המלצות קלאסיות: 12.1 עד 19.1

אמיר מנדל
רביעיית כרמל
אמיר מנדל

רביעיית כרמל: "מעבר לקשת", עונת 2016–2017. קונצרט מונחה: "דרכי קיצור" / חמישי, 12.1, 20:00, יד הנדיב, זכרון יעקב. שלישי, 17.1, 20:00 (עברית); רביעי, 18.1, 20:00 (אנגלית), המרכז למוזיקה ירושלים, משכנות שאננים. חמישי, 19.1, 20:00, מוזיאון טיקוטין, חיפה. שישי, 20.1, 11:30, הקונסרבטוריון, תל אביב.

קונצרט מונחה הוא עניין מורכב, ומחייב איזון עדין בין שיחה לבין הצורך להשאיר מקום למוזיקה כאמנות מופשטת, שאיננה אילוסטרציה לרעיונות או לסיפורים. ברור גם שקונצרט מונחה הוא מתכונת מצליחה, שמגיעה לציבור רחב יותר מאשר מאזיני הקונצרט הקלאסי ה"טהור". ההצלחה מתחילה, לדעתי, בעצם שבירת הנתק והניכור בין המבצעים לקהל. לרביעיית המיתרים כרמל יש סדרה ייחודית של קונצרטים מונחים. הוויולן, ד"ר יואל גרינברג, הוא דובר רהוט שמתרכז במתן מידע ורקע מעניין על היצירות, בלי לנסות "להסביר" את המוזיקה. לקונצרט הקרוב של הרביעייה נבחרה תוכנית מצוינת של יצירות קצרות – כאלה שכתיבתן נעצרה לפני שהושלמו, כאלה שתוך כדי כתיבה הוחלט שדי בפרק אחד, וכאלה שהיו קצרות מיסודן. ינוגנו, בין השאר, פרק הרביעייה היפה ד'703 של שוברט, וחמישה הפרקים לרביעייה אופ' 5 מאת וברן. היה מעניין לשמוע מפי ד"ר גרינברג, בשיחה מרתקת עם דני אור־סתיו בקול המוזיקה, שבקונצרט לילדים, היו אלה הקטעים של וברן שהילדים ביקשו לשמוע שוב.

הרברט בלומשטט מנצח על תזמורת הגוונדהאוז — בטהובן / שידור ישיר בערוץ מצו וערוץ מצו HD, שישי, 13.1, 21:00

היצירות מוכרות: הקונצ'רטו "המשולש" והסימפוניה החמישית. אבל הביצוע מאוד מבטיח, והשידור הישיר תורם להתרגשות. בקונצ'רטו ינגן צוות של סולנים סופרסטארים: הכנרת איזבל פאוסט, הצ'לן ז'אן גייאן קיראס והפסנתרן מרטין הלמשן. על תזמורת הגוונדהאוז, המצוינת, ינצח הרברט בלומשטט — מנצח מעמיק, שלא אפוף בהילה תקשורתית, אבל מייצר מוזיקה טובה.

"קונצרט לבוקר שבת" / קול המוזיקה, שבת, 14.1, 10:00

שתי יצירות גדולות בקונצרט הזה לבוקר השבת, שתיהן בביצועים נחשבים ומעניינים. "מסע חורף" של שוברט יבוצע כאן ממש בקרוב, במסגרת השוברטיאדה, וכאן, הזדמנות לשמוע את ההקלטה של הטנור מרק פדמור עם הפסנתרן פול לואיס. השניים צברו ביקורות נלהבות ופרסים בזכות ביצע מוחצן ומלא הבעה. לא לגמרי הטעם שלי, אבל בהחלט כדאי להאזין ולהתרשם. אחרי "מסע חורף", הקונצ'רטו השלישי של בטהובן עם אנדרש שיף בניצוח ברנרד הייטינק. שוב, פסנתרן חשוב ומוערך, שרבים ייהנו מנגינתו, בלי קשר לטעם הפרטי שלי.

מבחר שירים — "אנסמבל" / קול המוזיקה, שלישי, 17.1, 18:00

תוכנית מעניינת שכולה שירים. הפסנתרן המלווה לאורך כל התוכנית הוא גרהם ג'ונסון, חוקר מעמיק ואמן יוצא דופן בתחום השיר, שיופיע במסגרת השוברטיאדה בישראל. בתחילת התוכנית, שוברט עם הסופרן ארלין אוז'ה ובסופה, שוברט עם הבריטון מתיאס גרנה. ביניהם, מבחר שירים של מלחינים צרפתים.

אנסמבל Me La Amargates Tu בקונצרט מיוחד בפסטיבל הלאדינו על שם יצחק נבון / חמישי, 19.1, 20:00, "הבימה", תל אביב, אולם ברטונוב

השם האקזוטי של האנסמבל אינו אלא שורה מתוך השיר המוכר "אדיו קרידה". האנסמבל נוסד בהאג, ונמנה עם קבוצות ומבצעים לא מעטים שנרתמו לשמר ולחדש את שירי הלדינו, לצד שירים ספרדיים מהמאות ה–15 וה–16. בפסטיבל הלדינו על שם יצחק נבון ב"הבימה" יופיעו שניים מחברי האנסמבל: הטנור אסטבן מנזנו ואמנית החליליות דורט פלורנטין. אתם יופיעו המוזיקאים הישראלים אופירה זכאי, לאוטה וגיטרת בארוק, וארז מונק, כלי הקשה. הליווי הכלי שהקבוצה תיצור יהיה "היסטורי־תקופתי", מצלול שמעניק לשירי הלדינו הקשר היסטורי, ובעיקר, רקע מוזיקלי עם צבעוניות נעימה.

תגובות