המלצות קלאסיות 17.11 עד 24.11

אמיר מנדל
האנסמבל הקולי הישראלי
אמיר מנדל

ויליאם שייקספיר במוזיקה — האנסמבל הקולי הישראלי, בניצוח יובל בן עוזר / שלישי, 22.11, 20:30, המשכן העירוני למוזיקה ואמנויות, רעננה. חמישי, 24.11, 20:30, מוזיאון תל אביב.

המוזיקה מנהלת סיפור אהבה ממושך עם הטקסטים — המוזיקליים כל כך — של ויליאם שייקספיר. האנסמבל הקולי הישראלי יצר ערב טעימות שמבקש לשקף מוזיקה שכתבו בני דורו של שייקספיר, וגם מלחינים שפעלו ב–400 השנים מאז מותו. הערב כולל מלחינים מתקופת שייקספיר כמו תומס מורלי; מלחינים קלאסיים מהמאה ה–20, כמו ווהן וויליאמס; מלחינים בני זמננו כמו ג'ון ראטר ויאקו מנטיירבי וגם וורד סווינגל ונינו רוטה, מחוץ לעולם הקלאסי המסורתי. חלק מהטקסטים יושמעו בקריאה, והמכלול הצפוי הוא ערב מגוון שמראה כמה גדולים וממושכים הם גלי ההשראה של שייקספיר, ומזמין, כמובן, גם ליהנות מהם.

ארבעה לחנים מאת פיטר קרוטון לשירים של שייקספיר — אוולין טאב, סופרן; פיטר קרוטון, לאוטה / יוטיוב

הטקסטים ומקור ההשראה מגיעים מוויליאם שייקספיר. גם ההרכב מתאים - זמרת וליווי של לאוטה. אבל הלחנים, הגם שקליטים ומלודיים, שייכים לתקופתנו, והם ביטוי מודרני, ויפה, להשראה המתמשכת של שייקספיר. משתתפים שני מורים מבית הספר הגבוה למוזיקה בבזל: המלחין פיטר קרוטון שגם מנגן את הליווי המעודן ורב ההבעה בלאוטה, וזמרת הסופרן הנפלאה אוולין טאב, שמעניקה לכל שיר עושר קולי ועוצמה דרמטית.

מדריגלים מאת צ'יפריאנו דה רורה וארקדלט / קול המוזיקה, "קשת של צלילים" שישי, 18.11. 19:00; שני, 21.11, 22:00

שני מלחיני רנסנס ממוצא פרנקו־פלמי (צרפת/בלגיה כיום), שהתפרסמו בעיקר באיטליה בכתיבת מוזיקה קולית. ארקדלט בלט בעיקר במוזיקה חילונית, מדריגלים. צ'יפריאנו דה רורה כתב מוזיקה דתית וגם חילונית, אם כי עיקר פרסומו על המדריגל החילוני. התוכנית מציעה ביצועים יפים במיוחד של יצירותיהם. דה רורה מוצג בהקלטות של אנסמבל הואלגס, שמצטיין בשילוב קולות ייחודי ומרהיב, וגם של אנסמבל ווזר רנסנס המצוין בניצוח מנפרד קורדס. את המדריגלים של ארקדלט מגישים חברי הקונסורט אוף מיוזיק, בצליל זוהר וצלול.

קונצרטים נבחרים של איחוד השידור האירופי / קול המוזיקה, שני, 21.11, 20:05

אוסף מעניין של הקלטות מעולמות שונים. Clarinet Factory יבצעו "טנגו" ואת "שירת הציפורים". רביעיית קלדר תשמיע את רביעיית "המוות והעלמה" מאת שוברט. אותה רביעייה תבצע גם שתי יצירות מאת המלחין הבריטי המצליח בן זמננו, תומס אדס — ארקדיאנה וחמישיית הפסנתר אופוס 20, עם המלחין בפסנתר. קטעים מתוך הופעה של נגן הגיטרה ארנסט רנגלין משלימים קונצרט רבגוני ומעניין במיוחד.

סיימון ראטל עם התזמורת הסימפונית של לונדון / ערוץ מצו, שני, 21.11, 17:30, 19:00

כבר המלצתי על שני הקונצרטים האלה אבל הם מיוחדים כל כך שראוי להזכיר גם שידור חוזר שלהם. באחד, קטעי תזמורת של וברן, קטעים מתוך "ווצק" של אלבן ברג עם הסופרן ברברה הניגן, Mysteries of the Macabre מאת ליגטי ו"פולחן האביב" של סטרווינסקי. בשני, תוכנית צרפתית, ובה "יד לקופרן" ו"דפניס וכלואה" של ראוול, לצד "מטבול" היפה מאת דוטייה וארבעה שירי הינדו של דלאז'. כל זאת עם הסימפונית של לונדון בניצוח סיימון ראטל.

"הקול האנושי" מאת פולנק ו"טירת כחול הזקן" מאת ברטוק בניצוח אסה־פקה סלונן / ערוץ מצו HD, רביעי, 23.11, 14:05

היתרון הגדול של שידור מוזיקה טלוויזיוני הוא בתחום האופרה. כאן, שתי יצירות חשובות, ושונות, של המאה ה–20, עם מנצח מומחה לתחום זה, אסה־פקה סלונן, וצוות מרשים של סולנים, בהם הסופרן היוצאת דופן ברברה הניגן.

תגובות