חתן פרס ישראל למוזיקה: הפסנתרן פרופ' אריה ורדי

ועדת הפרס שיבחה את תרומתו העצומה של ורדי לקידומה של המוזיקה הקלאסית בישראל ואת היותו מוזיקאי ופדגוג חשוב, שרבים מתלמידיו הם פסנתרנים הנמצאים בצמרת העולמית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ורדי

פרס ישראל במוזיקה יוענק השנה לפסנתרן פרופ' אריה ורדי — כך הודיע היום (רביעי) משרד החינוך. ועדת הפרס — שחבריה היו פרופ' נועם שריף (יו"ר), פרופ' יצחק סדאי וד"ר אלישבע רגבי — ציינה בנימוקי הבחירה את הישגיו של ורדי כאמן מבצע ואת תרומתו העצומה לקידומה ולעצם קיומה של תרבות המוזיקה הקלאסית בישראל. עוד צוינה השפעתו על קידומם של המוזיקה הישראלית ושל מוזיקאים ישראלים בחו"ל. זאת, "באמצעות פעילותו הענפה לא רק כפסנתרן, אלא גם כמורה בעל מוניטין בינלאומיים, וגם כמי שקירב את המוזיקה לציבור הרחב בעזרת קונצרטים מוסברים ותוכניות טלוויזיה".

ועדת הפרס ציינה שוורדי הוא מוזיקאי ופדגוג חשוב, שרבים מתלמידיו הם פסנתרנים הנמצאים כיום בצמרת העולמית, ולכן יש לו השפעה משמעותית על תרבות המוזיקה הקלאסית בעולם. 

Arie Vardi Plays Chopinקרדיט: shubertf

ורדי נולד ב–1937 בתל אביב. הוא התחיל להופיע כפסנתרן בגיל 15. ב–1960 זכה בתחרות שופן בישראל וכעבור שנה זכה בפרס אנסקו בבוקרשט. בין מוריו היו אילונה וינצה־קראוס, פרנק פלג, פאול באומגרטנר וגם פייר בולז וקרלהיינץ שטוקהאוזן.

על מלחיני האוונגרד בולז ושטוקהאוזן אמר ורדי מאוחר יותר שהוא מעריך את הנחישות והמחויבות שלהם לדרכם ואת אישיותו של כל אחד מהם — אך המוזיקה שהם יצרו, שהיא אטונאלית ואינה מתכנסת למנגינות שהאוזן קולטת בנוחות, נראית לו בעייתית ביותר, תקלה בתולדות המוזיקה שמאיימת להרחיק את מאזיניה ואת אוהביה. ורדי מאמין במוזיקה טונאלית וסבור שבלי היסוד של מנגינה, שניתן לקלוט, לזכור ולהתייחס אליה רגשית, לא תיתכן חוויה של מוזיקה. המלחין האהוב עליו הוא שוברט, שאחד המאפיינים הבולטים שלו הוא כתיבת מנגינות יפות במיוחד.

Arie Vardi interviews Daniil Trifonov -prizewinner the International Piano Master Competition 2011קרדיט: Arthur Rubinstein

לצד פעילותו כפסנתרן, מקיים ורדי פעילות רבה בתחום ההוראה, וגם בתחום החינוך המוזיקלי, במובנו הרחב. הוא פרופסור בבית הספר למוזיקה על שם בוכמן־מהטה באוניברסיטת תל אביב, וגם בבית הספר הגבוה למוזיקה בהנובר שבגרמניה. עם תלמידיו נמנים יפים ברונפמן, יונדי לי, בוריס גילטבורג, מרטין הלמשן ולהב שני — כולם פסנתרנים ומוזיקאים עם קריירות בינלאומיות בולטות — ועוד פסנתרניות ופסנתרנים מצליחים רבים אחרים. נוסף על פעילותו באקדמיות, הוא מדריך בכיתות אמן רבות בעולם. לוח הזמנים שלו עמוס בהופעות ובכיתות אמן, וגם הערב, לאחר פרסום הידיעה על הזכייה בפרס ישראל, לא היה אפשר לקבל את תגובתו כיוון שהיה בטיסה בדרכו להופעות בגרמניה. 

ורדי שופט בתחרויות פסנתר רבות, בהן התחרויות היוקרתיות על שם שופן בוורשה וצ'ייקובסקי במוסקבה, תחרות לידס ותחרות ון קלייבורן. הוא עומד בראש חבר השופטים של תחרות הפסנתר על שם רובינשטיין בישראל וגם של תחרות רובינשטיין לצעירים בסין. לציבור הרחב הוא מוכר בעיקר בזכות פעילותו בתקשורת. הוא הנחה קונצרטים מוסברים רבים, וגם שיחות ותוכניות בטלוויזיה. זה שנים הוא מגיש תוכנית טלוויזיה אישית שעוסקת במוזיקה קלאסית ומארחת מוזיקאים מדורות וסגנונות שונים, כולל מוזיקאים בינלאומיים בולטים.

אריה ורדי מבצע את 4:33 של ג'ון קייג'קרדיט: חינוכית מוזיקה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ