המלצות קלאסיות: 22.12 עד 29.12

אמיר מנדל
חמישיית תל אביב
אמיר מנדל

חמישיית תל אביב / סבב קונצרטים (שדה ורבורג, 23.12, 20:30; עין השופט, 24.12, 10:30; מוזיאון תל אביב, 26.12, 20:30; אוניברסיטת ת"א, ביה"ס בוכמן־מהטה, 27.12, 16:15; תיאטרון הסטודיו חיפה, 27.12, 21:00). אלבום חדש. קטעי יוטיוב

חמישיית תל אביב היא הרכב מצוין של כלי נשיפה שפעיל זה כשבע שנים, ומצליח לבלוט בסצנת המוזיקה הקאמרית בזכות איכות נגינה גבוהה, וגם רפרטואר מסקרן ומגוון. חברי החמישייה הם רואי אמוץ (חליל), יגאל קמינקא (אבוב), דני ארדמן (קלרינט), איתמר לשם (קרן) ונדב כהן (בסון). בימים אלה הם משיקים אלבום ראשון. הוא כולל טריו־סונטה של באך; חמישייה אופ' 4 מאת בטהובן — יצירה שאינה מנוגנת הרבה; יצירה שארי בן שבתאי חיבר לחמישיית תל אביב, ולקינוח, סוג של טנגו מאת פיאצולה. בדיוק סוג האלבומים ששוברים את השגרה, ושאמהר לרכוש. לכבוד ההשקה הם יוצאים גם לסבב קונצרטים. כל קונצרט יכלול את החמישייה של בטהובן והיצירה של פיאצולה, מתוך האלבום, וגם עיבוד לכלי נשיפה שעשה מרדכי רכטמן לרביעיית מיתרים מאת ורדי. זו תוכנית מבטיחה, בעיקר למי שאוהב את הצליל המיוחד שמפיקה חמישיית כלי נשיפה. זה הרכב של כלי נשיפה ממשפחות שונות, וקוקטייל הצלילים שנוצר מהערבוב הזה הוא צבעוני, מסקרן ומהנה. להיכרות עם החמישייה, הנתיב הפשוט ביותר הוא יוטיוב. קטעים אחדים ניתן למצוא באתר של החמישייה www.tlvwq.com.

דוד גריילסאמר — סונטות של סקרלטי ושל קייג' /אלמא, זכרון יעקב, 29.12, 20:30

זה אחד הפרויקטים המוזיקליים המעניינים של השנים האחרונות. הפסנתרן דוד גריילסאמר , שמכהן גם כמנהל מוזיקלי בתזמורת הקאמרית של ז'נבה, יצר תוכנית בה הוא מנגן, זו לצד זו, סונטות של מלחין הבארוק הייחודי דומניקו סקרלטי, ושל המלחין פורץ הדרך מהמאה ה–20, ג'ון קייג'. סקרלטי כתב לצ'מבלו, ומנוגן לעיתים קרובות בפסנתר. קייג' כתב לפסנתר ממותקן — פסנתר שבין מיתריו פזורים חפצים שמשנים את הצליל והופכים אותו לצבעוני יותר, אבל גם מכני יותר. גריילסאמר ביצע את התוכנית ברסיטלים רבים, והקליט אותה באלבום של חברת סוני. ב–2014, הגדיר "ניו יורק טיימס" את התוכנית כאחד מעשרת האירועים החשובים של השנה. החיבור בין המלודיות השוצפות של סקרלטי לקסם המסתורי של קייג' מרתק בעיקר מפני שהוא מראה עד כמה, למרות השיחה הרווחת על שבר בתולדות המוזיקה, יש בעצם שפה מוזיקלית שמתפתחת בהדרגה, ורצף חווייתי.

התזמורת האנדלוסית ירושלים — שידור חי מאולם הנרי קראון בירושלים / קול המוזיקה, 23.12, 12:00

אמנים רבים ישתתפו בקונצרט של התזמורת האנדלוסית ירושלים: ניזאר אלכאתר — פסנתרן ומעבד; סוניה מסעוד — זמרת; אליהו אביכזר — קאנון; טריו "קול־עוד־תוף" — אסתי קינן־עופרי, ארמונד סבח ואורן פריד. כל אלה בניצוחו של המנהל האמנותי תום כהן. התוכנית תשלב את "זיקרייתי" של מוחמד אל קאסאבג'י עם "אסטוריאס" של אלבניז, "זיכרונות" של אליהו אביכזר ומבחר שירי חג בלדינו ובערבית.

"וספרס" מאת מונטוורדי וקוואלי. השוואה של ביצועים וגרסאות / קול המוזיקה, "קשת של צלילים", 23.12, 19:00, ו-26.12, 22:00

התוכנית מעניינת במיוחד כי היא עוסקת בהשוואות. "תפילות הערבית החגיגיות לבתולה מריה", יצירתו של מונטוורדי מ–1610, שייכת לקבוצה הקטנה של יצירות שטעונות בהשראה יוצאת דופן, ולוקחות את המאזין למסע בעולם אחר. התוכנית משווה בין ביצועים שונים של היצירה — הגרסה בניצוחו של רנה יעקובס וזו השונה ממנה מאוד, בניצוחו של מסאאקי סוזוקי. היא מקבילה גם בין יצירתו של מונטוורדי לזו של תלמידו פרנצ'סקו קוואלי, לאותו טקסט. השוואות כאלה מרתקות ומלמדות.

תגובות