המלצות קלאסיות: 1.12 עד 8.12

אמיר מנדל
יוהאן סבסטיאן באך
אמיר מנדל

תזמורת הבארוק ירושלים מבצעת באך ובוקסטהודה / שלישי, 6.12, 20:00, הקונסרבטוריון, תל אביב; חמישי, 8.12, 20:00, ימקא, ירושלים; שבת, 10.12, 11:00, הכנסייה הקתולית מר אליאס, חיפה

הסולנים יהיו טל גנור, סופרן; ענת צ'רני, מצו-סופרן; אביטל דרי, אלט; הלל שרמן, טנור; גיא פלץ, באס. נגנים מאנסמבל פניקס, אותו מנהלת מירנה הרצוג, יצטרפו אל תזמורת הבארוק ירושלים, ודוד שמר ינצח על הקונצרטים. ההרכב הזה יתמודד עם שתי יצירות בארוק גדולות: הקונצ'רטו הברנדנבורגי השישי של באך, ו"ממברה יזו נוסטרי" מאת בוקסטהודה.

תרגום השם, בערך: "אבריו של ישו שלנו". היצירה בנויה משבע קנטטות קצרות, כל אחת מהן מתארת חלק מגופו הצלוב של ישו. בלי אברים אינטימיים - בכל זאת, כנסייה - אם כי קשה להתעלם מהממד הפטישיסטי-ארוטי שמתגנב ליצירה. קשה להתעלם גם מאיכותה של המוזיקה. בוקסטהודה (1637-1707) היה מלחין ונגן נפלא בעוגב. האגדה מספרת שבאך הלך ברגל מאות קילומטרים כדי להאזין לו. עם זאת, הוא מתעלה לרמת כתיבה יוצאת דופן דווקא ביצירה קולית זו, שהיא מורכבת וגם רגשית מאוד, ונוגעת.

היצירה הוקלטה פעמים רבות. בין הביצועים הרבים, יש אלבום מצוין בניצוחו של יוס ון ולדהובן בחברת צ'אנל קלסיקס; הקלטה של צוות פחות ידוע, אבל מצוין, בניצוחו של בנואה האלר, בחברת K617; הקלטה של אנסמבל ה"סיקסטין" בניצוח הארי כריסטופרס במותג הפרטי שלו, "כורו"; ויש אלבום שנחשב כבר לקלאסי, עם ג'ון אליוט גרדינר בחברת ארכיב. אני נהנה מביצועים רבים ושונים. כשנכנסים ליוטיוב אפשר למצוא בקלות הקלטות בניצוחם של רנה יעקובס, ון ולדהובן, גרדינר, טון קופמן וכריסטופרס. הקונצרט של תזמורת הבארוק ירושלים יוצר הזדמנות נדירה להתעמק ביצירה הנהדרת הזו שאיננה מבוצעת הרבה בארץ.

ג'ורדי סוואל מנצח על באך / ערוץ מצו HD, שבת, 3.12, 21:30 ו-23:00

מתברר שלא כל מנויי הכבלים בישראל יכולים לצפות בערוץ ה-HD של מצו. רק אחת החברות משדרת אותו. צר לי, ואני מתנצל על התסכול של כל מי שלא יכול, אבל ממש חבל לא להמליץ על תוכניות מצוינות שמשודרות שם, לטובת אלה שכן יכולים ליהנות מהן. כאן, בהקלטה מהכנסייה היפה בפונפרואה, ג'ורדי סוואל, אחד המוזיקאים הכי מגוונים ומרשימים שיש בכלל, מנצח על תוכנית שכולה באך: שתי סוויטות לתזמורת, על הקונצ'רטו לשני כינורות ועל הקונצ'רטו ברה מינור לצ'מבלו. רפרטואר מוכר אבל יפה להפליא, ואת סוואל תמיד כדאי לשמוע. מייד בתוכנית הבאה ניתן לשמוע, באותו הרכב, ומאותו אתר, עוד באך – את המנחה המוזיקלית. סוואל יגיע לישראל בדצמבר, ויופיע פעם אחת, ב-14.12, בימקא בירושלים, עם תוכנית של יצירות מסקרנות מקטלוניה ומאגן הים התיכון אותה הקליט לאחרונה. זה ביקור מסקרן ומרגש והזדמנות שאסור להחמיץ, לשמוע מקרוב את האיש ואת ההרכב שלו.

אלבן ברג: ווצק – מנצח לייף סגרסטם / קול המוזיקה, "אופרה", שבת, 21:05

בעיה. בעצם, אולי כדאי להקליט את סוואל ממצו HD, ולהיצמד לרדיו. בכל מקרה, למי שחברת הכבלים שלו לא מקדישה את הערוץ הנוסף הזה למוזיקה, יש חלופה טובה. אני לא מכיר את הביצוע. גם שמות המבצעים הראשיים לא אומרים לי הרבה: לייף סגסטרם מנצח על התזמורת והמקהלה של האופרה המלכותית השוודית, קרל יוהן פלקמן הוא הבריטון בתפקיד ווצק וקטרינה דלימן שרה את תפקיד מארי. אבל "ווצק", שבוצעה לראשונה ב-1925, ועדיין נשמעת חדשנית ורעננה, היא לטעמי אחת האופרות הגדולות שנכתבו. כל ביצוע נוסף מסקרן. כל הזדמנות נוספת להאזין לה, מרתקת.

תגובות