מקהלות; אנסמבל סולני תל אביב; מנצח ברק טל / תיאטרון ירושלים, אולם הנרי קראון, שני, 17.10, 20:30

זו בכורה עולמית ליצירה שנכתבה משך שלוש שנים, שכתיבתה הסתיימה לפני כ–40 שנים, והיא לא בוצעה מעולם. פיטר גארי היה ניצול שואה ששרד את מאיידנק ודכאו, רופא, מלחין שלמד בנעוריו אצל ברטוק וקודאי. ביצירה "פסיון למאה ה–20" הוא ניסה לזקק את זיכרונותיו מהשואה, למוזיקה. היצירה דורשת ארבעה סולנים, שתי מקהלות ותזמורת ומכילה טקסטים שנכתבו בחלקם על ידי ילדים שנספו בשואה, ובחלקם, על יד פיטר גארי עצמו. המנצח ברק טל פגש את גארי בקנדה בשנה שעברה, ונרתם לרעיון של ביצוע היצירה לראשונה. נדרשו לכך לוגיסטיקה מסובכת, עבודת הכנה מוזיקלית מורכבת וגיוס תרומות. טל סיפר על הפרויקט בראיון ל"הארץ", סמוך לפתיחת העונה של סולני תל אביב, ואז ביטא תקווה שפיטר גארי בן ה–92 עצמו יבוא לירושלים לביצוע הבכורה. אלא שגארי, שציפה בהתרגשות לאירוע הגדול של חייו, לא הגיע אליו, ונפטר בספטמבר, פחות מחודש לפני הקונצרט. ביצוע הבכורה יהיה איפוא חלק ממפעל הנצחת השואה, וגם אזכרה למלחין עצמו. הנעלם הגדול הוא היצירה עצמה, שכאמור לא בוצעה ואיננו יודעים איך היא נשמעת. לחלק הזה נמתין בסקרנות.

מהלר: סימפוניה מס' 2 — תזמורת פסטיבל לוצרן; קלאודיו אבאדו / ערוץ מצו, שני, 17.10, 21:30

הסימפוניות של מהלר נמצאות במוקד הרפרטואר הסימפוני, כבר שנים רבות. קשה לדרג את מצעד הפופולריות שלהן, אבל היתה תקופה שהשנייה זכתה לתשומת לב עצומה, ויש לה ביצועים מרשימים רבים. קלאודיו אבאדו נמנה עם הפרשנים הבולטים והמעניינים של סימפוניה זו, והקליט אותה כמה פעמים, כולל עם התזמורת הסימפונית שללוצרן שמשתתפת בשידור זה של מצו. זו הקלטה שנעשתה במשך פסטיבל לוצרן ב–2003.

סטיבן איסרליס ודנש וריון מנגנים שומאן, פורה, בלוך, קורטג, בטהובן / ערוץ מצו, שני, 17.10, 23:15

הקלטה מהאולם הגדול של האקדמיה על שם פרנץ ליסט בבודפשט. תוכנית מגוונת ומורכבת, שמתחילה בקטעי הפנטזיה היפים אופוס 73 מאת שומאן, מטיילת דרך הרומנטיקה המאוחרת של פורה והמצלולים המעניינים של קורטג, ומסתיימת בלהיט - הסונטה היפה והמוכרת אופוס 69 של בטהובן. סטיבן איסרליס הוא צ'לן בולט ומצליח שמרבה להקליט, להופיע וללמד. הוא מפיק צליל מעודן, ויוצק לתוכו שפע של גוונים ועוצמות של הבעה רגשית.

"אנסמבל" / קול המוזיקה, שלישי, 18.10, 18:00

שתי הקלטות ייחודיות שמתבססות על מוזיקה עממית־מסורתית יהודית. "קולמוס הנפש" מוגדר כ"מסע מוזיקלי אל הניגון החסידי", סגנונו רב תחומי ומשתתפים חברי אנסמבל האומן ח"י עם אנדרה היידו כפסנתרן ומנהל מוזיקלי, וגם בשירה. החיבור בין המוזיקאים הצעירים של האנסמבל לאנרגיות הייחודיות של היידו יצר מסע מרתק. "ידיד נפש" הוא אלבום ותיק, עם מרב בן־דוד הראל (שירה, כלי נקישה ושיפוני), יאיר הראל (שירה, טאר וכלי נקישה); נימה בן דוד (ויולה דה גמבה) ומישל קלוד (כלי נקישה). הפרויקט המשפחתי הזה הניב עיבודים וביצועים יפים במיוחד לפיוטים ושירי אהבה משירת יהדות ספרד.

סטרווינסקי: "ציפור האש". קטעים מ"פטרושקה". מנצח פייר בולז / קול המוזיקה, "זרקור", רביעי, 19.10, 13:00

לא ברור בדיוק אל מה מופנה הזרקור בסדרת תוכניות "זרקור" השבוע, אבל זו של יום רביעי מציעה שניים מהבלטים שהקנו לסטרווינסקי את תהילתו המוקדמת, בביצועים שמאזנים אנרגיה סוחפת עם צלילות, דיוק וקפדנות מבנית. פייר בולז, מלחין בולט בדור שאחרי סטרווינסקי ומנצח מעמיק, מגיש את "ציפור האש" עם התזמורת הסימפונית של שיקגו, וקטעים מתוך "פטרושקה" עם תזמורת קליבלנד.

תגובות