המלצות קלאסיות, 2.2 עד 8.2

אמיר מנדל
אמיר מנדל

אנסמבל טמפרה: יגאל מלצר, חצוצרה; גן לב, סקסופון; תומר יריב, כלי הקשה; עמית דולברג, פסנתר – יצירות של מלחינים שונים / חמישי, 2.2, הקונסרבטוריון, תל אביב; ראשון, 5.2, המרכז למוזיקה ירושלים

אנסמבל טמפרה מציע מופע מעט שונה מהקונצרט הקלאסי ה"מסורתי". התוכנית מתגלגלת בין סגנונות, תקופות, טמפרמנטים ומצבי רוח מגוונים. הקבוצה תנגן קונצ'רטו לסקסופון־אלט וחצוצרה מאת ז'אן ריבייה, את ה"סקרמוש" הקופצני של דריוס מיו, מחולות רומניים מאת ברטוק, עיבוד לפרק הסיום מהסימפוניה השישית של שוסטקוביץ' וגם "שברים", יצירה שחיבר תומר יריב מהאנסמבל כמחווה לפרנק זאפה. קונצרט שמזמין יותר לקפץ מאשר לשבת. בתל אביב, הופעתם היא חלק מסדרת "תגליות ליליות" של המרכז למוזיקה קאמרית בקונסרבטוריון, סדרה שעוסקת בבדיקת הגבולות והאופי של הקונצרט הקלאסי. נוסף על טמפרה, ישתתפו בקונצרט זה מוזיקאים צעירים, חברי רביעיית המיתרים של תוכנית מוזתיקה בישראל. זו תוכנית שמאפשרת למוזיקאים צעירים ומצטיינים להופיע בפני קהל מגוון, כולל מאזינים שלרוב אינם פוגשים מוזיקה קלאסית, כמו חסרי בית, אסירים או נפגעי סמים. מעניין לשמוע את חברי הרביעייה מנגנים את רביעיית המיתרים מס' 1 מאת צ'ייקובסקי. הקונצרט בירושלים מעניין בדרך אחרת: אחרי ההופעה תתקיים שיחה בהנחיית פרופ' מיכאל וולפה על חדשנות במוזיקה.

באך: "מתיאוס־פסיון". יוליאן פרגרדיין (אוונגליסט); סולנים; פיגמליון; מנצח: רפאל פישון / ערוץ מצו HD, שבת, 4.2, 21:30; שני, 6.2, 14:00

ההפקה המצוינת הזאת משודרת רק במצו HD וזמינה רק לחלק מצופי הכבלים. חבל. ה"מתיאוס פסיון" מספר במוזיקה את סיפור הצליבה וקשור לחג הפסחא, אבל כל העונות מתאימות ליצירת הענק שמכילה כמה משיאי הכתיבה של באך. מצו שידרו את הביצוע הזה בשידור חי וחוזרים אליו פעמים אחדות, בהתלהבות מובנת. קבוצת פיגמליון עם מנצחה הצעיר והנמרץ רפאל פישון העלתה הפקה מצוינת. פישון הצטייד בהרכב חזק ואחיד של סולנים, מקהלה קטנה ואינטימית ויכולת לשלב צליל מהודק, זרימה סוחפת ואיפוק עם בנייה מרשימה של הדרמה ושל רגעי השיא הרבים ביצירה. כמעט שלוש שעות של מוזיקה מרתקת.

ויוואלדי, מוריני־ביזלי / "אנסמבל". קול המוזיקה, שלישי, 7.2, 18:00

בחלקה הראשון של התוכנית, קונצ'רטי וסונטות מאת ויוואלדי עם הכנרת לינה טור־בונט וחברי אנסמבל "מוזיקה אלקמיקה". טור־בונט נמנית עם המוזיקאים של התנועה ה"היסטורית". היא מנגנת בכינור בארוק ובסגנון שמתייחס למקורות היסטוריים על התקופה. עם זאת, היא שייכת כבר לדור מתקדם של נגנים מאסכולה זו כך שבתוך הסגנון ה"תקופתי" היא מכילה גם יסודות ממסורות נגינה מאוחרות יותר והרבה אלמנטים אישיים. הנגינה שלה מקורית ומרתקת. בחלקה השני של התוכנית, אנסמבל "אקורדונה", שהקליט ביצועים רבים ליצירות מהרנסנס והבארוק המוקדם; הפעם, עם יצירה שחוברה על ידי חברי האנסמבל — נגן הצ'מבלו גוידו מוריני וזמר הטנור מרקו ביזלי. לפני זמן קצר שמענו את חברי אנסמבל "נביאי הקווינטה" מבצעים יצירה ברוח המאה ה–17 שחוברה על ידי עילם רותם, מנהלו המוזיקלי של האנסמבל. מעניין לשמוע אנסמבל אחר מתמודד עם אתגר דומה: כתיבה וביצוע של יצירה עכשווית על בסיס חומרים עתיקים.

ברוקנר: סימפוניה מס' 5 – תזמורת הקונצרטחבאו; מנצח ניקולאוס הרנונקור / ערוץ מצו, רביעי, 8.2, 13:30

הקלטה מ–2013 של ניקולאוס הרנונקור, שמבצע את הסימפוניה החמישית של ברוקנר עם תזמורת הקונצרטחבאו. הרנונקור תפרסם כאחד החלוצים של התנועה ה"היסטורית" ובתחילת דרכו ניצח בעיקר על מוזיקה מוקדמת. גם ברפרטואר רומנטי, כמו כאן, הוא מנסה לרדת לשורשי היצירה, לבדוק את המקורות ולדלג על מסורות ביצוע מקובלות, כדי ליצור פרשנות חדשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות