המלצות קלאסיות: 26.1 עד 4.2

אמיר מנדל
עודד זהבי
אמיר מנדל

קונצרט מיוחד לזכרו של בני גל־עד, בעבר מנהל המרכז למוזיקה ירושלים וקרן התרבות אמריקה־ישראל. גיא בראונשטיין, כינור; צבי פלסר, צ'לו; גלעד קרני, ויולה; שי ווזנר, פסנתר; שלישיית מונדריאן: הילה קרני, דניאל ברד, אוהד בן ארי; רוני גל־עד, אבוב / שבת, 28.1, 20:00, המרכז למוזיקה ירושלים, ושידור חי בקול המוזיקה.

בני גל־עד (1944–2016) ניהל את המרכז למוזיקה ירושלים ואת קרן התרבות אמריקה־ישראל. הוא מילא תפקידים ציבוריים נוספים בתחומי המוזיקה והתרבות. תרומתו משמעותית בקידום הרכבים קאמריים מצליחים, בבניית מערך ההקלטות של המרכז למוזיקה ובטיפוח מוזיקאים צעירים. שנה אחרי מותו מתכנסת קבוצה של מוזיקאים ישראלים מוערכים לקונצרט הוקרה מיוחד. התוכנית בנויה היטב: שני להיטים בתחום המוזיקה הקאמרית — שלישיית הפסנתר מס' 2 של שוסטקוביץ', ורביעיית הפסנתר אופ' 25 מאת ברהמס; יצירה אזוטרית יותר, חמישה שירי קנים לאבוב, ויולה ופסנתר מאת אוגוסט קלוגהרט, מלחין גרמני, משלהי הרומנטיקה. היצירה הרביעית שתנוגן מעוררת סקרנות מיוחדת, כי היא בכורה ליצירה חדשה של עודד זהבי, ששמה "חבצלת" והיא כתובה לאבוב, כינור, ויולה וצ'לו. ינגנו רוני גל־עד, גיא בראונשטיין, גלעד קרני וצבי פלסר.

בריו ולורקה / "מוזיקה אתנית עממית ומסורתית", קול המוזיקה, שבת, 28.1, 12:05

הפעם בתוכנית, לא בדיוק מוזיקה אתנית מסורתית, אלא עיבודים לשירי עם. תחילה, העיבודים המתוחכמים של לוצ'אנו בריו לקובץ שירי העם, שהוא עצמו והזמרת קתי ברבריאן אספו ממקורות שונים. לטעמי, אין עדיין מתחרה לביצוע הצבעוני והתוסס שיושמע בתוכנית זו, עם קתי ברבריאן, אנסמבל ג'וליארד ובריו כמנצח. אחריו, שירים ספרדיים שאסף פדריקו גרסיה לורקה, בביצוע מחוספס ונפלא של הזמרת חינסה אורטגה עם התזמורת הקאמרית של בית האופרה בברצלונה, בניצוח ז'וסף פונס.

מוצרט: "אידומנאו". סולנים ותזמורת הבארוק מפרייבורג, בניצוח רנה יעקובס / ערוץ מצו, שבת, 28.1, 21:30

מוצרט התחיל לחבר אופרות בגיל 12, כך ש"אידומנאו", שנכתבה כשהיה בן 25, היא כבר יצירה בשלה ומשוכללת של מלחין מנוסה. המנצח, רנה יעקובס, הקליט כמה וכמה אופרות של מוצרט בהצלחה רבה. בהפקה לטלוויזיה, צריך לאהוב גם את הבימוי, העיצוב והיחסים בינם לבין המוזיקה. זו שאלה של טעם אישי, אבל כדאי לצפות בהפקה ולהתרשם.

קונצרט הוקרה לפייר בולז בפילהרמוני בפריז / ערוץ מצו, שני, 30 ינואר 2017, 17:30

הקונצרט התקיים שלושה שבועות אחרי מותו של פייר בולז, במרכז הקונצרטים החדש, פילהרמוני דה פארי, באולם הגדול שיש בו 2,400 מקומות. זה היקף הקהל שבא להאזין לערב שכולו יצירות מאת פייר בולז. המבצעים, אנסמבל אינטרקונטמפורן – של בולז – עם המנהל המוזיקלי הנוכחי, מתיאס פינצ'ר, ותזמורת פריז בניצוחם של פינצ'ר ושל פאבו ירבי. לא תוכנית למי שנרתע ממוזיקה אטונאלית, אבל מי שקשוב לה, ימצא בה כמה מיצירותיו הבולטות של בולז.

ג'ורדי סוואל מנצח על באך / ערוץ מצו, שלישי, 31.1, 13:30 ו-15:05.

מצו חוזר שוב ושוב אל ההקלטות של סוואל מהכנסייה בפונטפרואד. שתי תוכניות, בראשונה קונצ'רטי וסוויטות; בשנייה, "המנחה המוזיקלית". הצליל חם; הנגינה שקופה, הפוליפוניה זורמת בטבעיות. אכן, אפשר להאזין להן שוב ושוב.

ברליוז: הטרויאנים. האופרה המלכותית קובנט גארדן, מנצח אנטוניו פפאנו / ערוץ מצו, רביעי, 1.2, 21:30

"הטרויאנים" היא אופרה גדולת ממדים ומורכבת. האופרה של פריז תכננה להציג אותה זמן קצר אחרי השלמתה בידי ברליוז, וביטלה, בגלל העלויות הגבוהות והקושי בהפקה. היה חשש שלא יצליחו לכסות את ההוצאות. גם עכשיו היצירה אינה מבוצעת או מוקלטת לעיתים קרובות. הכתיבה אופיינית לברליוז, צבעונית ויפה.

תגובות