המלצות קלאסיות: 15.12 עד 22.12

אמיר מנדל
'דמיטרי שוסטקוביץ
אמיר מנדל

התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור בניצוח אליהו ענבל: מוצרט ושוסטקוביץ' / קול המוזיקה, שידור ישיר מאולם הנרי קראון בירושלים, חמישי, 15.12, 20:30

אליהו ענבל, יליד 1936, הוא מנצח ישראלי עם קריירה בינלאומית מרשימה, ורשימה ארוכה של הקלטות בניצוחו, כמה וכמה מהן נושאות פרסים. הוא משתף בחגיגת יום ההולדת ה–80 שלו גם את התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור, בקונצרט חגיגי ובו שתי יצירות מוכרות ואהובות. תחילה הקונצ'רטו לפסנתר, ק' 459, מאת מוצרט. גם הסולן הוא ישראלי שמטפח קריירה מצליחה בחו"ל — עידו בר־שי. אחר כך תנוגן סימפוניה שענבל הקליט — הסימפוניה החמישית של שוסטקוביץ'. ליושבים באולם הנרי קראון תהיה מן הסתם חגיגה של ממש, וגם השידור הישיר בקול המוזיקה מומלץ.

קונצרט ליל השבת / קול המוזיקה, שישי, 16.12, 20:05

קונצרט ששופע ביצועים מרתקים. גינתר ואנד, שהגרסה שלו לסימפוניה השמינית של בטהובן פותחת את השידור, הוא לא תמיד כוס התה שלי, אבל יש לו אופי ואמירה חזקה ומעניינת. אחריו, ביצוע מעודן ונפלא של ראדו לופו לסונטה ד' 664 מאת שוברט לפסנתר; הסימפוניה החמישית של מאהלר בניצוח קלאודיו אבאדו – אחת ההקלטות הכי מזהירות ליצירה זו – ואז, עוד הקלטה מפוארת, זו של יונה אטלינגר ורביעיית תל אביב לחמישיית הקלרינט של ברהמס. שני סקרצי לפסנתר, ד' 593, מאת שוברט, עם ראדו לופו, יסיימו קונצרט רדיו מהנה במיוחד.

"נישואי פיגרו" בתזמורת הסימפונית חיפה / אודיטוריום חיפה, ראשון, 18.12, שני, 19.12, 20:30

הפקה של האופרה "נישואי פיגרו" מאת מוצרט היא אתגר של ממש. התזמורת הסימפונית חיפה, בשיתוף עם אופרה קאמרה, יעלו את האופרה ב–18 וב–19 בדצמבר. סרגי אלאפונט בא מספרד לנצח על האופרה, ושאר ההפקה נשענת על אמנים מקומיים. דני ארליך הוא הבמאי; הסופרן אלה וסילצבסקי בתפקיד הרוזנת; הסופרן דניאלה סקורקה תשיר את תפקיד סוזנה; הסופרן טל גנור, את התפקיד המתוק של ברברינה. המצו־סופרן שחר לביא תתמודד עם האריות התוססות של הנער כרובינו. בין הגברים, יאיר פולישוק יהיה הרוזן אלמוויווה, ואלכסיי קנוניקוב, פיגרו. יש הרצאת מבוא ב–19:30.

קלאודיו אבאדו מנצח על מוצרט ושוברט בזלצבורג / ערוץ מצו, שלישי, 20.12, 13:30

למי שפנוי באמצע היום, עשוי הקונצרט מפסטיבל זלצבורג של 2012 לספק הנאה רבה, וכמה הפתעות. קלאודיו אבאדו עבר תהליך מעניין בעשור האחרון לחייו, כשהקים את תזמורת מוצרט, שניגנה גם בכלים רגילים וגם בכלים תקופתיים, והטמיע הרבה השפעות של האסכולה ההיסטורית לתוך עבודתו עם תזמורת זו. הביצועים שלו בעשור זה מצטיינים ביותר שקיפות, אינטימיות, צליל פחות עמוס. התזמורת קטנה יותר עם פחות מיתרים וכלי נשיפה מעט בולטים יותר — מעין גרסה מרוככת של התזמורות ה"תקופתיות". יש לאבאדו אלבומים נפלאים מהעידן הזה עם תזמורת מוצרט, בהם סימפוניות של מוצרט והקונצ'רטי שלו לכינור, עם קרמיניולה. כאן הוא ינצח על המיסה בדו מינור, ק' 139, ועל המיסה ד' 950 של שוברט, יצירה שאינה מושמעת הרבה. עם צוות סולנים איכותי, זה קונצרט מעניין במיוחד.

קנטטות של באך עם פיליפ הרווגה / ערוץ מצו, רביעי, 21.12, 15:20

קנטטה של יוהן מיכאל באך (1648–1694), שהיה סוג של בן דוד, וגם אביה של אשתו הראשונה של יוהן סבסטיאן. אחר כך שתי קנטטות של יוהן סבסטיאן באך, כל אלה בניצוחו האלגנטי והמעמיק של פיליפ הרווגה. לסיום, קנטטה מורחבת, "אורטוריית העלייה לשמים", BWV 11, בניצוחה של איזבל סולאר. כמעט שעה וחצי של צלילה לתוך פלאי הבארוק.

תגובות