קאמרטה בפתיחת עונה: "הבריאה" המצוינת להיידן

עם המקהלה הלטווית "אווה סול" הקהל חווה תיאטרון צלילים שמציג את הכאוס, את פריצת האור, את בריאת החיות ואת האידיליה של אדם וחווה לפני שרצו יותר מדי

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תזמורת קאמרטה
חגי חיטרון

שוחחתי לאחר קונצרט זה של תזמורת קאמרטה עם מאזינים שנמנים עם הקהל הקבוע של התזמורת, והתברר שחובבי מוזיקה מושבעים אלה לא הכירו עד כה, משום מה, את האורטוריה "בריאת העולם" של היידן. תגובתם על מה ששמעו שיקפה התרוממות רוח. קינאתי בהם, שהרי זו יצירה שההיכרות הראשונה איתה — בביצוע מוקפד כמו ששמענו — לא יכולה לגרום אלא התפעלות ושמחה.

היה צפוי שהתזמורת, תחת ידו של מייסדה ומנהלה אבנר בירון, תמלא את חלקה ברמה הגבוהה המצופה ממנה — וכך היה. היה צפוי שהמקהלה האורחת מריגה לא תאכזב — וכך היה. בשורה טובה: הזמר האנגלי תומס הובס (בדמות המלאך "אוריאל"), שזו הופעתו הראשונה כאן, שיחרר לחלל האולם טנור זוהר, משוחרר מלחץ, מענג מאוד. מה בכל זאת קצת העיב על ההתרשמות, לפחות כשמדובר באוזניים שכבר חוו את הבריאה של היידן פעמים רבות, בביצועים חיים ומוקלטים? כמה פרטים שיש לקחת בפרופורציה אבל מוצדק להזכירם, בהתייחסות ביקורתית.

זמרת הסופרן גן־יה בן־גור אקסלרוד הפליאה לעשות ב"חטיפה מן ההרמון" של מוצרט לא מזמן, ב"חצרות האבירים" בעכו (עם קאמרטה), כך שהציפיות ממנה היו גבוהות. אלא שהפעם (כמלאך "גבריאל" ואחר כך כ"חווה") היא הצטיירה כאמנית שהגוון העדין של קולה אינו הכי מתאים לאורטוריה מסוימת זו. הדבר בלט כבר בהתחלה, כאשר היא אמורה לפרוץ מיד בקול גדול, אקסטרוברטי, מריע, עם המקהלה.

זמר הבריטון פיטר הרוויי, מיודענו הוותיק (כ"רפאל" ואחר כך כ"אדם") הפגין שוב איך הוא מפיק מקסימום תוצאה מהנכס הווקאלי שלו, לרבות היגוי ברור למופת. עם זאת, בקטעים מסוימים בדואטים וגם באריה "עתה זוהר הרקיע" הוא נשמע לי כחסר משאבי עוצמה נדרשים. אולי נגינה מתחשבת יותר של הכלים (אחריות המנצח כמובן) יכלה לעזור. בהקשר זה: לאורך כל הקונצרט הרגשתי שהתזמורת נשמעת מצוין אבל חזק מדי, וציפיתי ליתר גיווני עוצמה ממנה.

"הבריאה" בביצוע זה תישמע שוב הערב (מוצאי שבת) וגם מחר, בתל אביב, ובהמשך השבוע באשדוד, בירושלים וברחובות.

פתיחת העונה ה–33 של תזמורת קאמרטה. מנצח: אבנר בירון. משתתפים: זמרים סולנים מהארץ ומאנגליה ומקהלת "אווה סול" מלטוויה. קריין: בני הנדל. מוזיאון תל אביב, 28.10

{

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ