המלצות קלאסיות: 10.11 עד 17.11

אמיר מנדל
סיימון ראטל
אמיר מנדל

נינוחות וינאית — קונצרט עם רביעיית כרמל, עינב ירדן (פסנתר) ונעמי שחם (קונטרבס), בהנחיית ד"ר יואל גרינברג / שני, 14.11, 20:00, חיפה; שלישי, 15.11, 20:00, ירושלים; רביעי, 16.11, 20:00, ירושלים (אנגלית); חמישי, 17.11, 20:00, זכרון יעקב; שישי, 18.11, 11:30, תל אביב

הקונצרט הקלאסי נמצא בעידן של התלבטות, וכתוצאה מפתח מגוון של מופעים שונים. בעיקר הוא מחפש פתרון לשאלה, כיצד להאזין ליצירות ארוכות בעולם של קשב קצר. יש הסבורים שצריך פשוט להאזין, ואיכות נגינה משובחת מספיקה כדי ללכוד את תשומת הלב. אחרים משלבים את המוזיקה בדיבור. רביעיית כרמל גיבשה מתכונת משלה לקונצרט מונחה. לצד נגינתם של חברי ההרכב — רחל רינגלשטיין ויונה צור בכינורות, יואל גרינברג בוויולה ותמי ווטרמן בצ'לו — יש גם שיחת רקע והסבר. הכוונה בעיקר להאיר הקשרים שהיו ברורים בתקופתם, ואבדו עם השנים. הוויולן יואל גרינברג מנחה את השיחות, וחברי הרביעייה משתתפים ומדגימים. הקונצרט הראשון מחמישה בעונה הנוכחית, משלב את חמישיית "דג השמך" המקסימה מאת שוברט — להרכב חריג של פסנתר, כינור, ויולה, צ'לו וקונטרבס - עם החמישייה שנכתבה לאותו הרכב על ידי הומל. בין שתי אלה תנוגן השישית בסדרת הסונטות היפות שכתב רוסיני למיתרים. אל רביעיית כרמל מצטרפים נעמי שחם, בקונטרבס, והפסנתרנית המצוינת עינב ירדן.

מרתה ארגריך וחברים מנגנים באך / ערוץ מצו, שישי, 11.11. 15:00; שבת, 12.11, 22:30

הקונצרט הוקלט ב–2013 בפריז וישודר פעמיים בסוף השבוע. הוא חלק ממסורת שמובילה מרתה ארגריך בשנים האחרונות: קונצרטים שמוצגים כהתכנסות של חברים. הפעם, ערב שכולו באך: קונצ'רטי לפסנתר, לשניים, שלושה וארבעה פסנתרים, ובין כל אלה, אלתור על נושאים של באך. ארגריך עצמה משתתפת רק בקונצ'רטו לארבעה פסנתרים, אבל קבוצת הפסנתרנים, ותיקים וצעירים, מרשימה.

רביעיית פראצאק עם רפאל סבר בגראנג' דה מלאיי / ערוץ מצו, שבת, 12.11, 16:15

רביעיית פראצאק בולטת בצליל קטיפתי ובחמימות רגשית. ביוני 2016 הם הוקלטו באולם הקסום שסוויאטוסלב ריכטר טיפח בגראנג' דה מלאיי. התוכנית מצוינת: רביעייה מאופוס 77 של היידן, והרביעייה היפה מס' 2 של ינאצ'ק. אחר כך מצטרף רפאל סבר לנגינת אחת היצירות היפות ברפרטואר הקאמרי, חמישיית הקלרינט של ברהמס.

פזיל סאי מנגן סונטות של מוצרט / קול המוזיקה, "זרקור", ראשון 13.11 עד רביעי 16.11, 13:00

סדרת תוכניות "זרקור" מציגה מבחר מתוך מארז, חדש ממש, ובו הסונטות של מוצרט לפסנתר, עם הפסנתרן פזיל סאי. סאי הוא פסנתרן שמציג לרוב גישה אישית, מקורית, לעיתים מלהיבה, לפעמים מעצבנת, אבל אף פעם לא סתמית או משעממת. הגרסה שלו לסונטות של מוצרט מעוררת סקרנות רבה.

ורדי: רקוויאם — סולנים; מקהלות; התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון; מנצח אנדרס מוסטונן / קול המוזיקה, שני, 14.11, 20:00

התזמורת מתחילה סדרת קונצרטים בהם תבצע את הרקוויאם, יצירה ייחודית ומרגשת של ורדי. ישתתפו סולנים אורחים, מקהלת עמק חפר והמקהלה הלאומית של לטביה. ינצח אנדרס מוסטונן, המנצח האקסצנטרי יליד אסטוניה שמרבה להופיע בישראל. הראשון בסדרת הקונצרטים יתקיים במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב וישודר בשידור ישיר בקול המוזיקה.

סיימון ראטל עם התזמורת הסימפונית של לונדון / ערוץ מצו, רביעי, 16.11, 13:30, 15:00

שני קונצרטים נפלאים. התזמורת הסימפונית של לונדון בניצוח סיימון ראטל בשתי תוכניות מרתקות. בראשונה, קטעי תזמורת של וברן, קטעים מתוך "ווצק" של אלבן ברג עם זמרת הסופרן הנהדרת ברברה הניגן, Mysteries of the Macabre מאת ליגטי ולסיום. "פולחן האביב" של סטרווינסקי. בשנייה, תוכנית צרפתית, ובה "יד לקופרן" ו"דפניס וכלואה" של ראוול, לצד "מטבול" היפה מאת דוטייה וארבעה שירי הינדו של דלאז'.

תגובות